e
sv

Karavan Nasıl Yapılır?

avatar

Nature Van

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan yapım süreçleri nedir? Nasıl yapılır, Elektrik tesisatı nasıl yapılmalı, yalıtım nasıl olmalı, sıfırdan araç dönüşümü, mobilya tesisatı, hangi model araçlar, dikkat edilmesi gereken tüm detaylar BLOG yazımızda inceleyebilirsiniz.

Nature Van Çantanı Al ve Çık Sloganı ile özgür ruha sahip, keyfine düşkün iki arkadaş tarafından İstanbul da kuruldu. İlk olarak kendi öz sermayeleri ile yaptıkları araç ile sektöre giriş yapan firmamız şu anda birçok araç imalatı gerçekleştirmiş ve Karavan İmalat alanında önemli projeler yapmaya da devam etmektedir. Nature Van; Butik olarak tamamen kişiye özel tasarım ile karavan imalatı yapmaktadır. Avrupa ve Amerika standartları örnek alınarak Tekne & Yat yapımı teknikleri ile karavan imalat alanında iddialı konumdadır.

Camp & Caravan 2020 fuarına katılan Nature Van, katılım sağladığı tek araç ile büyük ses getirmeyi başarmıştır. Özellikle fuardaki farklı dizayn edilmiş olan tek Ford Transit araç olması çok büyük ilgi görmemizi sağlamıştır. Bu sayede alışıla gelmiş araçların dışında diğer araçları da çok güzel karavanlara dönüştürebileceğimizi tüm karavan severlere göstermiş olduğumuza inanmaktayız.

Klasik Mantığın Dışında Karavanlar Üretiyoruz

Karavan yapım süreçleri

Klasik mantık çerçevesinde karavan yapım mantığını Tekne & Yat yapım teknikleri ile değiştirme hedefi ile çıktığımız yolumuza kararlı bir şekilde yeni dizaynlar ile farklı ve keyifli karavanlar yapmaya devam etmekteyiz. Bu bağlamda; olması gerektiği gibi yani hareketli ortama uygun malzeme ve materyaller kullanıyoruz. Özellikle plastik ve türevi kaplama ürünler kullanmamaya özen göstermekteyiz.

İlginizi Çekebilir  Karavan için tuvalet seçimi

Karavan yapımında İstekleriniz Önemli

Karavan yapalım ama yat gibi olsun yani sağlam olsun, aynı anda 2 farklı ortam hissiyatı olsun yani bir taşla 2 kuş misali, eee tabi ferah olsun ki hep kullanayım hep doğada olayım, az ev çok karavan olsun, keyifli olsun 🙂

Ev Yapmıyoruz Karavan Tasarlıyoruz

Bildiğiniz üzere karavanlarda sürekli bir tadilat yapma imkânı evlerimizdeki gibi kolay olmamaktadır. Bu sebep ile kullanılan malzeme, yöntem ve işçilik çok önemlidir. Düşük maliyetler ile karavan yapmak mümkündür kendi tekniklerimizi size anlatarak ve karşılaştırmalar yaparak bazı noktalara dikkatinizi çekmek isterim. Bu yazıdaki amacımız aracınızı ister kendiniz yapın isterseniz bir firmaya yaptırın fakat belli farkındalık ve bilinç ile bu yola girişin demek 🙂

Nature Van’a Göre Karavan Mobilyası Nasıl Olmalı;

Karavan nasıl yapılır

Bize göre karavan imalatı yapılırken iki farklı çeşit kontrplak kullanılması gerekmektedir. Birincisi Kavak Kontrplak ikincisi ise Marin kontrplak. PVC, Membran yâda Laminat kaplama ürünler kullanmamaktayız, Tamamen Yat ve Tekne mobilya yapımı teknikleri ile yaklaşık 12 farklı işlemden geçirilen kontrplaklar ile karavan mobilyası yapmaktayız. Diğer kaplamaların belli sıcaklıklarda, Belli bir sıcak su yada sıcak su buharından etkilendiğini, çıktığını, deforme olduğunu veya koku yaptığını bilmekteyiz. Bizim yöntemlerimiz ile yapılan mobilyaların bu tarz bir sorun ile karşılaşma ihtimali yoktur. Sebebi ise üzerinde yapıştırıcı ile yapıştırılmış bir plastik malzeme bulunmamasıdır.

Avantajları

Diğer kaplama ürünlere göre sağlamlığının daha iyi olduğuna inanmaktayız ayrıca da görüntü olarak çok çok daha doğal ve güzel görünmektedir. Bu durumların dışında yıprandığında yada bir değişiklik istenildiğinde yeni uygulama yapmak çok daha kolaydır

Dezavantajı

Üretim süreci biraz daha fazla vakit almaktadır.

Ne Kadar Az Vida = Kalite demek

Karavan içerisinde yapılan mobilyada ne kadar az vida olursa o kadar iyi olduğunu düşünmekteyiz. Şöyle ki; Karavan hareket halinde olduğu zaman titreşim, sallanma, gerilme, esnemesi veya sert darbeler sonrasında vidaların yerlerinde bazı aşınmalar meydana gelmeye başlamaktadır. Bunun sonucunda ise çok fazla trim sesi diye adlandırılan gıcırdama sesleri duyulmaya başlamaktadır. Yine bizler yat ve teknelerde olduğu gibi geçme sistemi ile mobilya üretiyoruz ve tekne içerisinde kullanılan özel yapıştırıcılar ile mobilyalarımızı üretiyoruz. Bu yapıştırıcılar bizlere hem belli oranda esneme imkânı sunuyor hemde trim sesini nerede ise sıfıra indiriyor. Tabiki yapıştırıcı deyince gözünüz korkmasın J 3 damlası ile yaklaşık 450 kg taşıma kapasitesine sahip özel yapıştırıcılar ve tabiki yatlarda kullanılan malzemelerdir, bunu söylememizin sebebi ise sıcak soğuk ortamlara uyumlu kimyasallardır. Tozuma yapmaz, gaz salınımı yoktur, kokusu yoktur kısacası sağlığa zararı yoktur.

İlginizi Çekebilir  Karavan Malzemeleri

Karavan yapımında 20 Vida

Bu anlattıklarımın eşiğinde belirtmek isterim ki ; Nature Van imalatı ile yapılan karavanlarda menteşelerin dışında maksimum 20 tane vida kullanılmaktadır. Karavan yapımı konusunda detayları aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Karavan Yapımı Video

Karavan Yapımında Elektrik Tesisatında Nelere Dikkat Edilmeli

Karavan yapım firmaları

180 dereceye dayanıklı yanmaz kablo kullanıyoruz

Önemsiz gibi görünen ama en önemli kısımlardan bir tanesi de elektrik tesisatı. Kullanılacak olan kablonun çeşidi, kesiti ve özelliği oldukça önemli hatta ve hatta hayati önem taşıyor diyebiliriz. Tüm enerji kabloları duvarların ve mobilyanın arkasında kaldığı için sonradan değişimi neredeyse imkânsız olacaktır. Bu sebep ile gerecekten çok iyi malzeme kullanmak ve planı iyi yapmak gereklidir. Bizler Nature Van olarak yandığında duman çıkartmayan kablo değil, 180 derece sıcaklığa dayanıklı yanmaz kablo kullanmaktayız, 180 derece sonrasında yanıyor olsa bile yinede duman çıkartmamaktadır. Karavanımızın içerisinde bu kadar ısıyı yükseltecek bir etken olmadığı için güvenle kullanacağınız bir elektrik tesisatı sunmaktayız. Karavan elektrik tesisatı

Karavan Su Tesisatında Nelere Dikkat Edilmeli;

Diğer önemli bir nokta ise Su tesisatımız. Yine elektrik tesisatımız gibi su tesisatımız da Duvar ve mobilyaların arkasında kaldığı için müdahale etmek ve değişimi çok zor, neredeyse imkânsız. Bu sebep ile de yine kullanacağımız hortumlarımızın çeşitti, kesiti ve mukavemeti çok önemlidir. Özellikle de belli bir sıcaklığın üzerindeki sıcak suya dayanıklı olması gerekli. Genellikle piyasada satılan hortumlar 60 derece sıcaklığa kadar dayanıklıdır, Nature Van olarak bizler 120 derece sıcak suya dayanıklı hortumlar kullanmaktayız. Şimdi 60 derece üzerinde su neye lazım olacak yada kim kullanır ki dediğinizi duyar gibiyim, örnek vermek gerekir ise truma boiler de 50 derece ve 70 derece olarak sıcaklık düğmeleri bulunmakta, aynı şekilde hermetik şofbenlerde de yüksek derece ayarı bulunmakta. Bir şekilde 60 derece üzeri bir çalıştırma olduğunda hortumunuz patlayabilir ve karavanınız sular içerisinde kalabilir, düşük bir ihtimal değil gayet olası bir durumdur. Bu sebep ile de su tesisatımız da da olması gereken ürünler kullanılmalıdır. Karavan Su Tesisatı

İlginizi Çekebilir  Motokaravan Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Sadece karavan yaptırmak için değil, soru sormak ve fikir almak için dahi bizleri dilediğiniz zaman arayabilirsiniz. Umarım az da olsa sizlere bazı fikirler verebilmişizdir.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bizi takip edebilirsiniz İnstagram

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Anonim
  1 sene önce

  120 derece sıcak su mu?
  120 Santigrat derece???

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Nasıl Yapılır?