e
sv

Karavan Ehliyet Sınıfları

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan ehliyet sınıfları nedir? Merak edilen bir konu. Karavan almak isteyen kişilerin yasal kurallara uygun olarak alması gereken belgeler vardır. Bu yazımızda Çekme karavan, Alkovenli Karavan veya Motor Karavan için ehliyet nasıl alınır? Fiyatları nedir? Farklılıkları, hangi karavan türü için sürücü belgesi gerekli, kiralamada nasıl ve hangi tür bir belge gerekmektedir.

Karavan sürücü belgesi aslında kendi içlerinde farklı bir şekilde ayrışmaktadır. Detaylandırmak gerekirse Çekme Karavan sürücü belgesi ve Motokaravan ehliyetleri olarak sınıflandırabiliriz. Her iki Karavan modelini kullanmanız için belli standartlar vardır.

Çekme Karavan Sürücü Sınıfları

Çekme Karavan için hangi sınıf gerekli? Bu sorunun iki türlü cevabı var. Kullandığının Çekme Karavanın ağırlık sınıfına göre sürücü belge türleri değişmektedir. Aşağıda kısaca sizlere hangi tür sürücü belgesinin hangi aracı kullanabildiğini konusunda açıklamalar size yol göstermeye çalışacağız.

Çekme Karavan Ehliyet Sınıfları

750 Kg altı Çekme Karavan

750 Kg altı bir Çekme karavan almayı düşünüyorsanız. Vergisi olmayan bir araç ile seyahat edebilirsiniz. Bu sınıf bir araç için öncelikle aracınızda Çeki demiri olması gerekmektedir. Sürücü belgesi olarak 750 Kg altı olan bir araçta “B Sınıfı ehliyet Belgesi” ile aracınızı kullanabilirsiniz. Trafik denetlemelerinde sıkıntı olmadan mevcut binek araç sürücü belgesi ile karavan gezginleri arasına katılabilirsiniz.

750 Kg Üzeri Çekme Karavanlar

Satın alacağınız aracın 750 Kg üzeri olması durumunda Trafik kanunlarına göre ehliyet sınıfınızın “BE Sürücü Belgesi” olması gerekmektedir. B sınıfı ehliyet çekme karavanın 750 KG üzeri olduğu için Trafik Polisi denetlemelerinde trafik cezası almanıza sebep olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Motokaravan Nedir Özelikleri Avantajları

BE Sınıfı Nedir?

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz Çekme Karavan ağırlıklarına göre Ehliyet sınıflarında özellikle 750 KG üzeri araçlarda gerekli olan BE sınıfı ehliyet ; 750 KG üzeri araçlar, tekne, karavan gibi araçları veya römorkları çekebilmek için gerekli olan ehliyet türüne BE sınıfı sürücü belgesi denilmektedir. BE belge için sürücü kurslarından detaylı bilgi alabilirsin.

Motor Karavan Belgesi

Karavan Ehliyet Sınıfları

Motokaravan araçlarında ehliyet sınıfı tamamı ile aracın ağırlığı ile paralel belirlenmektedir. Araçların ağırlıklarına göre ehliyet türleri değişmektedir. Çekme karavan sürücü belgesi sınıflılarında olduğu gibi Motokaravan da belirlenen bir aracın ağırlık oranı vardır.

Araç dönüşümünden sonra kullanacağınız araç;

 • Minibüs Kamyonet sınıfında olması durumunda “B Sınıfı Ehliyet”
 • Kamyon Sınıfında olmasında “C Sınıfı Ehliyet”
 • Otobüs Karavan olmasında “E Sınıfı Ehliyet”

İle dönüşüm yaptığınız araçları yukarıda belirttiğimiz sürücü belgeleri ile kullanabilirsiniz. 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Ehliyet Sınıfları