e
sv

(1) Araç Seçimi Mercedes Sprinter 315 CDİ

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Konu başlığında sizlere bahsetmiştik 2 yıldan bu zamana kadar karavan yapımı için doğru zamanı bekliyorduk. Öncelik olarak araç seçimi bizim için önemli olacaktı. Pandemi döneminin araya girmesi ile beraberinde araç fiyatları gerçekten çok yükseldi ve hedeflerimizin üzerine çıktı.

Daha öncesinde birkaç kere denemeler olmasına karşın hep bir aksilik çıkmasından dolayı araç satın alamadık. Eşimin vazgeçirmeleri, Ortağımın gaza getirmesi, oğlumun araçları beğenmemesi gibi birçok sebepten dolayı topun ağzından döndüm J

Araç seçimin de kapalı kasa kamyonet tarzında olan araçlar Karavan dönüşümüne uygun araçlar olduğundan fiyatları gerçekten çok yukarılara çıkmıştı. Ayrıca bu araçlar ağır yükler için kullanıldığı için yorgun ve kilometresi yüksek olan araçlar olarak ilan sitelerinde bulunmaktaydı.

Kapalı Kasa veya Camlı Araçlar

Kapalı kasa araçlar yukarıda anlattığımız üzere kilometre bakımından yüksek olması ve en önemlisi yüksek tonajlar taşıdıkları için ve fiyatlarının Okul servis araçlarına göre fahiş olmasından dolayı tercihi Okul servis & Personel servis araçları olarak tercih etmek istedik.

Her ne kadar yalıtım camlardan dolayı soğuk olacağı gibi bir düşünce olsada Karavan yalıtımı nın olması ve Karavan ısıtma sistemi doğru seçilmesi sayesinde bunu üstesinden geleceğini düşünüyoruz. Ayrıca Kapalı kasa araçlarda ekstra olarak cam açılması ve maliyetleri üzerine eklendiği zaman Camlı Okul servis araçları bizim için uygun olacağını düşünerek kararımızı verdik.

Ducato, Crafter veya Sprinter

Camlı bir araç seçimi olacağı netleştikten sonra Karavan için araç aramaya başladık. 4-5 Kere farklı araçlara internet üzerinden bakmamız araçları görmemiz ve araçların yorgun ve yıpranmış olması karar verme sürecinde bizi olumsuz etkiledi.

Hatta Tekirdağ kısmında bir araç bulmuştuk. Ortağım ile beraber yola çıktık sahibinden iletişim numarası ile iletişime geçtiğimiz Galeri aracın bir sıkıntısı olmadığı, motorunu düzgün olduğunu söyledi. Hatta akşamına aracı almak için yola çıkarken Ekspertiz firması ile görüşerek aracı ekspertize soktuk gittiğimizde araç ekspertiz içinde kontrol ediliyordu. Sonuç Hüsran ile bitti aracın şaseleri kazadan dolayı hatalı, Ön kısım başka araç ile değişmiş, motor performansı düzgün değil…. Tamamı ile hayal kırıklığına uğrayarak geri geldik.

Karavan yapılacak araçlar arasında marka modellere göre bizim için avantaj ve dezavantajları olan kısımlar olduğundan biz 2012 Model Mercedes Sprinter 560.000 Km bir aracı tercih ettik. Bunun başlıca sebebi araç sahibinin yakın akrabamız olması ve kendisinin kullandığı servis araçlarından birisi olması neden oldu.

Bunun haricinde;

Fiat Ducato > Parçaların uygun olması, İç hacminin geniş olması, aracın alt kısmının su depolama alanları için uygun olması tercih sebebi olmasına karşın, önden çekişli olması ve Mercedes araçlara göre sürül konforunun az olması tercih sebebi olmadı.

Volkswagen Crafter > Araç konforlu olmasına karşın nazik bir araç olduğu, en olarak Mercedes ölçülerinde dar olması tercih sebebi olmadı.

Kısaca Mercedes Sprinter bir araç seçmemizde aracı tanıyan ve bilen birisinden almamız. Arkadan çekişli olması uzunluk olarak diğer PSA Gurubu araçlara göre daha uzun olması ve araç kalitesi bizim için karar verme noktaların birisi oldu.

2012 Mercedes Sprinter 315 CDİ

Mercedes Sprinter 315 CDİ seçiminde aracın sağlam olması ve aracın geçmişini biliyor olmamız etken oldu. Mercedes dezavantajı araç iç hacminin en olarak dar olması fakat uzunluk olarak diğer araçlara göre daha uzun olması bu dezavantajını göz ardı etmemize etken oldu. Ayrıca aracın malzeme kalitesi ve sürüş konforu araç seçimi için bizim için belirleyici oldu.

Mercedes Sprinter Karavan

Araç servis minibüsü olarak kullanılan bir araç üzerinde klima olması sürüş esnasında bizim için avantaj olacağını düşünüyoruz. Üst kısımda bir sepet yaparak güneş panellerini buraya montaj edebilir ve aynı zamanda farklı yük ve ihtiyaçlarımızı bu alana koyabiliriz diye düşünüyoruz.

Aracımızı Bayramda teslim alacağız bu zamana kadar Mercedes araç dönüşünü yapan birçok video ve görselleri araştıracağız. Bakalım kendimiz yapmayı planlıyoruz. Tüm detay ve bilgileri Blog sayfamız içinde sizlerle paylaşıyor olacağız.

Gelecek yazımızda araç koltuklarının sökülmesi ve araç iç kısmının ve altının anti pas ile koruma altına alınmasını detaylandıracağız.

Detay bilgi için Karavan için araç seçimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

(1) Araç Seçimi Mercedes Sprinter 315 CDİ