e
sv

Karavan mı Tekne mi?

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik

Tekne hayatımı karavan hayatımı Hadi bakalım burada karar verelim hem Deniz seviyorsunuz hemde Karada Dünyanın her köşesini gezmek istiyorsunuz. Tekne mi? Karavan mı?  Zorlukları neler, Fiyatları nedir? Hangisi daha özgür yaşama şekli. Avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Karavan veya Tekne ikisini de düşündüğünüz zaman Özgürlük demek! İster Deniz üzerinde ister karada eğer hangisi olursa olsun hedeflediğiniz hayat tarzına geçmek için geç kalmayın.

COVİD 19 bugünlerde hayatımızın içindeyken yaşamın ne kadar kısa olduğu ve yapılacak çok şey ve keşfedilecek Dünya olduğunu unutmayın. Evde geçirdiğiniz bu günlerde aile bireyleri ile karavan mı alsak Teknemi alsak sorusunun arasına isterseniz bizde bir şeyler ekleyelim..

Tekne geç yaşta Karavan yaşanınca diye herkesin aklında bir yargı var. Aslında öyle değil bu durum sen kendini hangi yaşta hissedersen hisset ruhun genç kaldıysa ikiside senin Yaşam tarzın olacaktır. Şimdi bakalım Karavan ve Tekneniz zorlukları neler, yaşamak nasıl, maliyetler hangisi sizin için uygun buna siz karar verin.

Bakılınca aslında ikisinin ortak noktası hacimleri bakılınca Yelkenli bir Tekne ile Karavan iç hacmi birbirine çok yakın olması ile beraberinde birisi Deniz de giden diğeri Karada giden taşıtlar. Önemli olan minimal yaşama adapte olabilmeniz.

Yaşam Tarzı

Tekne veya Karavan bu tamamı ile sizin yaşam tarzınıza bağlı olan bir konudur. Denizi seven ve korkamayan bir yanınız varsa Yelkenli Karada ile farklı yerleri keşfetmek ve sürekli gezmek istiyorsanız elbette Karavan tercihiniz olması gerekmektedir.

Dünyayı gezme hayaliniz varsa bunu iki türlü yapabilirsiniz. Tekne veya Karavan ile Tekne ile yapacağınız Deniz üzerinde seyahat için biraz cesaretli olmasınız. Sonrasında tamamı ile Rüzgâra ve dalgalara kendinizi bırakmanız yeterli olacaktır. Bu arada Yelkenli yakıt maliyeti yok denecek kadar az aramızda kalsın 🙂 Ücretsiz bir Dünya turu için Yelkenli uygun bu konuda.

İlginizi Çekebilir  Pazaryeri

Karavan Hayatı

Karavan hayatına geçmeden önce dilerseniz Karavan Gezginleri nin hikayelerine ortak olabilirsiniz. Karavan da yaşamanın nasıl bir hayat tarzı olduğunu daha net anlayabilirsiniz. Şimdi bakalım isterseniz Tekne yaşamı mı? Karavan yaşamı mı? Zorlukları nedir, avantajları ve maliyetleri.

Avantajları

Karavan ve Yelkenli yaşamı

Karavan ile istediğiniz yerde konaklama yapabilirsiniz. Harita üzerinden seçtiğiniz yerler artık sizin eviniz. Karavanın karada hareket etmesi bir avantaj zorlu doğ koşullarında belli bir yere sığınabilirsiniz. Arkadaş çevrenizden kopmadan onlarla sohbet edebilirsiniz. Mangal yakabilirsiniz J Deniz kenarında Hamak kurabilirsiniz 🙂

Dezavantajları

Karavan ile yaşamının dezavantajı olarak Deniz üzerinde özgürlüğü hissetmemeniz, yıllık ödeyeceğiniz maliyetler ÖTV, MTV, Trafik sigortası vb. ayrıca gezdiğiniz sürece oluşacak yakıt maliyetleri olarak sayabiliriz. Tabiki mu yaşamda toz ve toprak hayatınızın bir parçası olacak.

Fiyatları

Karavan maliyetleri bir Camper karavan düşünüyorsanız. 2020 yılına bakıldığı zaman 2008 model bir Van araç ile beraber karavana dönüşmesi araç olarak 60.000 TL. Karavan malzemesi olarak 40.000 TL. ve işçilik siz yapmayacaksanız 30.000 TL. Olmak üzere 130.000 TL. – 150.000 TL. arasında bir maliyet çıkacaktır. Detay bilgi için Karavan Fiyatları inceleyebilirsiniz.

Yelkenli Hayatı

Yelkenli Hayatımı Karavan mı ?

Avantajları

Yelkenli hayatı deniz seviyorsanız sizin için biçilmiş bir yaşam şeklidir. Denizin üzerinde özgürce rüzgar ile yol almak ve motor gürültüsünden uzak kalmak tarif edilemez. Tabiki dalga seslerini de eklemek gerekli. Gün batımını daha net izleyebilir, istediğiniz limanda kalabilir ve şehri bisikletiniz ile gezebilirsiniz. Deniz üzerinde Yelkenli de uyumanın hazzı çok farklı olacaktır.

Dezavantajları

Denizin şakası olmaz! Çapanın denizi taraması, 5-6 günlük hava durumu, havanın ani değişimi. Denizde başınıza bir şey gelse tamirci çağırma şansınız yok. Yelkenli doğaya karşı koyma değil onunla yaşamaktır. Sintine durumu nedir, sürekli telsiz ile hava durumu hakkında bilgi almak istersiniz…

İlginizi Çekebilir  Karavan Park Projesi Nedir

Fırtınaları sevmiyorsanız, Deniz sizi tutuyorsa, kapalı alan fobiniz varsa Yelkenli sizin için uygun olmayabilir. Diğer bir dezavantajı yolda durayım bir içecek alayım deme şansınız maalesef olmuyor. Marina bağlama masrafları yıllık olarak alınmakta olup Özellikle İstanbul gibi büyükşehirlerde bu rakkam ciddi bedeller tutmaktadır. Tekne bakım ister ve Marin malzeme olduğu için normal bakım maliyetlerinin 4-5 katı fazla ücret ödeyebilirsiniz. Bunun yanısıra kışlık bakımları bulunmaktadır.

Maliyetleri

Yelkenli tekneler satın alacağınız ölçülere bağlı olup ayrıca teknenin donanımı, markası ve yaşı ile eşdeğerdir. 2020 yılında 1986 model Bruce Roberts 150 bin Türk Lirasından başlayıp daha yüksek fiyatlara kadar ulaşmaktadır. Ayrıca Yıllık marina ücreti ortalama 15.000 – 20.000 TL. civarlarında olacaktır. Birde kışlama bakımları yaptırmanız gerekli olacaktır. Yelkenli Fiyatlarına buradan bakabilirsiniz. Yelkenli Tekne hakkında merak ettiklerin için @yelken_blog hesabını takip edebilirsin.

Kısaca Yelkenli mi? Karavan mı? Sorusunu artık sizin karar vermeniz gerekli. Tamamı ile sizin Dünya görüşünüz ve seyahat etme şeklinize göre düşünmelisiniz.

Sende yorumlarda bahset Tekne mi ? Karavan mı ? Senin tercihin olur ve nedenleri ?

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Adnan Sağlar
  2 sene önce

  Karanala yelkenli arasındaki farklılıkları yaşam tarzını artıları ve eksilerini detayları ile ögrenmeye çalışıyorum.İlk başta 2 yıl karavanı deneyecegim.sonrası Tabiki deniz balık ve daha sakin bir hayat.
  “Emeklide Çalışıyor.Boş da durmuyor İş de görmüyor ” Bir hayat tarzım var.Artık hep aynı ortamda yaşamak istememmenin bir sonucu.Pandemi bizi iyice bıktırdı.Degişik yerler ve sukunet diye düşünüyorum.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan mı Tekne mi?