e
sv

Karavan Soğutucu (Buzdolabı) 12 Volt Dönüşümü

Karavan Buzdolabı
avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan içinde kullanılan 12 Volt ürünlerin dönüştürmek hakkında kısa soru cevap ve içerikleri açıklamaya çalıştık. Kadir Usta (Mevsim Soğutma) firmasından Muğla | Fethiye den kendisinin Karavan Buzdolabı açıklamaları keyifle okuyabilirsiniz. 

Çok bilgi kirliliği olduğu için soru cevap olarak yazmak ve bilgi vermek istedim

Mevcut dolabı 12v a dönüştürmek mantıklı mı?

Mevcut 220 volt ile çalışan bir dolabın 12 volt dönüştürülmesi mantıklı değildir. Nedeni ise Türkiye şartlarında her yerde yedek parçasını bulmak ve tamirini yaptırmak zordur. Yaptırmak isteseniz bile ücretleri yüksek ve ilgilenecek kişileri bulmanız zor olacaktır.

Arkadaşım 12v motor taktırdı sorun yaşamadı ben yaptırdım düzen tutmadı neden?

Uyumsuz motor ve uyumsuz gaz dan dolayı düzen tutmamıştır. Gaz eşitliği yoktur yani sökülen motor R 600 gazla çalışırken takılan 12v motor R 134 gazlı olabilir. Bu nedenle Karavan içinde kullanılan buzdolabı bazı araçlarda çalışıp bazı araçlarda çalışmamasının nedenleri arasındır.

Karavan Buzdolabı R600 Gaz
Karavan Buzdolabı R600 Gaz
R 600 ile R 134 gazların arasında ne fark vardır?

R600 yeni bir gaz olup yanıcı ve verimi yüksektir R 134 ise yanıcı değildir verimi R 600’e göre daha düşüktür R600 lü sistem 40 ila 50 gr gaz ile çalışırken aynı hacimde ki r134 gazlı dolap 120 ila 180 gaz ile çalışır buda daha fazla güç daha fazla enerji demektir.

İlginizi Çekebilir  Karavan Dış Duş Seti
12 Volt motorlarda R600 gaz neden yok?

R600 gaz yanıcıdır 12v motorlar genelde araçlarda yaygın kullanıldığı için  sarsıntılı ortamda gaz kaçağı ihtimali olduğundan tehlikelidir.

12 Volt motorlarda R600 gaz neden yok?

Karavan içinde kullanmayı düşündüğünüz Buzdolabı üzerinde bulunan etiket ve motor üzerindeki etiketlerde bulunan gaz kodları ile takılacak olan motorun gaz kodlarının birbirini tutması gerekmektedir. Ayrıca kalori değerlerinin de birbirleri ile aynı değerde olması gerekmektedir. Buzdolabı değerlerinin örtüşmesi sayesinde ürün çok daha istikrarlı çalışacaktır.

İthal Soğutucular neden sorunsuz?

İthal olan Buzdolabı (Soğutucular) İthal soğutucular doğuştan 12 Volt olduğundan tüm sistem birbirine uyumu test edilmiş ve doğrulanmıştır. Bu nedenle ithal karavan içi soğutucu ürünler çok daha istikralı çalışmaktadır.

Türkiye’de 12v dolap üretilmiyor mu?

Türkiye’de gerekli olan testler ve Buzdolabı içinde bulunan ürünlerin doğru kullanılması durumunda Ülkemizde de ürünlerin ARGE ve testleri düzgün yapılırsa üretilmesi mümkündür ve bununla ilgili çalışan firmalar bulunmaktadır.

Karavan Soğutucu Gazları
Karavan Soğutucu Gazları
İthal Soğutucular neden sorunsuz?

3 Sistem yapısına sahip olan Karavan soğutucuları kendi içinde 3 ayrı yapı olarak soğutucuların çalışmasından dolayı fiyatları diğer soğutuculara göre daha yüksek fiyatlara sahiplerdir. Ayrıca ürünlerin ithal olarak Türkiye’ye gelmesinden dolayı Euro ve Dolar bazındaki artışlarda Karavan tipi soğutucuların fiyatlarını etkilemektedir.

Karavan Buzdolabı Motoru
Karavan Buzdolabı Motoru
220v mu çok enerji tüketir yoksa 12v mu?

Karavan minimal bir yaşam demektedir. Karavan içinde volt yükseldikçe amper azalır volt azaldıkça amper yükselir 220 v dolap Karavan aküsü den beslendiği zaman invertere ihtiyaç duyar 12v direk akü den beslenir 220v dolap az enerji tüketmeye invertere enerji harcadığından buradan kazandığını invertere yedirir 12v Karavan dolap ise enerji açısından abartılı olmasada biraz daha fazla enerji tüketimi yapmaktadır.

Akü nün küçük ya da çok büyük olmasının bir zararı ya da faydası var mıdır?

Akü şarj seviyesi azaldıkça Voltaj da düşeceğinden motorda ısınma olur buda gaz sistemine olumsuz etkiler yapar Kondenzasyon değerleri yükseleceği için soğutma verimi düşecektir 220 Volt dolaplar da Demaraj akımı dediğimiz bir olgu vardır yani çalışmaya başladığı anda yüksek akim Çeker hesaplamaları buna göre yapılması gerekir

İlginizi Çekebilir  Caravan Manufacturing Halil Kaya Mercedes Vario Dönüşümü

Genel olarak Karavan içinde kullanılacak olan Buzdolapları ses açısından 220 volt olması veya 12 volt olması arasında bir farklılık yoktur. Her iki sistemde motorlar sessiz olup sistemin doğru kurulması en önemli etkenler arasındadır. 

Konu Yazarı
Kadir Usta Mevsim Soğutma | Tuzla, Adnan Menderes Blv., 48300 Fethiye/Muğla | 0 533 379 70 08

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Kamil U. Bilgin
  2 ay önce

  Ülkemizdeki çok bilinen beyaz eşya firmalarından, karavana özel buzdolabı, hatta çamaşır ve bulaşık makinası üretmelerini bekliyoruz. Üreten yerli firma var mı…? Yoksa yine çok pahalı ithal ürünlere mi muhtacız…?

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Soğutucu (Buzdolabı) 12 Volt Dönüşümü