e
sv

Caravan Manufacturing Halil Kaya Mercedes Vario Dönüşümü

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu serüvene 2017 yılında başladım ama bunun öncesinde uzun bir süre kafamda olan bir konuydu. Tabi yapmaktan daha ziyade kafama uygun bir tane bulup almak için arayıştaydım. Fakat birçok karavanı inceleyip ve alma aşamasına gelsek de içimize sinmediği için hep yarıda kaldı. Bunun en önemli sebebi o zamanlar piyasada üretilmiş tüm Motokaravan ların sahil turizmine uygun olması ve dağa bayıra çıkarken dağılacak kadar dayanıksız olmasıydı, böyle olmasının sebebi yapılan araçların güçsüz ve küçük olmasından kaynaklı; olabildiğince hafif malzemelerin tercih edilmesiydi.

Mercedes Vario 818 D Tercih Ettik

İşte kırılma noktası burada oldu babam ile birlikte istediğimizi yapabileceğimiz araç arayışına başladık. Uzun zaman aradıktan sonra şuan yaptığımız araç olan Mercedes Vario serisi araçları bulduk. Evet o zamanlar daha piyasaya ilk kez girmiş olan bu araçların 9 tanesini inceleyerek aralarından en ele gelir temiz olanını şuan ki satış fiyatıyla alakasız bir fiyattan satın aldık.

Mercedes Karavan Vario 818 D

Karavan Yapacaklara Yol Göstermek İstiyoruz

Türkiye de bu aracı alıp ilk karavan yapan iki kişiden biri biziz. Diğer aracı da “Benceyaparım” adında bir sayfası olan Mevlut abi almıştı. Tabi o çok ekstreme kaçmadan uygun yollu bir karavan yapmak istediği için çok piyasaya çıkmadı. Ardından karavan nasıl yapılır bilmediğimiz için 3 ay boyunca uzunca bir araştırma yaptık ve araca bir vida bile atmadık. Bu süreçte neredeyse herkes çok aşırı yanlış bir seçim yaptığımızı ve bu aracın asla karavan olmayacağını söyleyerek bizi dikkate bile almadı hatta çoğu konuda bilgi bile paylaşmadılar.

Mercedes Vario Karavan Boya öncesi

Tüm Bilgimi Paylaşmak için İnstagram Hesabı Açtım

Bundan dolayı yaptığım her detaya benim gibi yapacak herkesin kolayca ulaşabilmesi ve boşa harcadığım binlerce lirayı başkaları harcamasın diye instagram da @caravan_manufacturing adında bir sayfa oluşturdum her şeyi buradan paylaştım ve özelden sorulan her soruyu da cevapladım. O zamanlar bunu yapan tek kişi olduğumdan Karavan firmalarından irtibatta olduğum bazıları benimle hiçbir bilgi paylaşmamaya karar almış gibi tüm irtibatı kestiler.

İlginizi Çekebilir  Karavan Hikayesi yolgezennet

Keşiflere başladım

İyi ki de kesmişler çünkü bu işin hakkıyla yapıldığı yerleri keşfetmemi sağladılar ve elektrik tesisatı olsun iskelet sistemi olsun her şeyi şuan ki tecrübemle bile iyi ki öyle yapmışım dedirtecek kadar doğru yapmamı sağladılar. Bu arada tabi uzunca bir süre geçti yanlış bir şey yapmamak için her adımı yeri geldi bir tesisat hattı için 3-4 hafta araştırma yapıp devam ettim.

Ve başlıyoruz…

Yaptığım dönemde ilk defa uydudan izlenebilen 360 kamera sistemli ve tüm kabloları demir borular içinden geçen bir sistem ürettim, tüm depolama sistemlerini tamamen krom malzemeden kimyasal tank yapan bir firmaya yaptırdım, aracın tamamını 200 Dansite taş yünü ve nem bariyeri ile döşedim, tüm arazi koşullarında oluşacak esnemelerden kaynaklı vida kesilmelerine karşı demir iskeleti ahşap iskelet ile esneme mukavemetli bir şekilde oluşturdum.

Baba ve Oğul Mercedes Vario 818 D

İçeride tek bir parça mdf veya sunta kullanmayıp tamamen saunalarda kullanılan ahşap plakalar alıp bunları doğal doku ahşap desen ile kapladım, tüm elektrik tesisatına ilave yedekleme hattı çekip olası bir tamir durumunda sökme işlemine gerek kalmadan tamir kolaylığı için altyapı oluşturdum vs. Bunun gibi birçok gereksiz denilen ve ülkemizde yapılmayan işlem olduğu için bunları paylaşmak istedim.

Çünkü ülkemizde karavan kültürü; emeklilik yaşamından çıkıp ortalama yaşlara indiğinden artık çok daha fazla yeri keşfetme ve lüks ihtiyacını beraberinde getirince bu işlemlerin gerekliliği Tüm bu işlemler bittiğinde ilk yapacağım dediğim şeyi yapmaya karar verdim ve Karadeniz turuna çıkıp tekeri asfalta değdirmeden çıkılabilecek en zor yollarda aracı denemeye karar verdim.

Karavanımı Nasıl Yaptım
Karavanımızın iç Dizayn

25 gün boyunca Pokut Yaylası dâhil olmak üzere her yere gidip hiçbir kamp bölgesine ihtiyaç duymadan konaklama yapabildim ve bu turdan sonra aracın içinde en ufak ayarı kaçan bir dolap kapağı dahi olmadı. İşte bu noktadan sonra asla bundan karavan olmaz denilen bu araç karavan firmaları tarafından en çok aranan araç haline geldi ve inanılmaz paralardan satılmaya başlandı. Bizim hikâyemiz de işte böyle. Tamamı ithal gelen karavan malzemelerinin boşa kullanılıp gereksiz paralar harcanması ve milli sermayeyi düşünmeden yapılan bu bilgiyi kendinde sır gibi tutanlara karşılık sonuna kadar öğrendiğim her bilgiyi paylaşmak için elimden geleni yapacağım. Ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir  Karavan Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Hayallerinizin Peşinden Gidin

Hayalleriniz peşinden gidin

Hayalleriniz varsa yaşantınızdan fedakârlık yapmadığınız sürece bir yerlere varılamayacağını anlamak bence en önemli nokta. Yapılanı kuru kuru eleştirmek yerine yapılana seçenek üretip cevap vermek çok daha mantıklı olacaktır. 26 yaşında olduğum için birçok şeyi yapamayacağımın düşünülmesi ve bundan kaynaklı doğan eleştirileri yapmadan önce eskiyi düşünüp eskiden yaşıtlarımın neler ürettiğine odaklanmayı çok daha doğru buluyorum, keza şuan 40 yaşına gelip musluk değiştirmek için 100 lira ustaya para veren bir toplumu örnek almaktan iyidir. Buraya kadar zaman ayırıp okuduğunuz için ve fikirlerime değer verdiğiniz için hepinize teşekkür ederim.

Sağlıcakla Kalın

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Ahmet şahin
  2 sene önce

  Sizi tebrik ediyorum. Benim düşüncem tamamen bağımsız, elektriğini kendi üreten ısıtmaya çok az ihtiyacı olan vs bir karavan yapıp yılın tamamında karavan da yaşamak. Teknik konulara kafam çalışır biraz. Sizi takip edip iletişim kurabilir fikirlerinizden istifade edebilirim. İyi çalışmalar.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Caravan Manufacturing Halil Kaya Mercedes Vario Dönüşümü