e
sv

Karavan Hikayesi Güneş Karavanı

avatar

guneskaravani

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba Karavan severler

Biz Şefika ve Erhan. Doğada vakit geçirmeyi çok seven 5 yıllık evli bir çiftiz. Eşim Erhan elektrik teknikeri ben ise turizmciyim. İkimiz de uzun süre çalıştığımız tam zamanlı işlerimizden aynı anda ayrılarak adını Güneş koyduğumuz karavanımız ile 2019 yılı boyunca tam zamanlı bir yolculuk yaptık. Bu bizim karavanla ilk yolculuğumuz oldu.

Sefika – Erhan Sushi (Kedimiz)

Nasıl Karar Verdik ?

Bu karar çok uzun süre üzerinde düşünülüp verilmiş bir karar olmadı, yalnızca 1 sene önce gittiğimiz Fethiye tatilinde karavanla yolculuğa çıkmak hakkında ‘keşke olsa, keşke yapsak’ şeklinde başlayan konuşmalarımız, bir daha ki yaz yaklaşırken ‘olabilir, yapabiliriz, hadi yapalım’ şeklinde değişti ve kararımızı verdik.

Bizim için karavan hayal olan bir şeydi

Ara ara konuşulan ama hep hayal olan bir şeydi. Yola çıktığımızda tam 1 sene önce bize çok uzak, imkânsız gibi gelen bu yolculuğa 1 sene sonra aynı tarihte bu kez karavanla başlamak bizi hala şaşırtıyor ve çok mutlu ediyor. Çok istemek böyle bir şey olsa gerek.

Neden almak yerine kendi Karavanımızı yaptık ?

Neden Karavan yaptığımızın cevabı

Karar aşamasından sonra sıra geldi bir Karavan bulmaya. Uzun bir süre bütçemize uygun karavan araştırması yaptık. Bulduklarımızın genelde beğenmediğimiz birçok yeri oluyordu. Bizim hayalimiz çok daha güzel, sıcak, bohem bir karavandı.

Böylelikle kendi karavanımızı kendimiz yapmaya karar verdik. Bir süre sonra kendimize bir araç bulduk ve içini yapmak için küçük bir atölye oluşturup ihtiyacımız olan bazı teknik malzemeler edindik. Bir yandan çalışırken bir yandan da kalan zamanlarımızda aracımızı yaptık ve 3-3.5 ay içinde bitirdik. Gerçekten yorucu ama bir okadır da heyecanlı zamanlardı bizim için. Bunun tüm detaylarını ‘Karavananını Kendi Yapanlar bölümünde anlatacağım.

İlginizi Çekebilir  Dilek Serkan Amy serüveni
Karavan seyahat haritası ve rotlar

Yolculuk Başlıyor 7 Ay ve 29 Şehir + 1 Ülke

1 Mayıs 2019 günü kedimiz Sushi’yi de yanımıza alarak İstanbul’dan yola çıktık ve gezimize Trakya’dan başlayarak Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Doğu-Orta Karadeniz ve Gürcistan şeklinde devam ettik.

7 ay boyunca toplamda 29 şehir +1 ülke gezdik. Kendimize bir defter edindik ve tüm gezilerimizi, deneyimlerimizi, anılarımızı sürekli yazdık.

(Gezilerimiz hakkındaki notlarımı da ‘Karavan Gezi Notları’ bölümünde anlatacağım.) Bunun yanında bir de harita alarak gittiğimiz her bir yeri farklı renge boyadık ve biz buna Güneş kuşağı Haritası dedik.

Karava n1n isminin neden Güne_ oldu u da bize sorulan sorular arasında. Çok basit çünkü Güneş, üzerimize yaydığı sıcak rengini ve Güneş arkamızda yollara düşmeyi çok seviyoruz. Güneşi herkes sever.

Karavan yolculuğunun artı ve eksileri nelerdir?

Şimdi size aslında daha uzun olacağını düşünüp de neden gezimizi 2-3 ay kadar kısalt tığımızdan bahsedeceğim ki bu konu aslında karavan hayatının avantaj-dezavantajları kısmına giriyor

Biz planımızın dışına çıkarak evimize biraz erken dönüş yaptık çünkü bu 1 senelik süreçte 7.ayın sonlarına doğru artık yorulduğumuzu hissetmeye başladık.

Özellikle eşim, aracı tek kullanan kendisi olduğu için tabii ki benden daha çok yoruldu. Bu tabii ki sadece bir örnek. Uzun süreli bir yolculuğa çıktığınızda mevsimin ve içinde bulunduğunuz ortamın şartlarına göre bazı zorluklar yaşayabiliyorsunuz ve bunları biraz zaman geçince anlıyorsunuz.

Biz özellikle çok sıcak dönemlerde karavandaki imkânlar hakkında bazı sıkıntılar yaşadık. Havanın çok sıcak olması, aracın klimasız olması ,yeteri kadar havalandırma bölmesinin olmaması gibi bunlar tamamen nasıl bir araç seçtiğiniz ve nasıl bir karavan yaptığınızla alakalı tabii ki.

Sushi olmadan asla yola çıkmayız 🙂

Bu bizim yaptığımız ilk karavanımız ve deneyimlediğimiz ilk uzun yolculuğumuzdu bu yüzden öngöremediğimiz bazı şeylerin eksikliklerini yaşadığımız oldu, bir sonraki yapacağımız karavanda artık kesin olarak nelere ihtiyacımız olup nelere olmayacağını çok daha iyi biliyoruz. Özetlemek gerekirse belki bir zamandan sonra evinizdeki konforlu yatağınızı, bol suyla duş almayı vb. şeyleri özleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Karavan Sohbetleri İlker Yiğen

Karavan Avantajları daha fazla
Tabii ki deneyimlediğimiz birçok güzel şey yaşanılan ufak tefek sıkıntıları kat kat örtüyor. Şuan bunları hatırlayınca sadece gülümsüyoruz. İnanın hepsine değiyor.

Karavanla yolculuğun güzel yanlarını ise saymakla bitiremeyiz.

Bir kere kendi evinizi istediğiniz her yere götürebiliyorsunuz ve o sabah nerede uyanmak istiyorsanız orada uyanıyorsunuz.

Pencereniz her gün başka güzel manzaralara bakıyor, yağmur yağdığında ayrı, güneş açtığında ayrı tatlar alıyorsunuz.

Doğa size kucak açıyor, özgürlüğü derin bir şekilde hissediyorsunuz. İnanılmaz güzellikteki yerleri keşfedip harika manzaralara şahit olabiliyorsunuz. Biz gittiğimiz her yerde ya deniz, ya nehir kıyılarını ya da ormanın tam içinde yaban yerleri seçtik, hepsinin de bizde uyandırdığı duygular bambaşkaydı.

Biz buna doğaya dönüş yolculuğu diyoruz aramızda, evet bizim için tam olarak böyleydi.

Karavanla Yolculuk Düşünenler İçin;

Gunes karavani ve Gitarimiz

Böyle bir hayali olup da yapmak isteyen kişiler için diyebileceğimiz tek şey durmayın, yapın. Biz kurulu düzenimizi ve düzenli gelirlerimizi bir kenara itip bu yolculuk için bunlardan vazgeçtik ve hiçbir zaman pişman olmadık. Tam zamanlı olması gerekli değil, kendinize yarattığınız boş zamanlarda bile karavanla yapacağınız küçük kaçamaklar sizi mutlu etmeye yetecek.

Karavan almak isteyen ya da kendi karavanını yapmak isteyenler için tavsiyelerimiz ise kendi konfor alanınızı yaratırken şartlarınızı, tercihlerinizi ve önceliklerinizi mutlaka göz önünde bulundurun, bolca araştırın ve bunları uygulamaya çalışın. Örneğin biz aracımızın arkasına açılır kapanır değil sabit bir yatak yaptık çünkü aracın arka genişliği bizim boylarımız için yetiyordu ve aracın içinde oturma alanına ihtiyaç duymadık. Ya da seçtiğimiz araç yüksek tavanlı olmadığı için içeride ayakta duramıyorduk bu da biraz zorladı bizi gibi. Kendi tercihlerinizi, kısacası sizin için olmazsa olmazları ön planda tutarak hareket edin.

İlginizi Çekebilir  Meltem ve Selim VANLİFE Yaşam

Biz şuanda tam zamanlı işlerimize geri döndük sürekli yollarda değiliz, fırsat buldukça çıkıyoruz fakat bir yandan tam zamanlı yolculuk için neler yapabilir, kendimize nasıl imkânlar yaratabiliriz bunları araştırıyoruz. Kısacası Güneş karavanını’nın bizi daha çok yere ulaştırması ve hayatımızı daha anlamlı kılması için çabalıyoruz diyelimJ Daha fazla gezi yapt1kça, deneyimlerimizi İnstagram hesabınadn paylaşmaya devam edeceğiz.

Karavan yapımı, karavan hayatı hakkında deneyimlerimizden faydalanmak isteyip, soruları olan arkadaşlar instagram hesabımızdan bize kolayca ulaşabilirler elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz bu konularda.

Hikayemizi dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz 🙂

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Hikayesi Güneş Karavanı