e
sv

Karavan Su Deposu Tesisatı

Karavan Su Deposu (Gri & Siyah Pis Su)
avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda sizlere karavan su depoları hakkında birtakım bilgiler vereceğiz

Temiz Su Tankları

Bu tanklar ihtiyacınıza göre depolama alanı olarak değişkenlik gösterebiliriz. Tamamı ile sizin suyu ne kadar tükettiğiniz, araç içinde kaç kişi kalacağınız ile bağlantı olan bir ihtiyaç belirlemesidir. Karavan su depoları Karavan alt kısmında, Aracın arka teker üstünde, Karavan bagajında veya Karavan üstünde (Denge açısından sıkıntı olabilir) konumlandırılmaktadır.

Karavan Tuvalet Pis Su Tankı (Gri veya Siyah Tank)

İsminden de anlaşılacağı üzere Karavan içinde Banyo ve WC (Tuvalet) den gelen pis suların depolandığı alanlardır. Genel olarak Karavan pis Su Deposu, Karavan Gri Su Deposu veya Siyah su deposu  isimleri ile bilinmektedir. Bu depoların kesinlikle Mutfak suları ile birleşmemesi gerekmektedir. Ayrı Su deposu şeklinde Karavan depolama alanında bulunması gereklidir.

Karavan Mutfak Su Deposu

Karavan içinde yıkadığınız bulaşıklar, temizlediğiniz gıdalar ve yemek yapmak için kullanacağınız tüm atık suların toplandığı su depolama alanlarıdır. Tamamı ile Tuvalet, Pis su depolarından ayrı olarak suların depolanması gereklidir. Bu depolama alanları genel olarak araç altında konumlandırılmaktadır. Mutfak ve Tuvalet Su Depoları ayrı olmalı


Araç içinde mutfak ve banyo & tuvalet suların kesinlikle ayrı depolanması gerekmektedir.

Camper, Motokaravan, Alkovenli karavan veya Çekme karavan olsun depoların ayrı olması gerekli. Karavanlar sabit olmayan seyahat araçlarıdır. Depoların ayrı tutulması mutfaktan tuvalet kokularının gelmesini engelleyecektir. Karavanlar sürekli olarak hareket halinde olduğundan dolayı tuvalet atıkları ile mutfak (bulaşık) atıklarının karışması durumunda Lavobadan tuvalet kokusu gelecektir.

İlginizi Çekebilir  Karavan iç yalıtım Izogreen Bizofol Izobozz

Karavan Atık Su Deposu Nedir ?

Çekme Karavan veya Motokaravanlarda kullanılan suların toplandığı alanlardır. Bu alanlar ayrı ayrı yapılandırılan depolama alanlarında atık sular depolanmaktadır.

Karavan Su Deposu Nasıl Doldurulur?

Her karavan içinde bulunan Temiz su depoları araçların dışında veya araç arka kısmında temiz su doldurma alanları vardır. Bu alanlardan Motokaravan veya Çekme karavan araçlara temiz su deposu dolumu yapılmaktadır.

Araçlar için ayrı su deposu tasarımlar var mı?

Evet bazı araçlar için ayrı su deposu tasarımları bulunmaktadır. Araçların dizaynlarına göre üretilen temiz su depoları veya kirli atık su depoları bulunmaktadır. Örnek olarak araç arka lastiklerinin bulunduğu teker üstü su depoları tamamı ile araç marka modellerine göre üretilmektedir. Örnek olarak Ducato, Citroen, Peugeot, Mercedes veya Volkswagen araçlara uygun yapılara sahiptir.

Tankların doluluk oranlarını nasıl görebilirim?

Karavan su deposu göstergesi ile araç içinde bulunan tankların doluluk oranlarını görebilirsiniz. Analog veya dijital göstergeler (Şamandıralar) sayesinde karavan kirli veya temiz su depolarının doluluk oranlarını görebilirsiniz. Karavan yapımı sırasında kullanacağınız Karavan Aksesuar ürünleri ile depolarınızı izleyebilirsiniz.

Gri (Siyah) Karavan su deposu nedir?

Karavanlarda tuvalet ve banyodan gelen atık suların saklandığı alanlardır. Her karavan içinde atık suların ayrı ayrı olarak depolanması gerekmektedir. Maceratör pompası ile katı atıklar depo içinde parçalanarak sıvı hale dönüştürülür.

Karavan kaç litre su deposuna ihtiyaç vardır?

Karavan içinde su depolar 50 Litreden başlayarak 200 Litre veya daha fazla su depolama alanına sahip alanlar oluşturabilirsiniz. Bu tamamı ile Karavan içinde kaç kişi yaşayacağı ve ihtiyaçları istinaden oluşan taleplere göre değişkenlik göstermektedir.

Dilerseniz Karavan dünyasına gönül veren yolgezen.net sayfasını inceleyebilirsiniz. Tamamı ile yapımı sırasında büyük emek verilen ve detayların anlatıldığı blog size fayda sağlayacaktır. (Resimler yolgezen.net sayfasına aittir)

İlginizi Çekebilir  Motokaravan Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler
karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Su Deposu Tesisatı