Karavan Çeşitleri

Küçük Karavan Çeşitleri, Modern Karavan, Pino Karavan ve Dünyada karavan çeşitleri ve modelleri yazımızda inceleyebilirsiniz.

Karavan almaya karar verdiğiniz ve Hangi tür bir Karavan size uygun nasıl bir karavan kullanmam gerekli diye muhtemelen kendi kendinize birçok soru soruyorsunuz. Çekme Karavan almak mantıklı mı ? Yoksa Motokaravan mı daha fazla ihtiyaçlarımı karşılar. İşte tüm bu soruların cevabı Karavan Çeşitleri Nedir? Size uygun hangi karavan çeşitleri vardır. Blog yazımız Karavan Çeşitleri ve Modelleri hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Dünyada Karavan çeşitleri ve modelleri karavan kullanıcıları tarafından farklı tarz, model ve çeşitlerde tasarlanmaktadır. Global olan Dünyada artık internet üzerinden Dünyada farklı karavan çeşitlerini ölçümlemek ile beraberinde kendi Karavan tasarımlarınızda uygulayabilirsiniz. Karavanını Kendi yapanlar alanında Karavan yapım aşamalarını görebilirsiniz.

Haydi başlayalım…..

Konuyu iki başlık halinde giriş yapacak olursak ve Karavan Çeşitlerini iki kısma ayrımak mantıklı olacaktır. İlk kategori Çekme Karavanlar (Bir aracın arkasına bağlanan Karavan tipi) Diğer bir Karavan Modeli olan araçlar ise Motokaravan diğer bir adı ile Camper Karavan modelleridir. Her iki türünde farklı özellikleri ve kullanım standartlar vardır. Avantaj ve Dezavantaj olarak düşünebilirsiniz.

Dünyada Karavan Çeşitleri

Dünyada Karavan çeşitleri ve modelleri karavan kullanıcıları tarafından farklı tarz, model ve çeşitlerde tasarlanmaktadır. Global olan Dünyada artık internet üzerinden Dünyada farklı karavan çeşitlerini ölçümlemek ile beraberinde kendi Karavan tasarımlarınızda uygulayabilirsiniz. Karavanını Kendi yapanlar alanında Karavan yapım aşamalarını görebilirsiniz.

Karavan Modelleri Camper ve Motokaravan

KaravanKaravan modelleri yukarıda bahsettiğimiz üzere farklı seçeneklerden oluşmaktadır. Genel olarak araç arkasında bağlı olan ve çekilebilen Çekme Karavan ve Araç iç ve dış dizayn değiştirilerek oluşturulan Moto Karavan veya Camper Karavan çeşitleridir.

Karavan satın alamadan önce siz nasıl bir Tatil ve geziler planlıyorsunuz bu konuda kendinizin cevap vermesi gerekmektedir. Karavan içinde Ne kadar bir alana ihtiyacınız var ? Kamp yerinde sabitmi kalacaksınız yoksa Karavan Kamp alanında ve yakınlarında dolaşacak mısınız ? vb. birçok soru ile Karavan Çeşitleri arasında seçim yapabilirsiniz.

Çekme Karavan Çeşitleri

Çekme karavan çeşitleri de farklı model ve seçeneklerde karavan sevenler için tercih edilmektedir. İç hacmi büyük olan karavan çeşitleri, offroad karavan çeşitleri, pino karavan gibi birçok farklı model ve ürün seçeneği ile Çekme karavan modellerine sahip olabilirsiniz. Çekme karavanlar adından anlaşılacağı üzere bir araç arkasında çekilen karavan çeşitleridir.

Çekme Karavan Ruhsatı
Çekme Karavan Ruhsatında 750 Kg alında olması durumunda vergi avantajı vardır.

Römork Çekme Karavanlar

İsminden de anlaşılacağı üzere Römork şeklinde çekilebilen Karavan modelleri arasındadır. Dünyada Karavan çeşitleri arasında yaygın olan Römork Karavan çeşitleri kullanım açısından çok enteresandır. Römork karavanlar ufak hacimleri ve seyahat esnasında Karavan sürücülerine sürüş konforu sağlamaktadır.


Römork Karavan çeşitleri Kaynak Camp-let-min


Dünyada karavan çeşitleri kaynak Camp-let-min


Römork çekme karavanlar Kaynak Camp-let-min


çekme karavan modelleri kaynak Camp-let-min

Arazi Çekme Karavanlar (Off-Road Trailers)

Arazi Çekme Karavan çeşitleri Doğa ile iç içe olmak isteyen Karavancılar için düşünülerek tasarlanmış olan Karavan çeşitleridir. Enteresan modellere sahip olabilen bu karavan modelleri tamamı ile arazide kalmak için tasarlanmış olan Karavan çeşitleridir. Yaşam alanı kısımlar çok geniş olmasada off Road karavan çeşitleri size özgürlüğün doruğuna çıkaracaktır.


Arazi Karavan Çeşiteri Kaynak bruderx-min


Off-Road karavan çeşitleri c gearpatrol-min


Off Roaf Karavan Modelleri c australianoffroad-min

Pikap Karavan Çeşitleri

Pikap Karavanlar bir araç üzerinde montajı yapılan Karavan çeşitleridir. Pikap tarzında araçların arkasına uygun olarak tasarlanabilen modelleri Türkiye’de yerli üretim karavanlar olması gibi ithal Pikap karavanlar da bulunmaktaır. . İthal olan Pikap Karavan model ve çeşitlerinde Crawler marka KMP 190 model çeşitleri bulunmaktadır. 


Pikap Karavan Modelleri kaynak_ crawler-min


Pikap Karavan Çeşitleri kaynak_ crawler-min

Büyük Çekme Karavanlar

Öbür çekme karavanlara nazaran çoook daha büyük 😊 yaşam alanı neredeyse normal motokaravanlar kadar geniş. Belki alkovenliler kadar . Bu karavanların çekimi ise, küçük araçlarla mümkün olmadığı için daha büyük ve kaslı araçlar gerekiyor. Bu nedenden dolayı, ülkemizde pek yok aslına (ama olsa fena olmazdı 😊)

reliablerv.com

Caretta Karavanlar

Bu karavanların yapım amacı, daha küçük araçların da karavan ile seyahatlerini olur kılmak. İçi ise 2 kişinin rahatlıkla yatabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Maalesef bu araçların boyutundan dolayı, herhangi bir tuvaleti bulunmuyor . Mutfak  kısmında ise karavanın arkasında bir buzdolabı, lavabo ve dolaplar mevcut . Ayrıca önemli noktalardan bir diğeri, aracın boyutundan dolayı kilogramı oldukça düşük bu sayede herhangi bir ruhsat ve ehliyet masrafı oluşturmuyor.

pinterest.com

Moto Karavan Çeşitleri

Motokaravan isminden de anlaşılacağı üzere araç iç dizaynın değiştirilerek Karavan dönüşümü yapılan Karavan çeşitleri arasında olan araçlardır. Motokaravan modelleri farklı marka ve modeller seçilerek yapılmaktadır. Genel olarak Motokaravan çeşitlerinde Fiat Ducato araçlar tercih edilmektedir. Bunun en önemli sebepleri arasında aracın geniş iç hacim sahip olması, parça bakımdan uygun ve ucuz olması, ikinci el Karavan satışında rahat satılması ve yakıt tüketimi olarak sayabiliriz.

Motokaravan modelleri için araç seçiminde araçlar minibüs olarak kullanılan olabileceği gibi Ticari olarak kullanılan araçlardan seçilmektedir. Motor karavanlar da kendi aralarında farklı yapılara sahip olan araçlardır. İç dizayn değiştirilerek yapılan Motorkaravanlar, Dış dizayn değiştirilerek yapılan Motokaravan çeşitleri bulunmaktadır.

Alokovenli Karavanlar

Araç dış yapısı değiştirilerek geliştirilen Karavan çeşitleri arasındadır. Belirlenen bir araç üzerine Metal iskelet giydirilerek üzerine kaplama yapılarak araç oluşturulmaktadır. Alkovenli Karavan çeşitlerini belirli ve yeterlilik belgesi olan firmalar tarafından yapılmaktadır. Aracın dış dizayn değiştirileceği için özellikle Rüzgar direncine karşı güçlendirilmesi ve aerodinamik  yapısının uygun olması gerekmektedir.

alkangroup.com.tr

Camper Karavan Çeşitleri

Camper Karavan modelleri Karavan yapımı için alınan bir aracın iç dizayn olarak tasarlanması Dış dizaynında herhangi bir değişiklik yapılmadan araç iç dizaynın güncellenerek Karavan modeline dönüştürülmesidir. Bu tip Karavan çeşitleri seyahat esnasında kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Camper Karavanlar kompakt yapısı ile iç alan bakımından çok geniş olmamaktadır.

3 Kişilik bir aile için ideal bir yapıya sahip olup Camper modellerde genel olarak yatak kısımları arka kısımda bulunmakta ve sürücü arkasında karşılıklı iki adet koltuk bulunmaktadır. Vanlife olarak da geçen isimleri bulunmaktadır. Bazı Camper Karavan çeşitlerinde araç içinde yerden daha fazla alan kazanmak için WC ve Banyo koyulmadan da tasarımları gerçekleştirilmektedir. Karavan yatak modelleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Semi Karavan Modelleri

Semi karavanlar ise, iki karavan tipinin birleşimi olarak sayılabilir. İçlerinde yine Motokaravan ve Alkoven karavanda olduğu gibi; tuvalet, mutfak yatak yemek masası gibi ekipmanlar mevcut. Ancak araç ikisinden de küçük, bu sayede diğer araçların giremediği noktalara girişi daha basit. Ayrıca motosiklet ve bisiklet gerekliliği bu araçta da mevcut.

Semi Karavanlar dizayn olarak Alkoven karavanlara benzemekle beraberinde iç hacim olarak diğer karavanlara göre eşit veya biraz daha küçüktür. Türkiye çok fazla yapılmayan bu modeller Dünya Karavan çeşitleri arasında yaygın olarak görülmektedir. Semi Karavan modelleri dizayn olarak Rüzgar direncinden de maksimum faydalanacak bir yapıda tasarlanmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.