e
sv

Karavan Yapım Aşamaları Nelerdir?

avatar

Bora Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Özgürce yaşamak ya da yaşadığı evi her yere götürebilmek neredeyse herkesin hayalidir. Karavanlar bu özgürlüğü arayanların en güzel çözümüdür. Bir karavan küçük bir ev yapısındadır ve içerisinde evde bulunan her şeyi barındırır. Karavan sonsuz özgürlük imkanı sağlarken, tüketimi de en az duruma indirmenin en güzel yoludur.

Çünkü bir karavan kendi elektriğini kendisi üretir ve kısıtlı alan kapasitesine sahip olduğu için gerek duyulmayan eşyaları içerisinde barındırması mümkün değildir. Karavan özgür olmak ile özdeşleşmiş bir unsurdur. Bir karavana sahip olmak sonsuz özgür sağlayacağı gibi bazı şeyleri de kısıtlar. Özellikle geniş alanlarda yaşamayı seven insanlar için karavanlar oldukça zorlayıcı olacaktır. Çünkü alan bir eve göre ufak olduğu için her şey sınırlı boyutlarda olmak zorundadır.

Karavan Yapım Aşamaları

Karavan yapımı için birçok farklı yol ve yöntem bulunmaktadır. Ancak genel hatları ile bakıldığında karavan yapımı dört farklı başlık altında toparlanabilir.

Bu başlıklar şu şekilde sıralanabilir;

Karavan Elektrik Sistemi

Karavanda elektrik aslında her sisteme hayat veren enerjidir. Elektrik yaygın olarak güneş panelleri ile elde edilir. Bu paneller aracın üzerine yerleştirilir. Bu sayede güneşten olabilecek en yüksek seviyede faydalanılır. Ardından bu paneller akülere bağlanır. Bu sayede devamlı olarak elektrik kullanımı sağlanır. Elektrik tesisatı hakkında BURAYA tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karavan Elektrik Tesisatı
Karavan Elektrik Tesisatı

Su Tesisatı

Büyük karavanlarda büyük su depoları kullanılabileceği gibi küçük karavanlarda küçük su depoları kullanılır. Ancak kullanım yöntemleri genel olarak aynıdır. Elektrik ile çalışan dalgıç pompalar bu su depolarından gerekli alanlara su gönderir. Tesisat Hakkında BURAYA tıklayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Karavan Su Tesisatı
Karavan Su Tesisatı

Karavan Yalıtımı

Yalıtım bir karavanın olmazsa olmazlarından biridir. Soğuk ya da sıcak havayı dışarıda tutar. Bu sayede konfor sağlanmış olur. Bunun için birçok farklı malzeme vardır. Yapılacak karavanın kullanım amacına uygun olarak seçilmelidir. Yalıtım konusunda detaylı bilgi için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Karavan Yalıtımı
Karavan Yalıtımı

Karavan Mobilya Ve Düzeni

Mobilyalar, yapılacak karavanın boyutlarına göre özel olarak düzenlenmelidir. Çünkü araç yolda ilerleyeceği için sabitleme ve esneme payları göz önünde bulundurulmalıdır. Uygun ölçülerde olmayan mobilyalar zaman içerisinde sorun çıkaracaktır. Buzdolabı gibi özel olarak yapılamayacak mobilyalar ise uygun ölçülerde alınıp mutlaka doğru bir şekilde araca sabitlenmesi gerekir. Araçta herhangi bir sorun oluşmadan yolculuk yapılabilmesi için sabitleme işlemi hayati önem taşır. Mobilya Konusunda Yolgezennet adlı takipçimizin yazısını BURAYA tıklayarak detaylı biçimde okuyabilirsiniz.

Karavan Mobilyası
Karavan Mobilyası

Görsel Kaynaklar

İlginizi Çekebilir  Karavan Malzemeleri

melkeonthroad.com, yasaminritmi.com, gezenbilir.com

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Yapım Aşamaları Nelerdir?