e
sv

Karavan Dönüşümünde Hangi Araç Seçilmeli?

Karavan Dönüşümüne Hangi Araç Uygun
avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

Bir karavan sahibi olmak istiyorsunuz fakat kapalı bir kasa minibüs, Camlı minibüs, Otobüs, Arazi aracımı olması lazım? İhtiyaçlarım neler olacak. Mutfak tuvalet bunlar benim için gerekli mi? Gibi birçok soruyu kendinize sormanız gerekli olacaktır. Seyahatiniz nasıl olacak Arazi mi sürekli yoksa Karavan kamp alanları mı? Enerji ihtiyacınız ne olacak karavan içinde Televizyon olacak mı? Buzdolabı gerekli mi? 220 elektrik ihtiyacınız olacak mı vb. soruları kendinize ve karavan içinde yaşayacağınız aile üyelerine sormanız Karavan seçimin de sizlere yol gösterici olacaktır. Bu yazımızda sizlere fikir vermek ve hangi tip karavana aracı dönüştürmek sizin için uygun olacağını sorgulayabileceğiniz bilgileri içerecektir.

 • “Ben de karar verdim ve bir Karavan sahibi olmak istiyorum.”
 • “Karavan, dönüşümü için hangi aracı tavsiye edersiniz?”
 • “İkinci el bir Karavan mı almalıyım, yeni mi yaptırmalıyım?”
 • “Karavanımı seçerken veya yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Bu ve bunun gibi sorular aklınızı karıştırıyor mu halen? Biraz vakit ayırarak yazımızın sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz. Gerçekten sizlere değerli bilgiler vereceğimizi inanabilirsiniz.

Doğru araç seçimi önemli

Campervan (Karavan) dönüşümü için doğru aracı seçmek, başarılı bir yapım aşaması için çok önemlidir. Aracın yaşam gereksinimlerinize, seyahat tarzınıza ve bütçenize uygun olması gerekir. Bu rehberi, karavanla yaşamaya başlamanıza yardımcı olacak bir Campervan dönüşümü için nasıl bir araç seçileceği konusunda oluşturduk.

Mükemmel Camper Karavanınızı planlamanıza ve inşa etmenize yardımcı olacak kilit bilgileri burada bulacaksınız.

İhtiyacınız olan araç türünü seçerken göz önünde bulundurmanız gereken soruların bir listesi;

Dönüştürülen kamp aracınızın hangi yeteneklere ihtiyacı var?

Yoldan çıkmak mı istiyorsun yoksa tekerleklerin siyah asfaltta mı kalacak?

Gerçekçi olun, çünkü satın alırken, kullanırken ve Bakım yaptırırken, genel olarak, 4 × 4 bir araç, 2 çekerden daha pahalıdır.

İlginizi Çekebilir  Karavan Güneş Paneli Seçimi

“Ayrıca, Afrika’yı 2 çeker bir Campervan ile dolaşan gezginler var. Sadece uygun rotayı seçmeniz gerekir.

Kamp aracınız hangi yakıt türünü kullanacak? Dizel, dünya genelinde yaygın olarak bulunur. Benzin pek öyle değildir. Dizel motorlar daha düşük yakıt kalitesine daha az duyarlı olma eğilimindedir ve bakımı da kolaydır. Benzinli bir araç seçmeden önce, bunu göz önünde bulundurmaya değer.

Dönüştürülecek karavanda kaç kişi yaşayacak?

4 kişilik uyku, küçük hacimli bir araçta zor bir iştir; bu nedenle, sizin için hangi yerleşim planının işe yarayacağını düşünmeniz gerekir. Doğru hacim ve boyutlardaki aracı seçmenize yardımcı olması için dönüştürülmüş kamp aracınızın yerleşim planlamasını iyi düşünün.

Dönüştürülmüş “KEYİF VE TATİL” aracınızı nasıl kullanacaksınız? Uzun süreli bir Karavan hayatı planlıyor musunuz? Yoksa Campervanınızı sadece hafta sonları güzel havalarda mı kullanacaksınız?  Belki bir seferde birkaç hafta için?

Ne kadar uzun bir seyahatiniz olursa, kötü hava koşullarında Campervanınızın nasıl imkânlara sahip olması gerektiğini düşünmeniz gerekir. Kısa yolculuklar için, bir tavan çadırı isabetli bir çözüm olabilmektir. Böylece Campervan’a ihtiyacınız olmayacaktır.

Minibüsün içinde yaşamaktansa, yanında yaşamak, birçok insan için uygun bir seçenek olabilir. Gecelemelerinizde nerede park etmeyi düşünüyorsunuz?   Campervanınızı, Doğa ve vahşi alan kampı için kullanacak mısınız? Yoksa çoğu zaman kampingleri mi kullanacaksınız?

Araç türüne karar vermeden önce bunları göz önünde bulundurun. Sürüş kabinine yaşam alanlarından erişmek ister misiniz? Bazı araçlarda sürüş kabini ile yaşam alanı arasında bir panel vardır. Bu, yaşam alanına erişmek için araçtan inmeniz gerekeceği anlamına gelir.

Ne kadar saklama alanına ihtiyacınız var?

Kıyafetleriniz, tencere ve tavalarınız gibi normal şeyler için mi saklama alanlarına ihtiyacınız var? Yoksa Dağ Bisikleti, Sörf Tahtaları, tırmanış ekipmanları, dalış ve balık avcılığı malzeme ve araçları ve hatta bir motosikletiniz var mı?

Depolama İhtiyaçlarınızı belirleyin !

Depolama ihtiyaçlarınız, ihtiyacınız olan aracın boyutu üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır. Çocukların kıyafetleri, mutfak ekipmanları, Banyo malzemeler, Buzdolabı ufak mı olmalı yoksa slip buzdolabı mı ? Birçok soru ile karavan depolama alanına ne kadar ihtiyacınız varsa bunu belirleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Karavan Anket Form Sonuçları

Kriterlerinizi belirledikten sonra Depolama alanı için karavan için planlama yapmanız gerekli olacaktır. Yapacağınız bu planlama ile karavan içinde rahat bir depolama alanına sahip olabilirsiniz.

Banyoya ve WC’ye ihtiyacınız var mı?

Karavan Tuvalet Modelleri

Karavan Tuvalet Seçimi


Bir Campervanda, aslında banyo çok elzem değildir. Ancak, “Ben duş almadan güne başlayamam” diyenlerdenseniz, gereklidir.  Bu soruları cevaplarken kendinize karşı “DÜRÜST” olun. Campervan dönüşümünüz için bir araç seçmek, uzun ve pahalı bir yolda atılan ilk adımdır. Bu yüzden, Doğru çözümü elde etmek çok önemlidir.

Yaşam Kriterlerinizin bir listesini yapmak, “OLMAZSA OLMAZLARINIZI” ve “OLMASA DA OLURLARINIZI” doğru tespit, ihtiyacınız olan doğru araç tipine karar vermenize yardımcı olacaktır. Aracınızı almaya hazır olduğunuzda, aramayı daraltmanıza ve uygun olmayan araçlar Lara bakarak zaman kaybetmemenize, kafanızı karıştırmamanıza yardımcı olacaktır.

Karavan Tuvalet Seçimi

Karavan Dönüşümünde Planlama

Artık Ne tür bir aracı Campervana önüştürebilirsiniz? Kriterlerinizle belirlemiş hatta listelemiş olarak, Campervan dönüşümünüz için araç türünü seçmeye hazırsınız. Ayrıca araç içinde depolalama alanlarını belirlediniz, kaç kişi kalacağı belirgin Banyo – WC ihtiyacınız ne kadar olacak bunların tamamını planladıysanız artık Karavan dönüşümü için hangi araç sizin için mantıklı olacağını bulabilirsiniz.

Karavan için Hangi Araç Uygun

Panel Van araçtan Campervan dönüşümü. Panel Van minibüsler, Campervan dönüşümü için en uygun ve popüler araç türüdür ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok fazla yük kapasitesi çeşitliliği vardır. Kargo firmalarının çoğu Panel Van kullanmaktadır, bu yüzden çoğunun iyi bir servis geçmişi vardır, fakat yüksek kilometrelerde olabilirler. Karavan Araç seçimi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Buna rağmen bu sizi olumsuz düşünmeye itmesin. Çünkü Parçaları yaygın olarak bulunma eğilimindedir ve düşük maliyetlidir. Panelvanlar’da, yerleşim planınıza ve istediğiniz büyüklük ve ebatlarda pencere açma imkânınız vardır. Panelvanlar çeşitli yükseklik ve uzunluklarda olur. Yüksek bir tavan daha uzun bir yolculuk için harikadır çünkü kafanızı çarpmadan içinde yaşaya bilirsiniz.

Kısa, orta veya uzun şase seçeneğine sahipsiniz, böylece ihtiyaçlarınız için hangi uzunlukta şasenin en uygun olduğuna karar verebilirsiniz. Kısa şaseler, gizli kalmış, bakir alan Kampı için mükemmeldir ve park etmek, manevralar kolaydır, ancak içi oldukça küçüktür. Uzun yolculuklar için, orta ila uzun şase Panelvanlar, daha fazla yaşam alanı sağladıkları için en uygun olma eğilimindedir. Daha fazla depolama alanına ve banyoya ihtiyacınız varsa, uzun şase idealdir.

İlginizi Çekebilir  Karavan Gezileri Gezen Dunya

Minibüs araçtan Campervan dönüşümü

Camper Minibüs Karavan Çevirme

Camper Minibüs Karavan Çevirme


Bir minibüs, Panelvanlar ile ölçüleri bakımından aynıdır, ancak bolca pencerelidir ve koltukları vardır. Ekstra ışık mükemmeldir ancak karartılmadığı sürece mahremiyeti çok azaltabilir. Genellikle şehir içi, veya ilçelere yolcu taşımacılığında kullanılırlar. Panelvanlar gibi, iyi bir servis geçmişleri vardır, ancak yüksek kilometre sorunu olabilir. Gerçi motor yenileme yapılmışsa bu sorun olmaktan çıkacaktır. Genel yargı aracın düşük kilometreli olmasından yana olsa da bu yargı aslında doğru değildir. Campervan yada karavan çok uzun kilometreler yapan ve çok süratli kullanılan araçlar değildir. Çünkü kullanım sürelerinin çoğu konaklamada geçer, seyirde değil. Bu durumda, aracın motorundan ziyade, kaporta ve şasesinin sağlamlığı ön planda tutulmalıdır. Unutmayın! Motor yenilemeye 2-3 gün, kaporta ve boyaya, en az bir ay zaman harcarsınız.

Otobüsü Karavana Çevirme

Otobüs Karavan (Rotasız Baran)

Otobüs Karavan (Rotasız Baran)


Bir otobüsü kamp aracına dönüştürme eski bir otobüsü kamp aracına dönüştürdüğünüzde, yaşam alanından çok fazla ödün vermeyeceksiniz. Bir ya da iki yatak odasına, büyük bir banyoya, hatta bir mutfak ve oturma odasına sahip olacaksınızdır. Bu ne kadar cazip olsa da , park etmek, manevralar, dar sokaklar ve geçitlerden geçmek pek de kolay değildir.

Kamp Aracı Dönüşümü

4 x 4’lük bir araç, Tavan çadırları ile kullanımında, Campervan giden yolda, bir basamak taşı olarak kullanılan mükemmel bir çözümdür. Onlar güçlü manevra kabiliyetine sahiptir ve doğru konfigürasyon ile küçük bir iç mekan konaklama imkanı sunar. Çoğu zaman, içinde kamp yapmak yerine bu aracın dışında oturmanız gerekir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok daha fazla araç var. Ambulanslardan, kapalı kasa kamyonlara, kamyonetlerden, şase halinde olanlara kadar birçok alternatif marka bulabilirsiniz.

Metin ve içerik ; Mehmet Kaynak aacayip Karavan Teşekkür ederiz.

instagram Mehmet Kaynak hesabını takip edebilirsiniz.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Mehmet
  1 sene önce

  Merhaba,

  Panelvan-Karavan dönüşümü yapan, kazıklamadan uygun fiyata bu işi yapan tavsiye edebileceğiniz bir firma var mıdır?

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Dönüşümünde Hangi Araç Seçilmeli?