e
sv

Karavan Yapanlar Trabzon – Yunus Bey

avatar

Gökhan Ç

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik

Merhaba Karavan Blog takipçileri bizi takip eden Sayın Yunus Bey @hayatkaravan instagram hesabında yaptığı karavan resimlerini paylaşıyor. Bizde bu emeğe saygı Karavanını kendi yapmak isteyenler için paylaşıyoruz.

Aracımız 1997 model Camlı Volkswagen volt kısa şase. Aracımızı koltuklu minibüs olarak aldık ve ilk olarak koltukları sökmeyle başladık koltuklarımız söküldükçe zeminde oluşan çürümeler çamurluk üzerinde oluşmuş büyükçe delikler çıktı.

Zeminde Çıkan Çürükler ve Koruma

Karşımıza çıkan bu alanları kaportacıda parça kaynak yaptırmak yerine ben kendim uygulayabileceğim cam elyaf ve fiber reçine ile kapladım üzerine de antipas vurarak zemini hazır hale getirdim. Zemin yalıtımı olarak 1 cm keçe kullandım. Yanlara 5 mm strafor kullanarak kenarlarını köpükle tamamladım.  

Ahşap kaplama yapılan hatalar tekrar edilmedi 🙂

Sıra geldi ahşap kaplama ve mobilya kısmına daha önceki aracımı 18mm mdf ile yaptırtmıştım ama o kadar ağır olacağını aracın hareket etmesini kısıtlayacağını düşünemedim ki aracımın çiftteker Sprinter olmasına rağmen ve yeni aracımı 15mm kavak kontra ile yapmaya karar verdim hem sudan etkilenmiyor hemde hafiflik yönünden o kadar hafif ki tek başınıza her işi yapabiliyorsunuz ayrıca kesimi çok kolay oluyor bir dekupajla komple aracı yapabiliyorsunuz.  

Beyaz çok güzel durdu…

Neyse ki malzememiz alıp başladık ilk işimiz zemini yerleştirmek oldu çamurluk ve birkaç girinti çıkıntıları dekupajla kesip zemine serdiğimiz keçenin üzerini 15mm kavak kontra ile kapladık yan duvarlara ise 4mm kavak kullandım aracın resimlerde görüldüğü üzere tavan yan kısımları daha önce den yapılmış saç kabartma ve deri kaplamaları vardı baş üstü dolap düşünmediğim için bunları sökmedim ve caddence multisurface deri boyasıyla boyayarak beyaza çevirdim araç küçük olduğu içinde açık rengin daha ferah olacağını düşünerek ağırlığı beyaza verdim.

İlginizi Çekebilir  EVRAKA !!!!

Karavan içinde oturma alanı geniş olmalı

Bence yazın değil ama kış aylarında karavan kullanılacaksa içindeki oturma alanının geniş olması gerekiyor düşüncesindeyim o yüzden yatak olabilen U koltuk yapmayı tercih ettim 200×180 boyutunda koltuk yaptım bunu da önce 5×5 tahta ile kasnağını yapıp ön yüzeyini 4mm kavak ile kapladım döşemelerin ve perdelerin siparişleri verildi ve banyo bölümüne geçiş yaptık.

Önce karton kâğıt ile yan duvar kalıbı çıkartıp sora 15mm kavak kontradan yan duvar ve öne baka tarafın yarısını kapattım kapı bölümü nede sürgü duş kabin alıp camlarını yine aynı marka boya ile boyadım içini şuan değil ama tamamen bitirdiğimde Cam Elyaf fiber ile kaplamayı düşünüyorum.

Mutfak dolabı ve tezgâh için formüller

Mutfak dolabını komple düz yaparsam araca giriş çıkışın daralacağını düşünerek buzdolabı ve ocağın geleceği tarafı 50×50 bırakıp diğer tarafı da 35×40 yapıp 3 adet çekmece yaptım 30cm lik lavabo aldım.

Sıra tezgâha geldi ama söyle bir sorunumuz oldu araç çok hafif oldu Trabzon’u bilen bilir hep yokuşludur sokakları ve yokuş yukarı çıkmakta çok zorlanıyorum lastik boşa düşüp patinaj edip duruyor o yüzden ahşap düşündüm tezgahı ağırlık olsun diye mermer yapma kararı verdim. Tavanı folyolu süngerli 12mm yapışkanlı malzeme ile yalıtımını yaptım 2 adet 40×50 sunroof taktırdım ve altını 15 mm kavak ile kapladım. Zeminde açık kalan ahşabın üzerine 1cm lik sudan etkilenmeyen derzi laminat kapladım. 

Şimdilik buraya kadar yol katettik

Şimdilik yaptıklarım bunlar sıra akü panel ve su deposunda. Akü olarak normal sulu 300amper akü düşünüyorum elektrik sarfiyatını sadece buzdolabı kullanacağı için hiçbir zaman %60 altına düşeceğini düşünmüyorum ayrıyeten aracın şarj dinamosuna da bağlantısını yapacağımdan sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

İlginizi Çekebilir  Caravan Manufacturing Halil Kaya Mercedes Vario Dönüşümü

Depo olarak 100lt polietilen plastik depo düşünüyorum hidrofor pompa düşük basınçlı aldım fazla basınçlısı vardı gereksiz çok sarfiyat yaptığından az aksın yeterince aksın diye bu sefer küçük pompa deneyeceğim şimdilik aklıma gelenler bunlar saygılar sunuyorum

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Yapanlar Trabzon – Yunus Bey