e
sv

750 Kg altı Çekme Karavan (Ruhsat, Ehliyet, Modelleri)

Carpento 310 750 Kg altı çekme karavan modelleri
avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 1

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

750 Kg altı karavan plaka gerekli mi? Çekebilen araçlar, avantajları, ehliyet gerekli mi ?, ruhsat, modelleri, fiyatları gibi birçok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

750 Kg altı çekme karavan almak istiyorsunuz veya yaptırmak fakat karar veremediğiniz kısım 750 Kg altı karavan mı almalıyım yoksa 750 KG üstü ağırlığa sahip olan bir karavan mı tercih etmeliyim. Bu yazımızda 750 Kg altı karavan hakkında aklınıza gelen tüm soruları cevaplamaya çalışacağız. Sormak istediğiniz ekstra sorularınız olursa yazımız altında bize sorularınızı sorabilirsiniz.

750 Kg altı (Ruhsatsız) Çekme karavan ile Trafik Kazası

Bildiğiniz üzere 750 Kg altına bulunan çekme karavanlar ile ilgili olarak ruhsat ve plaka zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat Trafikte bu araçlar kullanılmaktadır. Çeki demiri ile çekilen çekme karavan lar kazaya karışması durumunda yasal yaptırım ve prosedür nedir ?

Çekme karavan ile çekilen bir aracın kazaya karışması durumunda Trafik kanunun 102. Maddesi gereğince çeken aracın sorumluluk sigortası römorkun sebep olduğu zararı da karşılar, buradaki düzenleme tip onay belgeli ve trafiğe uygunluğu bulunan römorklar (Çekme karavan) için geçerli ve tip onayı bulunmayan römorkun sebep olacağı zarar, çekicinin sorumluluk sigortası tarafından karşılanmayacaktır. Bu bakımdan burada can alıcı olan nokta aracın trafiğe tescilli olup olmamasından ziyade, aracınızın tip onay belgesinin (trafiğe uygunluk belgesinin) olup olmadığıdır.

Karayolları Trafik Kanunu 102. Madde ;

Motorlu araç römorkları:

Madde 102 – Bir  römorkun  veya  yarı  römorkun  veya  çekilen  bir  aracın  sebep   olduğu  zarardan  dolayı,  çekicinin  işleteni,  motorlu   aracı  işletenin  sorumluluğuna ilişkin hükümlere göre sorumlu tutulur. Çekilen araçla ilgili olarak sorumluluk genel hükümlere tabidir.

İlginizi Çekebilir  Karavan Çeşitleri

Çekicinin sorumluluk sigortası, çekiciyi işletenin, römorkun sebep olduğu zarardan dolayı sorumluluğunu da kapsar.

İnsan taşımada kullanılan römorklar, römork için ek bir sorumluluk sigortası yaptırılarak tüm katarın en az zorunlu mali sorumluluk sigortası tutarlarının kapsamına girmesi sağlanmadıkça, trafiğe çıkarılamaz.

Çekme karavanınız 750 Kg altında olması durumunda trafiğe tescil ettirmeden aracınızın plakasını takarak ’da 750 Kg altı olan çekme karavanınızı çekebilirsiniz. Trafiğe tescil edilmenin bu sınıf (O1) araç için zorunlu olmaması, aracın tip onay belgesiz olarak da kullanılabileceği anlamına gelmemektedir. 750 Kg altı olan araçların Tip onay belgesi olan üreticiler tarafından üretimi yapılması gerekmektedir. Tip onay belgesi olan çekme karavanlar trafikte hareketlerinde sakınca oluşturmayan araçlar olarak kabul edilmektedir.

Kısacası çekme karavan tercih ederken ilerde oluşabilecek kazalar da kusurlu olmamak adına kesinlikle O1 belgesine sahip olan üreticilerden çekme karavan tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır.

750 Kg altı Çekmek Karavan Vergisi var mı?

750 Kg altında bulunan çekme karavanlar için herhangi bir vergi ödenmemektedir. Özellikle satın alacağınız modelin ağırlık bilgisini satıcı firmadan teyit etmeniz gerekli olacaktır. Bunun yanı sıra vergi ve muayeneden istisna olan çekme karavanlar için ayrıcı Plaka takılmasına gerek bulunmamaktadır. Mevcut araç plakasını kullanarak da çekme karavanınız ile seyahat edebilirsiniz. Karavan vergileri konusunda Karavan vergisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çekme karavan 750 Kg altı modeller

750 Kg altında birçok çekme karavan modeli bulabilirsiniz. Çekme karavan seçimi yapmadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gereklidir. Özellikle karavan için sürekli bir yaşam tarzında kullanım mı yapacaksınız  yoksa sadece kısa seyahatler için mi çekme karavan düşünüyorsunuz ? Uzun seyahatler için düşüneceğiniz çekme karavan seçiminde güneş paneli buzdolabı, TV ve diğer elektrikli aletler için yeterli bir enerjiye sahip mi? Özel üretim mi olduğu? Frenleme yapısının nasıl olduğu ? iç dizayn ve kullanım alanlarının konumlarına bakmamız gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Çekme Karavan mı Motor Karavan mı Avantajlı?

Çekme Karavan içi ehliyet gerekli mi?

Bu konuya iki kısma ayırmak gerekli. 750 Kg altı ve 750 Kg üstü çekme karavan için ehliyet gerekli midir şeklinde açıklamamamız çok daha faydalı olacaktır. 750 Kg altı çekme karavan için ehliyet gerekli değildir bunun yanı sıra 750 Kg üzerinde satın alacağınız herhangi bir model çekmek karavan için BE sınıfı ehliyet almak durumundasınız. Çeki demiri ile çekilecek olan 750 Kg üstü karavanlar için sadece B sınıfı ehliyet yeterli değildir.

Çekme karavan BE sınıfı ehliyet nedir ?

BE sınıf ehliyet 750 Kg üstünde bulunan Karavan veya Römork gibi taşıtları çekebilmek için alınması gerekli olan ehliyet sınıfıdır. BE sınıfı ehliyet B sınıfı otomobil arkasına bağlanan Römork veya Çekme karavan gibi taşıtların kullanılması için gerekli olan ehliyet türü olarak da açıklanabilir.

750 KG altı çekme karavan tercih etmeniz durumunda çeki demirine bağlayacağınız çekme karavan için herhangi bir ehliyet almanıza gerek yoktur. “B” sınıfı sürücü ehliyetleri ile 750 Kg altında çekme karavan modellerini kullanabilirsiniz.

750 kg altı karavan çekebilen araçlar

Bu soru çekeceğiniz çekme karavan ağırlığı ve içine koyacağınız yük ile paralel olarak değişkenlik gösterecektir. 750 kg altında bir çekme karavana yükleyeceğiniz ağırlık fazla olması durumunda aracınız rampa gibi eğimli alanlarda zorlanacaktır.

Çekmek karavan çekecek araçların tavsiye edilen motor hacmi 1.600 cc ve 100 beygir üzerinde olan araçlardır. Daha düşük motor hacmine sahip olan araçlar ile çekme karavan çekilebilir. Fakat rampa gibi eğimli yerlerde araçların motorları zorlanacağı için daha fazla yakıt tüketimi ile karşılaşacaksınız. Karavan yapımına uygun araçları Karavan yapımına uygun araçlar yazımızda inceleyebilirsiniz.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Sinem
  1 sene önce

  1.3 opel corsa 750 kg altı çekme karavan çekebilir mi

  yorum beğen
 • Aydın Baygül
  2 sene önce

  Selamlar, benim ehliyetim E sınıfı, SRC 2-4 belgem de mevcut , bu ehliyet ve belge ile 750 kg üstü karavan kullana bilir miyim ?
  Yada yinede BE ehliyet almama gerek olur mu ? Bir sorumda şu : 750 kg altı karavanı kendim yapmak istiyorum , 01 belgesini nasıl ve nereden çıkarta bilirim ?
  SİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  yorum beğen
 • Burak Taşkın
  2 sene önce

  slmlar..harika bir sayfa ellerinize sağlık..bilgiler açıklamalar oldukça anlaşılır kısa ve öz..
  benim bir sorum olacak sadece.
  yurtdışından bana 750kg altıkaravan gelecek onu burda kullanabilirmiyim evrak ruhsat yada başka birşey gerekiyormu yurtdışından gelmesi sorun olurmu 750kg altı..tşk ederim iyi çalışmalar

  yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   2 sene önce

   Merhaba Türkiye’de 750 Kg altı için herhangi bir belge istenmemektedir. Ehliyet sınıfınızın BE Sınıf ehliyet olması gerekli olacaktır. Detay sorular için Telegram veya Whsatsapp gruplarımıza katılabilirsiniz. Teşekkür ederiz sayfamızı beğendiğiniz için.

   yorum beğen
 • Burhan
  2 sene önce

  Merhaba watsapp grubunuz dolu olduğundan katılamadım bir konuda desteğinize ihtiyacı var. Tarla sahibiyim ve ailemle yazın gidip vakit geçirebileceğim römork araştırmasına giriştim ve etrafındaki tarla sahipleri şikayette bulunsa dahi başımı ağrıtmayacak taşıt olarak görünen ev gibi dizayn edilmiş römork almayı düşünüyorum. Ancak 750 kg altı alırsam şikayet edilmesi durumunda yasal prosedür nedir yada bu konuyla ilgili tarla vasfında yapılabilir önerilerinizi alabilir miyim.

  yorum beğen
 • Anonim
  2 sene önce

  Karavan ni kendim yaptım çekme karavan 750 kg altı 01 belge nasıl alınır

  yorum beğen
 • Tuncay
  2 sene önce

  Resmi gazetede 750 kg falan olayi yok. 3500 kg ye kadar olan tum romork veya yari romork icin be sinifi gerekiyor. 750 altina b gerekiyor demek dogru degil. Ha polis amcalar bisey demiyor olabilir, ama resmiyette be ehliyet sart.
  Lutfen dogru bilgilendirelim

  yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   2 sene önce

   Bu detay bilgi için bize link gönderebilirmisiniz. Yazı içinde bilgilendirelim.

   yorum beğen
 • hakan feyzullah
  2 sene önce

  trafikten çektirdiğim renault expres kamyonetimi karavan yapmak istiyorum bu aracıma 01 belgesi nasıl alırım teşekkürler hakan feyzullah

  yorum beğen
 • talet
  2 sene önce

  BE ehliyet 750 kg altinada üstünede ayni şey yazmışsınız

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

750 Kg altı Çekme Karavan (Ruhsat, Ehliyet, Modelleri)