e
sv

Karavan Sohbetleri İlker Yiğen

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Birçok kişi oyuncu olarak tanısa da daha çok yönetmenlik ve eğitmenlik yaparak yaşamımı sürdürmekte olan doğa tutkunu, bisiklet ve karavan aşığı bir dünya vatandaşıyım.

Karavanda yaşama veya gezme fikri nereden geldi?

Geçmişte yaptığım tatillerin çoğunu çadır veya bungalovlarda kalarak geçirdim. Sabahları betonun içinde uyanmaktan bıkan milyarlarca insan gibi ben de şehrin griliğini anımsatan dev oteller yerine doğayla iç içe çıplak ayakla gezdiğimde yadırganmadığım tesisleri seçtim tatillerimde.

Kampinglerde çadırda kalırken karavan hayatı yaşayan insanların mutluluğunu gözlemledim her seferinde. Karavanının modeli, şekli ne olursa olsun her kesimden insanın bu tekerlekli evin etrafında yüzlerinin güldüğünü görmek bende karavana karşı büyük bir istek uyandırdı. İlk kiralamamızın ardından eşimle bunu sürekli yapmaya karar verdik ve yıllardır karavan kiralayarak tatil yapıyoruz. Hatta sadece yaz tatili değil kültürel gezilerimizde bile karavan kiralayarak gezer olduk.

Karavanla konaklama alanlarından neler bekliyorsunuz?

Karavanla konaklama alanlarından beklenen hizmetler çok da büyük şeyler değil aslında. Temiz tuvalet, sıcak suyu dört mevsim bitmeyen banyo, voltaj dengesizliği olmayan bir elektrik sistemi, gri su boşaltma alanı ve kasetli tuvalet boşaltma alanı en temel özelliklerdir kamp işletmelerinde. Bunlar olmadan bir kamp alanına ruhsat verilmemesi gerektiği düşüncesindeyim.

Karavan konaklama alanlaı nasıl olmalı

Şimdilik böyle başlayalım, sonra yaparız cümlesi

Bunları sağlamak çok mu zor yoksa ben mi abartıyorum diye düşünüyorum çoğu zaman. Hayatım boyunca ‘’şimdilik böyle başlayalım, sonra yaparız’’ cümlesini şiar edinmiş insanların bırakın kamping açmayı sokakta seyyar satıcılık bile yapmaması gerekiyor. Bu cümle geri kalmışlığın, çağ dışılığın göstergesidir. ‘’İlk intiba’’ denen bir kavram vardı geçmişte ve daha çok esnafa yakıştırılırdı bu kavram.

Mesela kamp alanında neleri istemiyorum

Doğada yaşamayı seviyoruz.

Şimdilerde durum çok değişti ne yazık ki. Bir kampa girer girmez zamanında dökülmeyen çöp kutularını görmek istemiyorum mesela, karavan tentesinden ağaca doğru uzanan yıkanmış çamaşır sarmaşığını görmek istemiyorum mesela, Akyaka’da bulunan kamptaki gibi karavanın yanında çekyat görmek istemiyorum mesela, Adrasan’da sinek ve çamurdan girilemeyecek bir kamp tuvaletini görmek istemiyorum mesela, Datça’da 6 gün telefona cevap vermeyen kamp işletmesinin tavrını istemiyorum mesela, Ekincik’te gecenin üçünde bir kampa karavan alınmasını istemiyorum mesela, Milas’ta bir kampta sabahın dördüne kadar müzik yapılmasına izin verilmesini istemiyorum mesela…

İlginizi Çekebilir  İki nöbet arası Çiğdem ve Kaan

İlk bakışta kamp işletmelerini suçlayan bir paragraf gibi gözükse de burada en büyük sorun halkımızda! O çöpü, o sesi ve bunun gibi bir sürü olumsuz sayabileceğim davranışı gerçekleştiren insanımız ne yazık ki!

Karavanınızı kendiniz yaptıysanız zorlukları nelerdir?

Öncelikle en büyük zorluk temiz araç bulmak. İçine en az 80-100 bin TL harcadığınız aracın 5 yaşından büyük olması büyük handikap. Çünkü ticari araç diye nitelendirdiğimiz panel Van-minibüs sınıfı araçlar Türkiye’de çoğunlukla birden fazla şoför tarafından kullanılıyor ve bir seferde ne kadar çok yük taşırsam o kadar çok kar ederim düşüncesi araçların istiap haddini fazlasıyla zorluyor.

Karavan eğlenceli bir puzzle

Karavan yapımı eğlenceli bir puzzle

Böyle olunca düzgün araç bulmak en büyük sorun haline geliyor. Biz aldığımız aracı kendimiz yapmaya karar verdik ama danışmansız bunun altından kalkamayacağımızı anladık ve Bursa’da Viya Karavan’ın sahibi Hüseyin Taşkın’la farklı bir yola çıktık. Onun direktifleri doğrultusunda öncelikle arabanın kaportasıyla ilgili sorunları giderdik. Mesela birçok insan aracın içine pütür denilen koruyucu madde atın demişti ve bizim de kafamıza yatmıştı. Ancak Hüseyin abinin deneyimleri ve piyasadan duyduğu geri bildirimler negatif yöndeydi. Çoğu geri bildirim araç içine atılan pütürün yaz aylarında aracın içinde sıcaklıktan kaynaklı koku yaptığı yönündeydi.

Mobilya seçiminden elektrik sistemine kadar bizim seçtiklerimizle Hüseyin abinin önerilerini harmanlayıp ortaya güzel bir proje çıkardık. Şuan Pandemi den kaynaklanan olumsuz koşullardan dolayı durduk ama yaza doğru devam etmeyi planlıyoruz.

Karavan atölyesinde yaptığım gözlemler sonucunda aslında karavanı yaparken çok fazla zorluk yaşamıyorsunuz.

Eğlenceli bir puzzle misali her gün bir üniteyi yerleştirerek finalinde tescile gidiyorsunuz. Asıl zorlu mesele karavan bitip kışın dağ başında elektriksiz kalan karavanınızda nasıl ısınırım sorusunun cevabını vermek oluyor. Birçok arkadaşım bu kış doğru seçilmeyen elektrik ekipmanları yüzünden elektrik sıkıntısı yaşadılar.

En basitinden bir güneş panel bağlantısında kapatılmayan bir delik karavanınızı çöpe atmanıza neden olabilir.

Eve lambri yapmak kolaydır çünkü ev araç kadar esneyen bir yapı değildir ama araç sürekli hareket halindedir. Zorluk yaşamak istemiyorsanız analiz süresini uzun tutmakta fayda var. Ya da işten iyi anlayan bir lokomotife danışmakta fayda var

İlginizi Çekebilir  Ebru Mehmet ve Mebi Karavan Hikayesi Themedventure

Araç seçiminde nelere dikkat ettiniz?

Araç seçmeden önce kirala! Youtube ilkerCE kanalımda bu soruyu soran herkese hep bu sloganla cevap veriyoruz Esra’yla… Birçok türde karavan hakkında bu yöntemle bilgi sahibi olabiliyorsunuz ve yaptırmaya karar verdiğinizde kafanızda daha az soru işareti oluyor.

Karavan da kaç kişi olduğu bir faktör

Kaç kişi yaşayacağımız faktördü

Hangi aracı seçeceğiniz konusunda en belirleyici faktör karavanda yaşayacak kişi sayısı. Biz ilk etapta maksimum üç kişinin yaşayabileceği bir tasarıma hangi aracı entegre edebiliriz diye arayışa girdik. Deneyimlerimiz ve araştırmalarımız sonucunda arakadan çekişli bir Mercedes Sprinter 313 almaya karar verdik. 5 yıl boyunca bir çok kargo firması çalışanlarının forumlarını takip ettim. Çalıştığım okuldaki servis şoförlerine danıştım. Toplu taşıma ile seyahat ederken bile neden Iveco sorusunu Florya-Yeşilköy hattında minibüsle yolculuk ederken defalarca sorduğumu hatırlıyorum şoför abilerimize. Dünya genelinde UPS Kargo firmasının kullandığı araçların yüzde 80’i boşuna Sprinter değildir İlker deyip bütçemize göre bir araç satın aldık.

Ancak ikinci el araçların güvenirliği konusunda herhalde dünyada son sırada yer alıyoruzdur. Aldığım aracın krank milinde çatlak çıktı. Motoru yeniledik ve yolumuza devam ettik. Projemizi belirledik ve tamamı karavan için üretilmiş 12v ürünlerimizi satın aldık. Sonrasında pandemi süreci araya girdi ve ekonomik belirsizliklerden dolayı projeye ara verdik.

Araç alırken dikkat etmeniz gereken en önemli etken karavan teçhizatlarını monte edeceğiniz kaportanın çürük olmamasıdır.

Bütün teknik donanımlarının çalışır durumda olmasını da göz ününde bulundurmakta fayda var çünkü zorlu yapım sürecinde bir de onların masrafı ve uğraşı sizi yıldırabiliyor. Örneğin sürgülü kapının tam kapanmaması yüzünden 4 günüm sanayide geçmişti. Boya kalitesi de çok önemli. Çünkü karavan ekipmanları kaporta üzerine takıldıktan sonra aracı boyamak zor ve meşakkatli bir iş. Kilometre konusuna da dikkat edin diyeceğim ama birey olarak güvenimi kaybettim diyebilirim. Motor konusunda deneyimlerimden yola çıkarak şunu belirtmek isterim ki MOTOR ŞANS İŞİDİR! Bizim aracın motorunu değiştirirken her gün gittim sanayiye ve inanın bana her markadan her modelde panel Van daha yüz bin kilometreyi görmeden motor sıfırlıyordu. Motor konusunda sizden önceki kullanıcıların aracı yormamış, devrinde kullanmış olmalarını ummaktan başka yapabilecek bir şey yok. Ama spesifik bir şey söylemek gerekirse tek şoförle kullanılmış servis bakım belgeli araçları bulup alabiliyorsanız kaçırmayın.

İlginizi Çekebilir  Karavan Hikayesi Güneş Karavanı

Karavanda yaşamanın avantajları nelerdir?

Karavanda yaşamanın avantajları

Bu biraz kişiye göre değişir. Bir çam ağacının altında uyanmak benim için büyük avantaj ama bazı insanlar için o ağaçtan araca düşen kozalak büyük sıkıntı olabiliyor. En büyük avantajı sınırsız temiz oksijen her daim kapınızın önünde. Şu an Şişli’de bu mümkün değil mesela. Temiz hava için en az 40 kilometre yol gitmem lazım. Röportajın en başında söylediğim gülen yüzlerin karavan kültüründe her daim karşında olması da çok büyük avantaj.

Şişli’de, Beyoğlu’nda gülen yüz göremiyorum artık.

Kaybolan mahalle kültürüne kamplarda rastlamak çok mümkün mesela. Şu an Şişli’de oturduğum apartmanda bir kişiyi tanıyoruz. Yardımlaşma kavramı şehirde bitmişken kamplarda yardımlaşmanın en uç halini görebilirsiniz mesela. Bir de minimal yaşama alıştırıyor sizi karavan. Şehirde büyük dolaplarımızı doldurmak için yemeyeceğimizi bile bile 4 kilo domates alıyoruz. Karavanda alamazsın, sığmaz çünkü. Karavanda çocuğun kapının önünde özgürce oynayabilir ama şehirde bu mümkün değil. Sayfalarca karavanın avantajlarından bahsedebilirim herhalde.

Karavanda yaşamanın zorlukları nelerdir?

Karavanda yaşamanın zorlukları

Benim için hiçbir zorluğu yok desem… En zorlu yanı boyuma göre bir yatak ve kış mevsimine göre oturacak alanı olmaması. Bunun dışında tuvalet boşaltmak, su doldurmak vs. bunları severek ve eğlenerek yapıyorum. Temel ihtiyaçlarıma sahip olmak için sürekli bir devinim halinde olmak beni hımbıllıktan kurtarıyor diye düşünüyorum.

Karavan hayatına geçmek isteyenler için tavsiyeleriniz nelerdir?

 • Doğayı sevmiyorsanız karavan hayatına geçmeyi aklınızın ucundan geçirmeyin derim.
 • Hayvanları ve tabiatı korumayı önemsemiyorsan bu kültüre adımınızı atmayınız derim.
 • Sadece bugünlük maceratör tuvaletinizin pisliğini herhangi bir noktaya boşaltırım diye düşünüyorsanız hiç girmeyiniz bu dünyaya derim.
 • Her yer benim, istediğim yerde ücretsiz konaklarım diye düşünüyorsanız karavan işini bir daha düşünün derim.
 • Bir karavan alırım altı kişi her yerde konaklaya konaklaya gezerim diye düşünüyorsanız çok riskli olur emniyet kemersiz evlatlarınızla yolculuk yapmak derim.
 • Alman malına beş bin lira vermem aracın içinde tüplü ısıtıcı kullanırım ısınırım gibi düşünce yapısına sahipseniz hayatınızı riske atmayınız güzel karavanınızda derim.
 • 500 liraya karavan mı kiralanır? O paraya otelde kalırım şeklinde bir düşünce yapısına sahipseniz ve kiralayan binlerce insana saygı kurallarını ihlal ederek yorumlarda bulunuyorsanız otelde kalınız biz sizsiz daha mutluyuz karavan kamplarında derim.
 • En önemlisi de karavanla hız yapmayın, ömür boyu keyif yapın derim.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Sohbetleri İlker Yiğen