e
sv

Ebru Mehmet ve Mebi Karavan Hikayesi Themedventure

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her şey doğaya olan aşkımızla başladı. Fırsat buldukça kamp kurduk. Şehir içinde bile kilometrelerce yol yaptık. Kilometreler arttıkça özgürleştik. Özgürleştikçe daha fazlasını istedik. Ömrümüz yettiğince de ayak basmadığımız toprak kalmasın istiyoruz.

Biz Kim Miyiz?

Biz ortak hayallerde buluşmuş iki şanslıyız. Bir de bize eşlik eden yavrumuz var tabi ki. Biz Ebru ve Mehmet aileden gelen bir kamp ve doğa aşkına sahibiz. Çadır ailelerimizde geçici bir heves değil, kültür ve yaşam biçimiydi. Aynı iş yerinde çalışırken aşık olup evlenmeye karar verdik. Evlenirken ortak bir hayalimiz vardı. Sırtımıza çantalarımızı alıp yeni yerler görecek, yeni kültürler keşfedecektik.

Biz yeni evlenen çoğu çift gibi ev kurmadık.

Çünkü çok iyi biliyorduk ki, eğer düzenimiz olursa onu bırakmamız çok zor olacaktı. Eşyalı bir evde kiracı olduk, aynı hayatta hep misafir olduğumuz gibi. Eşya almadık, hiçbir şeye bağlanmadık. Sadece hayallerimize tutunduk. Fark ettik ki ne kadar az eşyaya bağlanırsak o kadar özgür oluyormuşuz.

Evimiz Doğamız

Hikaye Nasıl Başladı?

Bir gün Amerika vizesine başvurduk ve sanıyoruz ki dünyanın en hızlı reddini yedik. Tamı tamına 10 saniye sürdü 🙂 Amacımız birkaç ay Amerika’da gezip sonra dünyaya açılmaktı. Yediğimiz bu red bize çok daha güzel bir kapı açtı. Kendimize şunu sorduk ”Vizesiz gezebileceğimiz her yeri gezmeye çalışsak ne kaybederiz ki?”. Amerika şart değildi. Bu fikirle yola çıkmaya karar verdik. Elimize bir harita fotokopisi alıp vizesiz ya da kapıda vize ile gidebileceğimiz ülkeleri işaretledik. Yaşadığımız en büyük şok bu oldu. Dünya haritasında her bir vizesiz ülkeye işaret koyduğunuzda ne kadar çok fırsatınız olduğunu fark ediyorsunuz. Aslında yeryüzünde ayak basılacak o kadar toprak varmış ki…

Amerika vize vermedi biz olsun 🙂

Planımız Neydi?

Hali hazırda Türkiye’de birçok şehri gezmiştik. Amacımız başka ülkelere gidip, kültür ve dil öğrenmekti. Biraz gezdikten sonra da kalabileceğimiz bir ülke bulup orada karavan yapacaktık ve evimiz sırtımızda yol alacaktık. Bu fikirler beyninize kazındı mı bir daha vazgeçilemiyor.

İlginizi Çekebilir  Çekme Karavan mı Motor Karavan mı Avantajlı?
Doğadan vazgeçemiyoruz

Olaylar nasıl şekillendi?

Kasım 2019’da Mehmet’in kısa dönem askerlik yapacağı ayda işlerimizden istifa ettik. Bu süreçte yaşadığımız çeşitli sağlık probleminden sonra çantalarımızla gezmekten vazgeçip direk bir araç alıp karavana dönüştürmeye karar verdik. Bir ay kadar arayıştan sonra Ocak 2020’de Yakışıklı ‘mızı bulduk. Ocak ayı bize 6’sında aracımız, yuvamız Yakışıklıyı, 14’ünde ise yavrumuz Mebi’yi verdi. Böylece her şey Ocak’ta başladı.

Karavan dönüşümüne karar verdik

Ufak Bir Plan Değişikliği

Sırtımızda çantayla gezmekten vazgeçip araçla yola çıkmaya karar verince sihirli haritamız yine baş köşeye oturdu. Günler süren kararsızlık sonrasında Karadeniz’le tura başlayıp Gürcistan ulaşmaya ve sonrasında da aşağı inerek Asya’ya gitmeye karar verdik. Gittiğimiz her ülkede oradaki insanlar nasıl yaşıyorsa öyle yaşayacaktık. Birçok işi deneyip deneyim kazanacak, dil ve farklı kültürleri keşfe çıkacaktık.

Ufak bir plan değişikliği oldu

Ve Sonrasında Zorunlu Bir Plan Değişikliği

Pandemi patlak verince dünyayı gezme hayalimiz biraz sekteye uğradı. Henüz vazgeçmiş değiliz ancak bekleme halindeyiz. Güzel ülkemizi çok seviyoruz ama yeni kültürler keşfetme konusunda da çok istekliyiz. Sınırlar açıldığında dünya turuna çıkmayı çok istiyoruz. Bakalım hayat hepimize neler gösterecek ?!

Covid 19 Karavan ile Dünya turumuzu engelledi

Karavanımızın Dönüşüm Hikayesi

İşte burada işler biraz karıştı. Hala o kadar net hatırlıyoruz ki ne alacağımızı bilmeden alışverişe çıkışımızı. Aldığımız ilk aletler dekupaj ve matkaptı. O kadar çok şüphe etmiştik ki acaba gerçekten işimize yarayacak bir şey mi bunlar diye. Tüm karavanı bir dekupaj, bir matkap ve bir taşlama makinesiyle yaptığımızı düşününce çok işe yarıyorlarmış hani 🙂

Karavan dönüşümü başlıyor

Yavrumuz Mebi Burada Devreye Giriyor Tabi!

Ankara’da kış çok çetin geçer. Sırtımıza aldık montları düştük Siteler yoluna ama nasıl soğuk?! Araç kaplaması ve kargas olarak kullanacağımız tahtaları bulabileceğimiz Cennet Siteler. Lambrilerimizi aldık ama orada bir dükkanda ufacık, kara kuru bir patili gördük. Dükkandakiler tarafından kovulmaya çalışırken çok korkmuş bir haldeydi. Bir ailesi var mı yok mu diye sorduk soruşturduk ama oraya daha yeni geldiğini öğrendik. Daha fazla itilip kakılmasına göz yumamadık ve bizimle gelmek isteyip istemeyeceğini sorduk. Peşimizi hiç bırakmadı. O günden beri hayatımızdaki en önemli varlığımız olarak yerini kaptı.

Yavrumuz biraz fazla kritik hastalığa sahip. O yüzden her şeye ekstra ekstra özen gösteriyor, elimizden geldiğince mutlu ve güzel günler yaşatmaya çabalıyoruz ona. Üçümüz o kadar güzel anlaşıyoruz ki. Mebi’yi bulduğumuz ilk gün arabaya bindirdik ve o gün fark ettik ki yavrumuz tam bir maceraperest ve yolculuk tutkunu. Şu ana kadar kilometrelerce yolculuk yaptı ama bir saniye olsun yorulmadı. O yolda olmak istedikçe biz hiç durmayacağız.

İlginizi Çekebilir  Karavan Hikayesi Güneş Karavanı
Mebi Karavanda bize eşlik edecek

İşler Nasıl Karmaşıklaştı?

Evimize yeni gelmiş olan evladın istekleri ve karavanı buz gibi havada yapmaya çalışmanın zorluğu diyelim mi ona? Bir yandan Mebi’yle kaynaşma, bir yandan soğuk havayla mücadele biraz zorladı ama aracımızın cam olacak bölgelerini kesince artık geri dönüş olmadığını fark ettik. Her saat başı evdeki Mebi’yi kontrol rutini ve donarak çalışarak yuvamızın temellerini attık.

Karavan soğuk ve mücadele

Yaşarken Hiç De Güzel Gelmeyen Bir Hikaye

Karavan yaptığımız ve köpeğimiz olduğu gerekçesiyle ev sahibimiz bizim evden çıkmamızı istedi. Oysa hiçbir yeri kirletmiyor, hiç kimseyi rahatsız etmiyorduk. Yavrumuza gelince de dünyanın en sessiz köpeğidir. Sorunu tam olarak çözemedik ama anladık ki komşularımız şikayet etmiş. Parasını ödediğimiz elektriğimizi bile araç yapımımız sırasında kullanmamıza izin verilmedi. Bir ay kadar bir süre yavrumuzu veterinere bıraktık ve her gün onu ziyaret ettik. Ebru’nun gözyaşlarına boğulduğu, Mehmet’in kahrolduğu en acı durumdu bu. Neyse ki bir ayın sonunda evden çıkıp Çorum’daki aile evine geçtik. Orada her şey biraz daha kolay oldu. Yavrumuz yanımızda olunca sorunlar çözüldü.

Güzel olmayan hikayelerimizde oldu

Karavanımızda Nelere Dikkat Ettik?

Öncelikle yavrumuzun rahat edebileceği bir alan ve tam zamanlı yaşamaya uygun ortamı sağlamaya çok özen gösterdik. Bizim için tüm yıl ve sonraki yıllar boyu her ihtiyacımızı karşılayabilecek bir yuva olmasına dikkat ettik. Tam olarak ev hissiyatı vermesi için de lambri ile inşa ettik. Kapımızı kapattığımızda bir araç değil, yuva oluyor Yakışıklımız. Buzdolabını büyük boy yaptık ki uzun süreli market ulaşımımızın olmayacağı yerlerde hiçbir şey eksik kalmasın. Koridoru dar olmayan ferah bir alan olması için de girişi olabildiğince az mobilyayla şekillendirdik. Tabi ki eksiklerimiz de var. Para suyunu çekince ısınma kısmını atlamak zorunda kaldık. İzmir’de olduğumuz için ve yalıtımımız çok yeterli olduğu için kış bizi şu ana kadar zorlamadı. Yuvamız bize şu an için yetiyor da artıyor bile.

Karavanda nelere dikkat ettik

Neler Ekleyeceğiz?

Nostaljik bir hava ve çocukluğumuza dönmek için içeriye bir mini şömine tipi soba ekleyeceğiz ve bunun için çok heyecanlıyız. Oturma/yatak kısmımızda sadece bir mini camımız olduğu için tüm kapıları kapattığımızda içerisi biraz karanlık oluyor. Bu sebeple arka kapımıza camlar eklemeyi düşünüyoruz. Bir de mini mini bir çamaşır makinemiz olursa her şey yüzde bin kolaylaşacak ancak tüm bunlar için bir bütçe toparlama aşamasındayız. Kendimizi biraz toparlayınca hemen eklenecekler listemiz biraz daha bekleyecek anlayacağınız ama hiçbiri acil olmadığı için çok da sorun etmiyoruz. Elimizdeki imkan neyse onunla idare ediyoruz. Böyle de gayet yaşanıyormuş meğer.

İlginizi Çekebilir  Özge ve Volkan turtlesontheway
Karavanımıza Şömine soba ekleyeceğiz

Nelere Sahibiz?

Her şeyden önce, salonu dünyaya açılan bir yuvamız var. Dünyadaki en büyük lüksün bu olduğuna inanır olduk. Günümüz çoğunlukla dışarıda geçtiği için doğanın tüm güzelliklerini daha bir görür olduk. Birbirimizi ve dünyayı daha çok sevmeyi öğrendik. Şimdi bastığımız her toprak parçasında tonla arkadaşımız, dostumuz var. Özgür hissetiğimiz bir hayat yarattık kendimize. Her bir saniyesinden keyif almaya çabalıyoruz. Sokakta yüzlerce yavrumuz var. Elimizden geldiğince her canlıya sevgimizi vermeye, onları beslemeye çalışıyoruz. Becerebildiğimiz kadarıyla da hasta olanları tedavi etmeye çalışıyoruz.

Salonu Dünyaya açılan bir Karavana sahibiz.

En Merak Edilen Soru; Nasıl Para Kazanıyoruz?

Ebru Hacettepe Üniversitesi’nden gelme bir Dilbilimci/Öğretmen, Mehmet Nevşehir Üniversitesi’nden bir Grafiker. İkimiz de aynı zamanda Turizm sektöründe uzun yıllar çalıştık. Şu sıralar bunlarla para kazanmıyoruz ancak çok zorda kalırsak yapacağız. Mesleklerimizi sevmediğimizden değil, sadece yeni şeyler öğrenmek istediğimizdendir bu.

Yollarda Mehmet tahtadan dekoratif eşyalar yaparken, Ebru örgü örüyor, makromeyle uğraşıyor. Bunları satmaya ve işe dönüştürmeye oldukça niyetliyiz. Zamanla oturacağını düşünüyoruz. Şimdilik yaptığımız ürünleri satarak ve geçici süreli işlerde çalışarak para kazanıyoruz. Zaten çok bir şeye de ihtiyacımız olmuyor. Yolda olabileceğimiz kadar benzinimiz, karnımızı doyuracak kadar paramız oldukça daha fazlasında gözümüz yok. Minimaliz bizim hayatımızda sadece eşyalarda değil de, kazançlarımızdaki paylarda da yerini hissettiriyor.

Karavanda seyahat ederken para kazanmak

Son Olarak,

Buradan duyurabildiğimiz herkese sesimiz ulaşsın istiyoruz. Evlere kapanıp kalmak zorunda değilsiniz. Doğanın kapıları hepimize açık. Salonlarınızı ve ruhunuzu ona açın, o sizin için en güzel yolu gösterecek.

Şu ana kadar verdiğimiz bu karavan hayatı kararımızdan bir saniye olsun pişman olmadık. Diliyoruz ki sizler de verdiğiniz tüm kararlarınızla musmutlu yaşayın. Ve yolda bizi görürseniz lütfen selam verip, bir çayımızı içmeden geçip gitmeyin 🙂

Bizi ulaşabileceğiniz sosyal medya hesaplarımız Youtube | İnstagram

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Ebru Mehmet ve Mebi Karavan Hikayesi Themedventure