Karavan Park Projesi Nedir

Karavan Park Projesi

Karavan Park Projesi Nedir? Hangi illeri kapsıyor. Kamp alanlarında neler olacak. Standartları nedir? Hangi illerde başlayacak sorularının cevapları için Karavan Kamp Projesi haberimizi okuyabilişiniz.

Karavan Park Projesi
Karavan Park Projesi

Türkiye Coğrafyası, tarihi, Denizi, doğası ve geçmiş zamanlarda birçok kültür barındıran Anadolu’nun zengin toprakları olduğunu belirten MÜSİAD İzmir Başkanı Bilal Saygılı “Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından gerçekleştirilen başarılı tanıtım kampanyaları sayesinde, özellikle son yıllarda ülkemiz önemli bir turizm atağı gerçekleştirmiştir.

MÜSİAD olarak Türkiye’nin Turizm potansiyelini ortaya çıkarmak ve farklı Uluslardan gelen Turistlerin ilgisini Turizm ile çekebilmek için büyük çaba sarf ediyoruz. Bu çalışmalar kapsamında, dünyada yükselen bir trendle, önemli turizm yöntemlerinden biri olarak öne çıkan karavan turizmini ülkemizde yaygınlaştırmak ve Karavan turizmini tercih eden yabancı turistlerin rotasına Türkiye’yi eklemelerini sağlamak amacıyla bir proje geliştirdik” dedi.

Kovid salgının etkilerini azaltmamız gerekli

Karavan Park Projesi Turizm için bir kazanım olacaktır. Karavan Park Projesi Türkiye gelecek olan Turistlerin tek bir Şehre bağımlı kalmayacağını Karavan Park projesi sayesinde Türkiye’nin birçok iline Karavan ları ile seyahat edeceklerinden Turizm ciddi anlamda kalkınacaktır. Oteller ve Konaklama tesisleri COVİD-19 Corona Salgınının hayatımıza getirdiği önlemlerden dolayı tercih edilme oranlarının düşmesi, turizm sektörünü ciddi anlamda etkilerken, sektörden doğrudan ve dolaylı olarak gelir elde eden çalışan kitleyi de zor duruma soktu. Dolayısıyla, sektörün bir an önce eski performansına dönerek, Türkiye’nin yeniden yerli ve yabancı turist için cazibe merkezi olması, ülke ekonomimizin gelişmesi, istihdamın korunması ve artırılması bakımından son derece elzemdir.

Karavan turizmi, özellikle salgının ardından tüm dünyada en fazla tercih edilen tatil yöntemlerinden oluyor. Bizler de bu yükselen turizm çeşidini en iyi şekilde ülkemizde canlandırarak, ülkemizin turizmden sağlamış olduğu geliri artırmayı hedefliyoruz. MÜSİAD,

İlginizi Çekebilir  Polonezköy Gezilecek Yerler
Karavan Kamp Projesi

Karavan park projesi ile 6 Milyon turist hedeflenmektedir.

Karavan Park Projesiyle; günlük ortalama 200 dolar harcayan 6 milyon turisti ülkemizde ağırlamayı hedeflemektedir. Bu bakımdan projenin, turizm sektörünün içinden geçmekte olduğu darboğazdan çıkış noktasında, can suyu olacağına inanıyoruz” diye konuştu.   Karavan Park rotası genişleyecek   Karavan Park alanının yapılacağı ilk nokta olarak Trabzon’un Akçaabat ilçesinde sahil şeridinde bir bölge ile Hıdırnebi Yaylası seçildi.

Karavan Park Projesi ile Türkiye genelinde belirlenecek 90 noktaya karavancılar için park alanları kurularak rotalar oluşturulabilecek. Proje kapsamında; Karavan Park alanlarında, her karavan için 80 ile 100 metrekare park alanı, temiz su, atık su boşaltım yerleri, elektrik, çeşitli sosyal donatılar ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınacağı alanlar yer alacak.  

Hangi iller Karavan Park Projesi için düşünülüyor

Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Kars, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kilis, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Sakarya, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Van ve Trabzon şehirleri, ilk etapta Karavan Park rotasına eklenecek şehirler olacak.   Karavan Park rotasında yer alma noktasında yoğun ilginin olduğu diğer illerimizin projeye ilişkin çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve MÜSİAD tarafından değerlendirilecek ve uygun görülen iller, proje kapsamında Karavan Park rotasına eklenebilecek.

Avatar

Gökhan Çelikbilek

Karavan dünyasını seven bir insan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.