e
sv

Karavan Malzemeleri

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan için gerekli malzemeler araştırmadan önce bir liste halinde araç içi ve dışında hangi ürünler  gerekli bunları tespit etmelisiniz. Liste yaptıktan sonra farklı üretici ve tedarikçi firmalardan fiyat almalısınız. Sonraki süreçte değerlendirme yaparak kaliteli, hafif ve ucuz olan parçaları tespit etmeniz ve son kısımda pazarlık yaparak almalısınız.

Aliexpress Yurtdışı karavan gereçleri için bir alternatif olabilir. Fakat yurtdışıdan gelecek olan karavan malzemelerinde garanti, parça desteği, gümrük vergisi ve dolar kurunun yüksek olması gibi dezavantajları olacaktır.

Ürün seçimine başlamadan öne Karavan yapımı kategorisin de Blog sayfamızda kendi karavanını yapanlar sayfamızı inceleyebilirsiniz. İnstagram hesaplarından iletişime geçebilirsiniz.

Yerli Ürünler ve İthal Malzemeler

Karavan Malzemeleri

Karavan içinde kullanılan birçok materyali Yerli üretim ve Yabancı Üretim olarak bulabilirsiniz. Yurtdışı karavan parçalarını Aliexpress karavan kategorisinde inceleyebilirsiniz. Yurtdışı ürünlerde garanti, malzemenin yanlış gönderilmesi, arıza durumun parça değişimi, dolar kurunun yüksekliği ve gümrük vergileri. Bunların hepsini detaylandırmalısınız.

Yerli üretim ekipmanlar aslında tamamı ile yerli olmayan gene ithal gelen ürünlerdir. Fakat buradaki avantaj bir karavan malzeme satan firma ile iletişimde olmanız ve iade arıza süreçlerinde destek almanız olacaktır.

Kısaca ürün tedarik ederken kriterlerinizi belirleyerek araştırma yapmalısınız.

Karavan ekipmanları

Doğru fiyata kaliteli malzeme alımı

Bu tamamı ile sizin araştırmanızla bağlantılıdır. Özellikle karavan malzemeleri konusunda normal bir evye 150 TL. Olmasına karşın karavan içinde kullanacağınız söylemenizde evye fiyatı 4 katına kadar çıkabiliyor. Bu nedenle malzeme araştırmalarını çok fazla detaylandırmanız gerekmektedir. Aşağıda sizlere gerekli olan ürünleri satın almadan önce izlemeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri açıklamak istedik.

 • Tek bir yerden fiyat almayın
 • Ürün Garantisi satıcı ile görüşün
 • Ürünlerin yorumlarını inceleyin
 • Sosyal medyada bu ürünü kullanan kişilerden bilgi alın
 • Ekipmanı test etme fırsatınız varsa test edin.
 • Son olarak malzeme için pazarlık yapın.
İlginizi Çekebilir  Karavan Ehliyet Sınıfları

Araç içi malzemeler

Karavan için gerekli malzemeler

Elektrik donanımı

Elektrik malzemeleri konusunda seçici olmalısınız. Özellikle kablo kısmında yanmaz otomotiv sektörüne uygun kablo tercih etmelisiniz. Araç içi elektrik tesisatı çekerken klipslere dikkat etmelisiniz. Ek yaptığınız her yer için uygun ek malzeme kullanmalısınız. Güneş paneli, İnvertör ve akü seçimi için araç içinde bulunacak elektronik malzemelerin güçlerini hesaplayarak ürün seçimi yapın.

İzolasyon ürün seçimi

Yalıtım ürünleri kanser etkisi olmayan ve ileride yaşam alanının konforunda sıkıntı yaşatmayacak izolasyon malzemeleri seçmelisiniz. İzolasyon konusunda BLOG içinde yazılarımız var bunları inceleyebilirsiniz.

Mobilyalar (Dolap, Mutfak, Yatak Odası)

Mobilya kısmında kesinlikle ağırlık konusunda hafif olan karavan malzemeleri seçmelisiniz. Ağırlığın az olması az yakıt maliyeti, rampalarda daha fazla çekiş kuvveti sağlayacaktır sizlere.

Karavan Su Depoları

Su depoları Plastik malzeme olarak tercih edebileceğiniz gibi galvaniz su deposu da tercih edebilirsiniz. İmkân varsa aracın alt kısmını değerlendirmeye çalışın. Pis su deposunda macera tor kullanın veya parçalama için depo içinde yapı değişikliği yapın.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Şükrü ŞENGÜL
  2 sene önce

  Merhabalar Arkadaşlar
  Karavan yapmak istiyorum . kendimin mobilya atölyesi var
  karavanla ilgil uygun malzeme alabileçeğimiz yetler lazım bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

  yorum beğen
 • Abdulkadir akın
  2 sene önce

  Acaba elinde truma bolier10 olan var mı varsa dönüş yaparsanız sevinirim 5549084354

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Malzemeleri