750 Kg altı Çekme Karavan (Ruhsat, Ehliyet, Modelleri)

750 Kg altı karavan plaka gerekli mi? Çekebilen araçlar, avantajları, ehliyet gerekli mi ?, ruhsat, modelleri, fiyatları gibi birçok sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

750 Kg altı çekme karavan almak istiyorsunuz veya yaptırmak fakat karar veremediğiniz kısım 750 Kg altı karavan mı almalıyım yoksa 750 KG üstü ağırlığa sahip olan bir karavan mı tercih etmeliyim. Bu yazımızda 750 Kg altı karavan hakkında aklınıza gelen tüm soruları cevaplamaya çalışacağız. Sormak istediğiniz ekstra sorularınız olursa yazımız altında bize sorularınızı sorabilirsiniz.

750 Kg altı (Ruhsatsız) Çekme karavan ile Trafik Kazası

Bildiğiniz üzere 750 Kg altına bulunan çekme karavanlar ile ilgili olarak ruhsat ve plaka zorunluluğu bulunmamaktadır. Fakat Trafikte bu araçlar kullanılmaktadır. Çeki demiri ile çekilen çekme karavan lar kazaya karışması durumunda yasal yaptırım ve prosedür nedir ?

Çekme karavan ile çekilen bir aracın kazaya karışması durumunda Trafik kanunun 102. Maddesi gereğince çeken aracın sorumluluk sigortası römorkun sebep olduğu zararı da karşılar, buradaki düzenleme tip onay belgeli ve trafiğe uygunluğu bulunan römorklar (Çekme karavan) için geçerli ve tip onayı bulunmayan römorkun sebep olacağı zarar, çekicinin sorumluluk sigortası tarafından karşılanmayacaktır. Bu bakımdan burada can alıcı olan nokta aracın trafiğe tescilli olup olmamasından ziyade, aracınızın tip onay belgesinin (trafiğe uygunluk belgesinin) olup olmadığıdır.

Karayolları Trafik Kanunu 102. Madde ;

Motorlu araç römorkları:

Madde 102 – Bir  römorkun  veya  yarı  römorkun  veya  çekilen  bir  aracın  sebep   olduğu  zarardan  dolayı,  çekicinin  işleteni,  motorlu   aracı  işletenin  sorumluluğuna ilişkin hükümlere göre sorumlu tutulur. Çekilen araçla ilgili olarak sorumluluk genel hükümlere tabidir.

Çekicinin sorumluluk sigortası, çekiciyi işletenin, römorkun sebep olduğu zarardan dolayı sorumluluğunu da kapsar.

İlginizi Çekebilir  Çekme Karavan Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

İnsan taşımada kullanılan römorklar, römork için ek bir sorumluluk sigortası yaptırılarak tüm katarın en az zorunlu mali sorumluluk sigortası tutarlarının kapsamına girmesi sağlanmadıkça, trafiğe çıkarılamaz.

Çekme karavanınız 750 Kg altında olması durumunda trafiğe tescil ettirmeden aracınızın plakasını takarak ’da 750 Kg altı olan çekme karavanınızı çekebilirsiniz. Trafiğe tescil edilmenin bu sınıf (O1) araç için zorunlu olmaması, aracın tip onay belgesiz olarak da kullanılabileceği anlamına gelmemektedir. 750 Kg altı olan araçların Tip onay belgesi olan üreticiler tarafından üretimi yapılması gerekmektedir. Tip onay belgesi olan çekme karavanlar trafikte hareketlerinde sakınca oluşturmayan araçlar olarak kabul edilmektedir.

Kısacası çekme karavan tercih ederken ilerde oluşabilecek kazalar da kusurlu olmamak adına kesinlikle O1 belgesine sahip olan üreticilerden çekme karavan tercih etmeniz en doğru seçim olacaktır.

750 Kg altı Çekmek Karavan Vergisi var mı?

750 Kg altında bulunan çekme karavanlar için herhangi bir vergi ödenmemektedir. Özellikle satın alacağınız modelin ağırlık bilgisini satıcı firmadan teyit etmeniz gerekli olacaktır. Bunun yanısıra vergi ve muayeneden istisna olan çekme karavanlar için ayrıcı Plaka takılmasına gerek bulunmamaktadır. Mevcut araç plakasını kullanarak da çekme karavanınız ile seyahat edebilirsiniz. Karavan vergileri konusunda Karavan vergisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Çekme karavan 750 Kg altı modeller

750 Kg altında birçok çekme karavan modeli bulabilirsiniz. Çekme karavan seçimi yapmadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gereklidir. Özellikle karavan için sürekli bir yaşam tarzında kullanım mı yapacaksınız  yoksa sadece kısa seyahatler için mi çekme karavan düşünüyorsunuz ? Uzun seyahatler için düşüneceğiniz çekme karavan seçiminde güneş paneli buzdolabı, TV ve diğer elektrikli aletler için yeterli bir enerjiye sahip mi? Özel üretim mi olduğu? Frenleme yapısının nasıl olduğu ? iç dizayn ve kullanım alanlarının konumlarına bakmamız gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Çekme Karavan Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
750 KG altı Pino çekme karavan
Güney karavan midi 750 kg altı
Sally 750 Kg altı çekme karavan
Carpento 310 750 Kg altı çekme karavan modelleri

Çekme Karavan içi ehliyet gerekli mi?

Bu konuya iki kısma ayırmak gerekli. 750 Kg altı ve 750 Kg üstü çekme karavan için ehliyet gerekli midir şeklinde açıklamamamız çok daha faydalı olacaktır. 750 Kg altı çekme karavan için ehliyet gerekli değildir bunun yanısıra 750 Kg üzerinde satın alacağınız herhangi bir model çekmek karavan için BE sınıfı ehliyet almak durumundasınız. Çeki demiri ile çekilecek olan 750 Kg üstü karavanlar için sadece B sınıfı ehliyet yeterli değildir.

Çekme karavan BE sınıfı ehliyet nedir ?

BE sınıf ehliyet 750 Kg altında bulunan Karavan veya Römork gibi taşıtları çekebilmek için alınması gerekli olan ehliyet sınıfıdır. BE sınıfı ehliyet B sınıfı otomobil arkasına bağlanan Römork veya Çekme karavan gibi taşıtların kullanılması için gerekli olan ehliyet türü olarak da açıklanabilir.

750 KG altı çekme karavan tercih etmeniz durumunda çeki demirine bağlayacağınız çekme karavan için herhangi bir ehliyet almanıza gerek yoktur. “B” sınıfı sürücü ehliyetleri ile 750 Kg altında çekme karavan modellerini kullanabilirsiniz.

750 kg altı karavan çekebilen araçlar

Bu soru çekeceğiniz çekme karavan ağırlığı ve içine koyacağınız yük ile paralel olarak değişkenlik gösterecektir. 750 kg altında bir çekme karavana yükleyeceğiniz ağırlık fazla olması durumunda aracınız rampa gibi eğimli alanlarda zorlanacaktır.

Çekmek karavan çekecek araçların tavsiye edilen motor hacmi 1.600 cc ve 100 beygir üzerinde olan araçlardır. Daha düşük motor hacmine sahip olan araçlar ile çekme karavan çekilebilir. Fakat rampa gibi eğimli yerlerde araçların motorları zorlanacağı için daha fazla yakıt tüketimi ile karşılacaksınız. Karavan yapımına uygun araçları Karavan yapımına uygun araçlar yazımızda inceleyebilirsiniz.

Avatar

Gökhan Çelikbilek

Karavan dünyasını seven bir insan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.