e
sv

Çekme Karavan Nedir ?

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan modelleri arasında bulunan Çekme Karavan hakkında aklınıza takılan ağırlıkları, fiyatları, su deposu kaç litre? Aksesuarları neler? Boyutları, fren sistemi, Çekme karavan vergisi varmı? Muayenesi ve birçok sorunun cevabını Çekme Karavan Nedir ve çeşitlerinde inceleyebilirsiniz.

Çekme karavan isminde de anlaşılacağı üzere motorlu taşıtlar tarafından çekilerek götürülebilen ve Karavan içinde yaşamak için gerekli ekipmanların barındırıldığı karavan tipidir. Bu tarz karavanlar sadece motorlu araçlar ile çekilebilmekte olup araç için herhangi bir itici kuvvet olarak motor yoktur.

Çekme Karavan Çeşitleri

Çekme Karavan Çeşitleri

Çekme karavanlar farklı tip yapıya sahip karavan çeşitleridir. Yapısal olarak değişikliklerinin yanısıra arazi koşullarına göre üretilen Offroad karavan modelleri de bulunmaktadır. Caretta, Mini Karavanlar, Klasik olan modeller gibi birçok farklı modele sahiptir.

Karavan modelleri arasında araçların ağırlıklarına görede dizayn ve yapıları değişmektedir. 750 KG altı veya üzeri araçlarda donanım farklılıkları öne çıkan unsurlar arasındadır. 750 KG üzeri araçlarda daha büyük dolaplar, fırın, çamaşır makinesi, gibi birçok ekstra aksesuar eklenebilmektedir. Bu model karavanlar çift dingil olup 3,90 metre üzerinde olabilmektedir.

Çekme Karavan Ağırlıkları

750 KG Altı Çekme Karavanlar

Çekme karavanlar 750 KG altı ve 750 Kilogram üzeri olmak üzere iki türlü üretilmektedir. 750 KG altı olan çekme karavanlar Ekipmanlar dâhil (Mobilya, Ocak, Yatak, Masa, Tuvalet vb.) belirlenen kilogramı geçmemesi gerekmektedir. 750 KG altı karavanlar Vergiye tabi değildir ve B Sınıfı ehliyet ile kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Karavan Çeşitleri

750 KG Üstü Çekme Karavanlar

Bu karavan tipleri çift dingil olabilir ve 3.90 metre boyunun üzerinde olan araçlardır genel olarak. 750 KG üzeri olan çekme karavanlar her yıl muayene girmek zorundadır. Ayrıca araç sürücüsünün BE Sınıf ehliyet ile aracı kullanması gerekmektedir. Karavanları çekmek için aracınızın ruhsatında çeki demiri işli olması gerekmektedir.

Hız Sınırı ve Hangi Köprülerden Geçer

Çekme Karavan Hangi Köprülerden Geçer

80 KM Hızı Aşmayın

Bir çekme karavan sahibi iseniz artık hız özellikle hız sınırını aşmamanız gerekmektedir. En güvenli hız sınırı Çekme karavan için 80 km dir. Aracın arkasında bulunan ağırlık yüksek hızlarda sizin sürüşünüzü etkileyeceği için hız sınırını geçmemeyi çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Fatih Sultan ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü

Çekme karavanlar 15 Temmuz köprüsü haricinde diğer iki Köprüyü kullanabilmektedir. Bunun haricinde yapılacak geçişleriniz ihlal olacağı için cezai işlemlere maruz kalabilirsiniz.

Çekme Karavan Ruhsat İşlemleri

Çekme karavanlarda özellikle taşıtın ağırlık durumuna göre Vergi ve Ruhsat işlenmektedir. 750 KG altı olan karavanlardan O1 Belgesi ve Çekme karavan satış faturası ile noterden satış yapılabilmektedir. Özellikle karavanı aktif olarak kullanacaksanız kesinlikle 750 KG üzeri çekme karavan tercih etmeniz daha doğru ve güvenli olacaktır. Herhangi bir kaza esnasında aracın muayene ve ruhsatı olması sizin için bir avantaj sağlayacaktır. 750 Kg altı karavanlar Vergi ve Muayeneden muaftır. Çekme Karavan Ruhsat yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çekme Karavan Ruhsat İşlemleri

Aracın 750 KG üzeri olması durumunda karavan için noterden satış ve ruhsat çıkarılması gerekli olacaktır. Ayrıca düzenli olarak Tüvtürk muayene noktalarında muayenesini yaptırmanız gereklidir. Detaylı bilgiyi Çekme Karavan Ruhsat yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Çekme Karavan Eşya Yerleşimi

Çekme Karavan Yük Testi

Güvenli bir seyir yapmak istiyorsanız Karavan içine koyacağınız eşyaların doğru ve orantılı yerleştirilmiş olması gerekmektedir. Çekme karavan çeken aracın seyir halinde iken olası ani direksiyon ve yol şartlarından dolayı savrulmasının en önemli nedenlerinden biriside karavan içinde eşyaların tek bir noktada değil karavanın her noktasına eşit ağırlık dağılması ve merkez noktasının belirlenmesi gerekmektedir. Eşyaları sadece aracın ön kısmına veya arka kısmına yerleştirmek yerine dengeli olması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Çekme Karavan mı Motor Karavan mı Avantajlı?

Yerli Çekme Karavan Üreticileri

Çekme Karavan Yerli ve İthal markalar olarak ayrıştırılabilir. Türkiye’de birçok çekme karavan üretici firma bulunmaktadır. Yerli ürünler farklı model ve yapılara sahiplerdir. Fiyatlar çekme karavan donanımlarına göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak modeller Güneş Paneli, Isıtma Sistemi, Tente, Heki olmadan standart olarak satılmakta olup kullanıcıların ihtiyaçlarına göre Çekme karavan üzerinde aksesuarlar eklenmektedir. Aşağıdaki Listede Karavan üretici firmaları inceleyebilirsiniz.

Eklemek istediğiniz firma varsa yorum kısmında bizi bilgilendirebilirsiniz.

Karavan Üretici Firma İsmiAdresWeb Sitesi
Naz Karavanİstanbul
Başoğlu KaravanSakarya
Carpento Karavanİstanbul
Carvan Karavanİstanbul
Crawler Karavanİstanbul
Doly Karavanİzmir
Emeksan KaravanTekirdağ
Erba KaravanSakarya
Filton KompozitKonya
Geocamper KaravanTekirdağ
Gündoğdu Karavanİstanbul
Güney KaravanAnkara
Hotomobilİstanbul
May KaravanManisa
NCR KaravanMersin
NK KaravanManisa
Ortiz Karavanİzmir
Pigeon KaravanSakarya
Pino KaravanKocaeli
Saly KaravanSakarya
Umarsan Rena KaravanSakarya
Karavan Üretici Firmalar

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Çekme Karavan Nedir ?