e
sv

Çekme Karavan Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

avatar

Bora Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik

Çekme Karavan Nasıl Bağlanır ?

Çekme Karavan Nasıl Bağlanır?

Öncelikle karavanımızın pilot ayağını, yani karavanımız henüz bağlı değilken, küçük hareketlerle aracımıza bağlamaya yarayan küçük tekerleği aşağıda olmalıdır, bunun yanı sıra, aracımızı sabitleyen, 4 desteğin toplanmış olması gerekiyor. Bu kısımdan sonra ise adımlar çok daha basit, karavanı çekecek olan aracınızı karavana yakınlaştırmanız gerekiyor. Karavana yakınlaştırdığımız  aracımızın çeki demirindeki topuza karavanı yerleştiriyoruz, yerleştirdikten sonra tık sesi gelinceye kadar bastırmamız gerekiyor. Bu sayede karavanımız başarılı bir şekilde arabamıza monte olmuş oluyor.

Yukarıdaki işlemler bittikten sonra ise sırasıyla

 1. Pilot ayağı toplanır.
 2. Elektrik donanımı bağlanır
 3. Emniyet teli bağlanır
 4. Elektrik tesisatı kontrol edilir.
 5. 1-2 tur atarak fren denemesi tarzı uygulamalar yapılır.

Bağlama işleminden sonra çekme karavanınızın yere paralel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor bunun nedeni ise yük dağılımının düzgün yapılıp yapılmadığını gösteriyor ki eğer düzgün yapılmamışsa güvenli bir sürüş olmayacaktır.

Yükleme Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekirken

Araç Nasıl Yüklenmeli?

Karavanı yüklemek sürüş güvenliği açısından çok önemli bir unsurdur. Karavanı yüklerken yükleme merkezinin dingil üzerinde olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Ağır eşyalar dingil üzerinde olmalı, hafif eşyalarımız ise daha çok yan taraflarda toplanmalı. Bunlar haricinde ağır eşyaların yere daha yakın olması da önemli bir unsur. Yükleme yapılırken aslında en dikkat edilmesi gereken konu ağırlık dağılımı bu da ağırlığın eşit olarak dağılmış olması anlamına geliyor önde veya arkada fazla olmaması gerekiyor. 

Karavana Eşya Yüklemek.

Karavan Bağlı Aracı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?​

Sürat Aşılmaması

Çekme Karavan kullanımında aklınızdan çıkartmamamız gereken ilk konu aracınızın süratini arkanızda bulunan Çekme Karavan olduğunu unutmayarak ayarlamak. Yük olmadan kullanılacak araçlar ile yüklü araçlarda Yüksek süratlerde Denge unsuru çok önemlidir. Yüksek sürat daha fazla rüzgar demek ve hacmin artmasından dolayı Rüzgarın daha fazla aracınızı etkilemesi demektedir. Bu nedenle Çekmek Karavanlı araç kullanırken Hız Limitlerine Kesinlikle Uymalısınız.

İlginizi Çekebilir  Çekme Karavan Nedir ?
Denge Durumu

Karavanın yola sağlıklı bir şekilde tutulabilmesi ve özellikle Virajlarda Çekme Karavanın savrulmaması için Denge önemlidir. Çekme Karavan yerleştirirken Karavanın içine koyacağınız her ürünün Dengeli olması gereklidir. Ağırlık merkezinin tek bir tarafta değil Karavanın içinde yayılmış şekilde olması gereklidir. Karavanın dengesi için Yandaki örnek videoyu izleyebilirsiniz.

Çekme Karavan Kullanırken Ani Hareketlerden Kaçının

Çekme Karavan kullanırken Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Özellikle Direksiyon hakimiyetini Viraja girerken stabil olarak girmeniz gerekmektedir. Viraja girmeden önce hızınızı ayarlamanız ve Virajı alırken dıştan içe doğru girmeniz güvenli ve konforlu bir sürüş sizlere sağlayacaktır. Ayrıca öndeki araç ile güveni fren mesafesinin korunması gerekmektedir. Normal araç kullanımdakinden daha fazla öndeki araç ile mesafe korumanız gerekmektedir.

Ani Hareketlerden Kaçının
karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Çekme Karavan Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?