e
sv

Karavan Isıtma Sistemleri

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik

Karavan Isıtma Yöntemleri

Karavan doğa içinde yaşamak demek. Karavan sahibi olan bir kişi yazın deniz kenarında kışın orman gibi doğanın ortasında kendini bırakmaktadır. Karavan ile soğuk ortamlarda da kalmak isteyen birçok karavan seven karavan ısıtma sistemleri ve yöntemleri ile araçların iç ortam sıcaklığını sağlamak istiyor.

Kaç çeşit Isıtma Sistemi Vardır?

Karavan ısıtma yöntemleri farklı seçenekler halinde ürün çeşitleri olarak bulunmaktadır. Bunlar genel olarak aracın büyüklüğüne ve karavan ısıtma sisteminin hangi çeşit yapı ile çalıştığı ile ayrışmaktadır. Genel olarak karavan ısıtma sistemleri için Karavan Dizel Isıtıcılar tercih edilmektedir. Bunun yanısıra LPG ile çalışan karavan ısıtma sistemleri, Elektrikle çalışan ısıtma sistemleri ve tüplü ısıtma sistemleri olarak kendi içlerinde ayrılmaktadır.

Karavan Dizel Isıtma Sistemleri

Yaygın olarak Dizel Karavan ısıtma sistemleri karavan içinde kullanılmaktadır. Dizel maliyetinin ekonomik olması ve araç içinde herhangi bir tehlike yaratmadığı için en fazla tercih edilenarasında bulunmaktadır. Ürünlerin genel ismi halk arasında Karavan dizel ısıtma sistemleri olarak geçmiş olsada Webasto markası bu konuda en plana çıkan bir üründür. Genel olarak marka ismi artık ürünün adı haline gelmiştir. Farklı ısıtma sistemi üreticileri de bulunmaktadır.

Tüplü ısıtma sistemleri
Kapalı alanda kesinlikle kullanılmaması gereken karavan ısıtma sistemleri arasındadır. Araç içinde bulunan oksijeni tüketmesinden dolayı ÇOK TEHLİKELİ bir ısıtma yöntemidir. Araç içinde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Webasto Sistemi Nedir?

Webasto bir şirketin markasıdır.  Almanya da üretim yapan firma ısıtma soğutma sistemleri ürünleri ile Dünya çapında ismini duyurmuştur. Bu nedenle ürünlerin genel adı olarak Webasto marka ismi anılır olmuş ve pazarda ciddi bir pay sahibine gelmiştir.

Genel olarak Webasto ısıtıcı markası uluslararası taşımacılık yapan lojistik firmaları tarafından tercih edilmesi araç içi ısıtma sistemleri performans yüksek olmasından dolayı tercih edilmektedir. Ürünün araç içinde aracın kontağına bağlı kalmadan bağımsız olarak çalışabilme özelliği vardır. Ürün kısaca aracın motorundan bağımsız çalışmaktadır. Araç deposunda bulunan yakıt ile çalışmaktadır. Kızdırma bujisi ile yakıtı yakarak ısıtma özelliğine sahiptir.

İlginizi Çekebilir  Karavan Aydınlatma Sistemleri

Çalışma mantığı nedir ?

 1. Park ısıtıcısı etnikleştirilir.
 2. Isıtıcı yol verme işlemini başlatır, ısıtıcı aracın deposundan taşınan yakıtla beslenir.
 3. Yakıt-hava karışımı ateşlenir, soğuk olan soğutucu akışkanı ısıtıcıda ısıtılır.
 4. Isıtılan su – devridaim pompasıyla tahrik sağlanarak – aracın kendi ısıtıcısının ısı eşanjörüne akar.
 5. Isı, aracın fanı vasıtasıyla doğrudan aracın içine yönlendirilir.
 6. Sıcak su motora akar. Motor ısıtılır.
 7. Belirli bir sıcaklığa (yaklaşık 80 °C) ulaşıldığında ısıtıcı kapanır, devridaim pompası aracın içini ısıtmaya devam etmek amacıyla çalışmaya devam eder

Kullanım alanları

Karavan ısıtma sistemleri sadece karavan içinde sıcaklığı kontrol edilmek için kullanılmamaktadır. Bunun haricinde araç içi ısıtıcı yöntemleri Çekici (Tırlar), Kamyonlar, Ticari araçlar, Karavanlar, Tekneler, Otobüsler, İş makineleri gibi birçok araç içinde ısıtma sistemi olarak kullanılmaktadır.

Karavan ortam ısıtıcıları Fiyatları

Webasto Air Top 2000 STC

Webasto Air Top 2000 STC

Karavan ortam ısıtıcıları farklı marka ve modellere sahip olan ürünlerdir. Karavan ortam ısıtma sistemleri marka model ve ısıtmada kullanılan Enerji tipine göre değişmektedir. Dizel, Elektrikli, LPG veya Tüplü birçok ısıtma ürünleri bulunmaktadır. Karavan ısıtıcı satın almadan önce mutlaka fiyat araştırması ve ürün karşılaştırması yapmanız gerekmektedir. En uygun Fiyat ve özelliklere sahip ürünler size yıllarca hizmet verecektir.

Webasto ısıtma sistemleri

Webasto ısıtma sistemleri


Karavan Isıtma Sistemleri PDF

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Hasan
  2 sene önce

  Yaziniz cok faydali benim bir sorum olacak Bu konuyuda yayınlarsanız faydali olacağına inanıyorum.
  Webasto calismasinda karavanin enerjisi en az kaç olmali örnek 11.5 mu 12 ve ustumu ayrica depoda en az kaç litre mazot olmali araba çalışmadan gece boyunca çalışan webasto ic ortam oksijenini ne kadar olumsuz etkiler

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Isıtma Sistemleri