e
sv

Karavan Proje Çizimi

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan Proje çizimi Tadilat planı, herkesin merak ettiği bir konu olduğunu düşünüyoruz. Bu yazımızda Algı Proje firması ile yaptığımız bir söyleşiye yer vermek istedik. Motorlu Karavan veya Çekme Karavan Projesi nedir? Proje çizimi nasıl olur? Fiyatları ne kadar? Proje Ruhsat Fiyatları ne kadar? Elektrik Projesi çizimi nasıl oluyor? Araç farklılıkları varmı? (Ducato, Citroen, İveco, Peugeot)

Güneş Paneli, Elektronik Cihazlar, Koltuk Sayısı

Her Araç Motorlu Karavan Olur mu ?

Karavan yapılabilmesi için araç içerisinde bulunması gereken azami şartlar vardır. Bunlar yatak, masa ve yemek pişirme yerlerinin olmasıdır. Bu şartları sağlayabilecek, midibüs, minibüs, otobüs, panelvan kamyonet gibi araçlar yapılabilir. Azami yüklü ağırlığını geçmeyecek şekilde tasarım yapılıp, koltuk sayıları 9’u geçmeyecek şekilde yapılabilir. Araç içindeki koltuk bağlantılarının aynı şekilde kalması en önemli nokta.

Motokaravan güneş enerjisi müsaadesi var mıdır?

Karavanlarda güneş enerjisi ile ilgili bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yaşam alanı için ihtiyaç duyulan enerji güneş enerjisinden sağlanabilir. Muayene ve TSE kontrollerinde bir sorun yaşamazsınız.

Motor karavanda kullanacağımız elektronik cihazlar için bir kısıtlama var mıdır.

Karavan Proje Örnekleri

Karavan içerisinde koyulacak elektronik cihazların CE Belgesi istenilmektedir. Her hangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması adına (kontak arızası, kaçak gibi) belgeli cihazların kullanılması istenilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Kiralık Karavan

Motor karavanda koltuk sayısını nasıl belirleyebiliriz.

Koltuk ekleme genel manada uzun ve pahalı işlem gerektiren bir konu. Şoför yanında olan 2li koltuğu çıkartıp yerine tekli bir koltuk yapılması mümkün ama biraz masraflı. Onaylı bir koltuk takıp test kuruluşundan test raporlarını almanız gerekiyor. Yaklaşık 10bin liralık ek bir masraf. Ya da seri tadilat belgesine sahip bir firma bulup ona işlemleri yaptırmanız gerekir. Böyle bir firma bulmanız zor ve pahalı olabilir.

WC Duş, Hangi Araçlar Uygun ?

Motor karavanda WC Duş yeri zorunlumu dur ?

Zorunluluk yok, tasarımınıza bağlı bir şekilde karar verebilirsiniz.

Hangi araçlar Motor Karavan için uygundur.

Bu kişinin kendi tercihine kalmış, kullanım amacına yönelikte doğru seçilmesi bir durum. Genelde tasarımın göze hoş gelebilmesi için Karavan Yapım Projelerinde daha dik köşeleri olan araçlar tercih ediliyor. PSA grubu denilen Boxer, Jumper, Ducato gibi araçlar dik köşeli olduğu için çok tercih ediliyor. Fiyat olarak başka tercihlerde olabilir. Renault Master, Volkswagen Volt, Mercedes Sprinte, İveco Daily

Karavan Proje Çizimi

Proje aşamaları çok vakit alıyor mu.

Karavan tasarımınızı bitirip kullanacağınız bütün eşyaları içerisine koyduktan sonra bizim gibi yetkili bir Karavan Proje Firması bulup ruhsat araç içi resimler ve kantar fişini gönderiyorsunuz. Kantar fişi önemli aracın azami yüklü ağırlığını geçmemesi gerekir. Genelde azami yüklü ağırlığı 3500 KG. olan PSA grubu araçların ortalama ağırlıkları 3000kg civarlarında olmaktadır. Fazla yüke dikkat edilmeli  ağır malzemeler tercih edilmemelidir. Yetkili mühendislik firmasına belgeleri gönderdikten sonra yaklaşık 5 iş günü içerisinde Karavan Tadilat Plan Projesi onaylanmış oluyor. TSE araç kontrol merkezlerinin yoğunluğuna göre bu süre değişiyor. Proje onaylandıktan sonra yetkili firma size projenin e imzalı nüshasını gönderip muayene gidebilirsiniz diyor. Karavan Tadilat muayenesi olarak aldığınız muayeneyi geçtikten sonra notere gidip ruhsatınızı yenileyebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir  Karavan Yapmadan Önce | Marmara Karavan

Kısaca özetleyecek olursak ;

 • Karavan yapımınızı tamamlıyorsunuz
 • Mühendislik Firması bulup Karavan Proje çizimi yaptırıyorsunuz
 • Aracın bulunduğu ildeki TSE araç kontrol merkezine götürüyorsunuz

TSE memurlarının aracı incelemelerinden sonra yaklaşık 5 günlük onay süresi sonra proje onaylandıktan sonra alacağınız proje çıktısıyla tadilat muayenesine götürüyorsunuz aracı. Tadilat muayenesi bittikten sonra notere giderek yeni M1 kategorisi özel amaçlı Motokaravan ruhsatı alıyorsunuz.

Motokaravan projeleri için fiyatları ve ücretleri ne kadar ?

Her proje firmasının farklı bir ücretlendirmesi olabilir. 410 TL olan TSE nin araç kontrol ücretinin yanında proje bedeli olarak 400 TL.’den 1.500 Türk Lirası kadar proje bedelleri olmaktadır. Özetlemek gerekirse proje işlerine ;

 • Karavan Proje Ücreti 1.200 Türk Lirası
 • Muayene ücreti 400 Türk Lirası
 • Noter ücreti 200 Türk Lirası

Olmak üzere bir Karavan projesinin yapılması ortalama 1.800 Türk Lirası olarak düşünebilirsiniz. Bu ücretler 2020 yılı için geçerli olan fiyatlar olup gelecek yıllarda (2021-2022-2023) fiyatların değişeceğini unutmayın. Ayrıca Proje firmalarında da farklı ücret politikaları olacağı için araştırarak teklif almanızı öneririz.

5 yaşından küçük araçlar için yüksek ÖTV vermemek için ne yapılabilir.

5 yaşından küçük yeni araçlar için Motokaravan araçlarda yüzde 200’e kadar ÖTV’ler uygulanmaktadır. Bu da araçtan daha fazla bir rakama tekabül eder. Bunun yerine Mobil Ofis araçları yapılmaktadır. Fakat bu konuyla ilgili de son gelen bir değişiklik epey şartları zorlamaktadır. Mobil ofis aracı olabilecek araçlarda masa sandalye dışında yaşam alanı oluşturabilecek yatak WC ocak yeri gibi şeyler kesinlikle olmayacaktır.

Mobil ofis aracı ile Motokaravan arasında ne gibi farklar vardır.

Mobil ofis aracı aslında panel Van bir araç sınıfındadır. Yani Motokaravan gibi M1 kategorisi otomobil sınıfında değil, N1 kategorisi kamyonet sınıfında olan bir araçtır. Ehliyet konusundan sıkıntıya düşebilirsiniz. Motokaravan otomobil sürmeye yetkili bir sürücü belgesiyle kullanabilirken mobil ofis aracı için kamyonet sınıfını sürebilen ve SRC Belgeleri olan bir sürücü kullanma zorunluluğu vardır. Motokaravan için yük ve yolcu kısmının ayrımına gerek yokken, mobil ofis aracı için yolcu yeri ile yani şoför mahalli ile arka kısmın birbirinden ayrı olma zorunluluğu vardır. Tercihen müşterilerimize Motor Karavan yaptırmaları konularında tavsiyemiz olmaktadır. Ayrıca Çeki Demiri Projelendirme konusunda fikir ve destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Karavan Enerji Sistemleri

Sormak istediğiniz danışmak istediğiniz bütün sorularınıza yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Algı Proje 0 (262) 999 59 56 | 0 (541) 455 25 44 İnstagram Hesabı | Web Sitesi

Motor Karavan Camper Proje Yerleşim Planları

Resimler Pinterest

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Enverguler
  1 sene önce

  Yerınız nerde sızinle nasıl goruse bılirız

  yorum beğen
 • şahin dişkaya
  2 sene önce

  Ben arabamın şoför yanındaki iki kişilik koltuğu tek kişiye düşürmek istiyorum.yani 1+1 karavan yapmak istiyorum.mevcut koltuğu kestirmek yada arkada koltuklardan tekli bir tanesi korsan sorun olurmu

  yorum beğen
 • Tuncay Çetin
  2 sene önce

  Merhaba M2 Minibüsün var karavan projesi çizdirmek istiyorum bir de çeki demiri için ilave proje çizilmesi gerekiyor mu 2.01 çizilebiliyor mu fiyat değişiyor mu teşekkür ederim

  yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   2 sene önce

   Merhaba Algı proje olarak destek alabilirsiniz.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Proje Çizimi