e
sv

Karavan için tuvalet seçimi

avatar

Bora Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçindekiler

Herkesin karavan anlayışı ve kültürü farklıdır. Haliyle bizim de farklı, bu yüzden önemli bir konu olan “karavan tuvalet modelleri” ne değinmek istedik. Aşağıdaki detaylı yazımızı okuduktan sonra, “karavan için tuvalet seçimi” konusunu bitirmiş olacaksınız 😊. Bu arada bizim tercihimiz “Kasetli Tuvalet”, ama yine de karar tabii ki sizin😊

Karavan Tuvalet Modelleri

Piyasadaki karavanlarda kullanılan model sayısı 3 Adet” Bu tuvaletler sırası ile; portatif tuvalet, kasetli tuvalet ve yat tipi tuvalettir. Aşağıda bulunan yazımızda sırasıyla bu tuvaletleri anlatıyor olacağız

marinmalzeme.com

marinmalzeme.com

1. Portatif Tuvalet

Portatif tuvaletler isminden de anlaşılacağı üzere taşınabilir tuvalet ürünleridir. Özellikle Karavan, Tekne, Şantiye, Kamp alanları gibi WC olmadığı yerlerde kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için üretilen Seyyar Tuvalet ürünleridir. Portatif tuvalet ürünlerinde tuvalet için kendi pis su deposu bulunmaktadır. Pis su deposu yerinden çıkarılarak boşaltma işlemi yapılabilmektedir. Portatif tuvalet içinde kullanılan özel kimyasal koku giderici ürünler nedeni ile diğer isimleri de kimyasal tuvalet olarak da bilinmektedir.

2. Kasetli Tuvalet

Kasetli Tuvalet ürünleri genel olarak Karavan içinde tercih edilen tuvalet modelleri arasındadır. Yoğun olarak Avrupa ülkelerinde kullanılan ürünler arasınadır. Kasetli tuvaletlerin hacimleri ortalama 10 – 40 litre arasında değişmektedir. Kasetli tuvaletler diğer Portatif Tuvaletler (Porta Potti) tuvaletlere göre daha hijyenik olarak karavan kullanıcıları arasında kabul görmektedir. Kasetli tuvaletlerde taharet musluğu bulunmamaktadır diğer karavan tuvalet modelleri arasında dezavantajı olarak bu eksiklik gösterilebilir.

Kasetli Tuvalet

Kasetli Tuvalet

Kasetli Tuvalet

Kasetli Tuvalet

3. Yat Tipi Tuvalet

Bu tip tuvaletler, genellikle Amerika’da yaygın olarak kullanılmaktadır. Amerikan karavanlarının çoğunda, bu tip tuvalet, standart ürün olarak yer almakta. Maalesef kalitesinden dolayı, fiyat olarak üst kesime hitap etmektedir. Bunun nedeni ise kasetli tuvaletler kadar küçük bir atık su deposu yoktur. Ortalama bir atık su deposu boyutları 200-300 litre civarıdır ve artık kamp alanlarının çoğunda, bu tip tuvaletler için boşaltım altyapısı oluşmaya başladı. Ancak dediğimiz gibi fiyat olarak çok üstte kaldığı için sadece yüksek kesim insanlar bunlara ulaşabiliyor. 

İlginizi Çekebilir  Karavan Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Karavan Tuvalet Tavsiyesi

Şunu üzülerek söylemeliyim ki, bu 3 sistem için de bizim ülkemiz tam olarak yeterli değil maalesef, kamp alanlarının bazılarında Kasetli Tuvalet için boşaltma alanları mevcut. Ayrıca eğer boş bulabilirseniz Tuvaletlere de dökebilirsiniz ancak biraz uzun sürecektir 😊  Bunların yanı sıra, bu tuvaletlerin hiç biri doğa için zararsız değildir ! içlerinde bir ton kimyasal madde bulunmakta ve eğer siz kamp alanı dışında örneğin ; yol kenarına, ormanlık alana veya yolda giderken dökerseniz, hem toprağa zarar vermiş olursunuz, hem de buharlaşan gazı oksijene katmış olursunuz, ki biz karavan severler olarak bunu istemeyiz. Bunun yerine bu atıkları herhangi bir kanalizasyon kapağından bir hortum sallandırarak ta boşaltabilirsiniz. Bu yazımızın sonunda ise tavsiyem Kaset Tuvalet 😊

Karavan Tuvalet Fiyatları

Karavan banyo içinde kullanmayı düşündüğünüz WC veya Karavan tuvalet fiyatları tercih edeceğiniz model ve marka ya göre farklılık göstermektedir. Satın almak istediğiniz ürün modeli karavan tuvalet fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlar arasındadır. Bu tamamı ile sizin bütçeniz ile eşdeğerdir. Karavan Tuvalet sistemi fiyatları 1.500 TL. den başlayıp 10.000 TL. ye kadar değişen fiyat aralığında değişmektedir.

Örnek olarak Karavan Portatif tuvalet fiyatları 90 USD – 900 USD arasında değişen fiyat etiketleri ile karşılaşmanız olasılıklara arasındadır. Kasetli tuvalete baktığınızda 7.000 TL. den başlayıp 9.000 TL. ye kadar uzanan fiyat aralığı vardır. Kasetli tuvaletlerde en yaygın ithal ürün Thetford ürün grubudur.

Karavan için en ekonomik ve ucuz tuvaletler Yat tipi tuvaletlerdir. Raske, TMC gibi markaları bulunmaktadır. Yat tipi tuvalet fiyatları ortalama 1.000 – 3.000 TL. arasında değişmektedir.

Önemli bir konu daha var “Asla genel kullanım suyu ile tuvalet atık suyunu aynı depoda bulundurmayın. İkisi için farklı depo olması gerekiyor. Ayrıca yazımıza yorum yapmayı unutmayın !

İlginizi Çekebilir  Caravan Manufacturing Halil Kaya Mercedes Vario Dönüşümü

Tuvalet için Markalara ve satıcılara baktığımızda; Theford, Domestic, Tmc Elektrik, Matromarine, Lalizas, Seaflo, Fiamma, Osculati,

Fiyatlar Dövize Bağlı olarak Değişmektedir ! 

Karavan Tuvalet Koku Giderici Kimyasallar

Thetford Tuvalet Kimyasalı

Thetford Tuvalet Kimyasalı

Karavan Tuvalet Kimyasal ürünleri Karavan içinde bulunan tuvaletlerin en zorlu kısmı olan tuvalet kokusunun giderilmesi için kullanılan sıvı dezenfektan ürünleridir. Karavanlar sürekli olarak hareket halinde olması ve içinde bulunan giderlerin hareket etmesi sonucunda karavan içinde kötü koku oluşması kaçınılmazdır.

Thetford Tuvalet Kimyasal ürünleri Karavan kimyasal dezenfektan ürünleri arasında en yaygın olarak kullanılan karavan kimyasal ürünleri arasındadır. Koku gidericiler arasında olan Thetford Aqua Kem Blue ürünleri ile Karavan tuvalet temizliğini güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

Video Kaynak : Thetford Youtube hesabı

Karavanda Tuvalet Gideri

Karavan içinde bulunan tuvaletlerin giderleri karavan pis su deposu veya diğer bir adı ile GRİS Su deposu (Siyah su deposu) olarak adlandırılmaktadır. Karavan tuvalet gider su depoları tuvaletlerden gelen atıkları depolarken araç içinde bulunan ikinci pis su deposu’da araç içinde bulunan mutfak ve duştan gelen pis suları depolamaktadır.

Karavan için bu depolar kullanıcıların ihtiyaçlarına göre değişmekte olup 50 – 100 Litre aralığında pis su atıkları depolanmaktadır. Bu alanlar araç dışında bulunan özel vanalar ile meskun mahallerde veya Karavan tuvalet boşaltma alanlarında tuvalet gider ve pis su depo vanaları açılarak boşaltma işlemi yapılmaktadır.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan için tuvalet seçimi