e
sv

Karavan Kiralamadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan kiralamak istiyorsunuz veya Karavan sahibi olmadan önce bu deneyimi yaşamak istiyorsunuz. Bu deneyimi ister yurtdışında ister yurtiçinde deneyimlemek istiyorsanız öncelikli yapmanız gereken ve dikkat etmeniz gerekli olan konuları bu yazımız içinde bulabilirsiniz.

Kiralık karavan tercihinde bulunamadan önce dikkat etmeniz gerekli olan konuları yazımız ekinde sizlerle paylaşmak istiyoruz. Bir sene içinde sabah 09.00 – 18.00 arasında çalışarak size özel olan 1 haftalık veya 10 günlük bir tatil sürecinde aileniz ile yapacağınız tatilin en verimli ve güzel anılar ile hatıralarınızda kalması gerekmektedir.

Kiralama Firmalarını Nasıl Bulurum?

Karavan Kiralama Firmaları

Karavan kiralama firmalarını internet üzerinden araştırabileceğiniz gibi sahibinden.com veya Kiralama firmalarının sitelerinden ulaşabilirsiniz. İlk başta Kiralık karavan ile çıkmak istediğiniz tarihi belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca kiralamak istediğiniz karavanın Alokovenli Karavan mı yoksa Camper karavan mı olacağını tatil esnasında kaç kişi kalacağınıza bağlı olarak karar vermelisiniz.

Marka model seçimi Karavan Kiralama Ücretlerini etkileyen en büyük unsurdur. Alkovenli karavan fiyatları Camper karavan kiralama fiyatları na göre daha yüksektir.

Kiralama Firma Seçimi

Kiralama sektöründe olan birçok kurumsal ve Global firmada karavan kiralama fiyatı teklifi talep edebilirsiniz. Avis, Lets go Camper, Budget gibi firmalardan da günlük veya haftalık kiralama fiyatı alabilirsiniz.

Örnek olarak 2020 tarihini baz alacak olursak Alkovenli Karavan Kiralama fiyatları ortalama 450 TL. den başlayarak 900 TL. Gibi günlük kiralama ücretleri ile karşılaşabilirsiniz. Camper modellerine baktığınız zaman Karavan Günlük Kiralama ücretleri 350 Türk lirasından başlayarak 650 TL. Ücretlerine kadar çıkabilmektedir. Gelecek yıllarda (2021 – 2022- 2023) bu ücretler artacaktır.

İlginizi Çekebilir  Karavan Anket Form Sonuçları

Rezervasyonda Dikkat Edilmesi Gerekenler

COVİD salgını sonrasında özellikle 2020 tarihinden itibaren yoğun bir şekilde Karavan Dünyasına adım atmak isteyen kullanıcılar ile karşılaşılmıştır. Karavan erken rezervasyon bu konuda gerçekten önemlidir. Siz Temmuz ayında çıkacağınız bir tatil için Haziran ayında rezervasyon yapmak isteniz %80 Kiralık karavan bulamayacaksınız veya bulsanız da istediğiniz fiyat ve özelliklere sahip bir karavan olmayacaktır. Bu nedenle Karavan kiralaması yapmadan önce Mart-Nisan aylarında Rezervasyonunuzu yaptırmanız büyük önem kazanmaktadır.

Karavan Kiralamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karavan Kiralama Ücretleri

Karavan kiralama fiyatları kiralamak istediğiniz aracın marka modeline göre değişiklik göstermektedir. Örnek 2008 bir Ducato bir araç ile 2015 model bir araç arasında kiralama fiyatları farklılık gösterecektir. Ayrıca araç içinde bulunan donanımlarda kiralama fiyatlarını etkileyen unsurların başında gelmektedir.

Günlük Kiralama Ücretleri

Genel olarak kiralama süreci ne kadar az süre olursa karavan kiralama fiyatları o kadar yüksek olacaktır. Özellikle çoğu Karavan kiralama firmaları günlük kiralama yapmak istemezler. Günlük kiralama yapmak istiyorsanız biraz araştırma yapmalısınız. 🙂

Haftalık Karavan Ücretleri

Karavan kiralamalarında yoğun olarak tercih edilen sürelerdir. Genel olarak aileniz ile çıkacağınız yaz tatilinde Haftalık kiralama yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Günlük kiralama fiyatlarına göre daha ekonomik ücretler ile kiralama yapabilirsiniz.

Aylık Kiralama Ücretleri

Aylık Karavan kiralama fiyatları günlük ve haftalık olan fiyatlardan çok daha ekonomiktir. Aylık bazda 30 gün üzerinden tercih etmeniz durumunda fiyatları %30 daha ekonomik bir duruma ulaşacaktır.

Tuvalet WC Banyo Kontrolü

Karavan Tuvalet Banyo

Kiralama sonrasında kötü senaryolar ile karşılaşıp tatilinizin beklentinizin altında sonlanmasını istemiyorsanız. Tuvalet WC ve mutfak kısımlarını kontrol ediniz. Seyahat esnasında veya Duş alırken aracın içine dolacak su veya Tuvaletten gelecek kötü kokulara maruz kalabilirsiniz. Ayrıca karavan içi depolama alanlarını da kontrol etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Karavana Hakkında Merak Edilenler

Yorumlara Dikkat Edin

Karavan kiralama fiyatı aldığınız firmanın Sosyal medya hesaplarını, Google işletme yorumları, Facebook gibi platformlarda yapılan yorumlar ve eksisozluk.com gibi kişilerin etkileşim ve paylaşımlarını okuyun. İşletme yorumları sizin doğru karar vermeniz için en büyük yardımcı olacaktır. Sosyal medya üzerinden Kiralama yapacağınız firma ile ilgili topluluklara sorabilirsiniz. Bunlar ile ilgili birçok Topluluk bulunmakta. 

Örnek olarak aşağıdaki gruplar üzerinden firmalar hakkında detaylı bilgi sorabilir firmalar hakkında gerçek kişilerin yorumlarını alarak Karavan kiralama konusunda çok daha net karar verebilirsiniz.

Kiralamadan Önce Aracı Kontrol Edin

Kiralama öncesi aracı kesinlikle görün ve aracın yanına giderek aracın genel durumuna bakın. Firmaya ön ödemeli kaparo göndermeden önce aracı incelemeniz sizin açınızdan fayda sağlayacaktır. Aracın genel durumu, lastikleri, içeride bulunan elektronik akşamların tam çalışıp çalışmadığı, araç tentesinin sağlamlığı gibi birçok etken dikkatinizi çekecektir.

Araç Yakıt Tüketimi Önemli!

Ayrıca aracın motor hacmi ve yakıt tüketimi sizin için bir kriter olması gerekmektedir. Bakımı yapılmamış ve yüksek motor kuvvetine sahip olan bir araç yakıt maliyetini artıracaktır. Karavan tatilinde genel olarak yüksek kilometreler yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı yakıt tüketimi düşük olan araç seçimi doğru tercih olacaktır.

Kiralama Sözleşmesi

Sözleşmede tüm detayları okumanız gerekmektedir. Aracı geç getirdiğinizde oluşan yaptırım, Karavan ile kaza yapıldığında oluşacak hasarın ne kadarı karşılanıyor yoksa tamamını siz mi ödüyorsunuz? Karavan arızalanırsa yerine yedek araç veriliyor mu? Yoksa ücret iadesi oluyor mu ?

Sizden teminat olarak Senet istenmesi durumunda senedin Karavan kiralama süresince kazalara veya kiralık karavan ücretinin ödenmediği zaman geçerli olacağı belirtin. Kiralama sonrasında Senedinizi kesinlikle isteyin ve imha edin.

İlginizi Çekebilir  Pazaryeri

Kaza veya Arıza Durumunda ne yapmalısınız

Aracı kiralamadan önce kesinlikle Karavan Kiralama Firmasından böyle bir durum başınıza geldiğinde ne yapmanız gerektiğini sorun. Örnek Alkovenli bir araç tercih etmeniz durumunda aracın lastiğinin patlaması durumunda bile Lastik değiştirmemeniz güvenlik açısından önemlidir. Yüksek tonajlı araçlarda bu sizin için bir risktir.

Seyahat esnasında kullandığınız aracın kaza yapmasında aşağıdaki soruları sözleşme esnasında kiralama firmasına sormanız gerekmektedir.

 • Aracın günlük kirası sizden talep edilecek mi ?
 • Araç yetkili servis veya norma serviste onarımı olacak mı ?
 • Sizden araç yıpranma parası talep edecekler mi ?
 • Kaza sonrasında size ikame araç verecek mi ?
 • Kaza sonrasında verdiğiniz para iade edilecek mi ?

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Kiralamadan önce Dikkat Edilmesi Gerekenler