e
sv

Karavan Yapımı

Karavan Yapım Maliyeti
avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 4

  Mutlu

 • e 2

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 1

  Üzgün

İçerik

Karavan yapımı nasıl oluyor? Sıfırdan bir aracı karavana çevirme aşamaları. Baştan sona çekme veya Motokaravan yapımı, gerekli belgeler nedir, malzeme listesi, kaça mal olur?, yapım projeleri ve iç dizayn firmaları fiyatları, ruhsat işlemleri vb. birçok konuda detay bulacağınız blog yazımızla kendinizde bir karavan yapabilirsiniz.

Sıfırdan karavan yapımı aşağıda sizlere sıfırdan bir karavan nasıl yapılır, süreçleri nedir, araç seçiminden yapım aşamalarını anlatmaya çalışacağız. Gerekli malzemeler nelerdir maddeler halinde detaylandırdık.

Yapıma başlamadan önce karavan proje çizim programı Sketchup tercih edebilirsiniz. Her ne kadar yapım aşamasında her şey belli olsada ufak tefek alanlarda yeniden yapılandırma yapacaksınız.

Karavan Proje Çizim yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Karavan projelendirmesinde neler gerekli olduğu fiyatları ve tüm detayları orada açıklamasını yaptık.

Araç Seçimi

PSA Grubu araçlar

Öncelikli olarak Karavan yapımına uygun bir araç seçimi yapmalısınız. Bu kısımda dikkat etmeniz gerekli olan konuları aşağıda kısaca açıklamaya çalışıyoruz. Karavan yapımına uygun araçlar yazımızı inceleyebilirsiniz. Resim http://www.citroenet.org.uk/utilities/jumper/jumper04.html

Hangi Marka

Karavana dönüşecek araç olarak seçiminiz piyasada genel olarak karavan için tercih edilen araçlardan seçebilirsiniz. Tabiki burada sizin kamp yapma alışkanlıklarınızda devreye giriyor. Örnek sürekli bir arazide kalacaksanız 4 x 4 Offroad bir araç seçimi yapmanız gerekli olacaktır. Karavana uygun olan araçlar genel olarak PSA grubundaki araçlardı Bunlar Citroen Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer modelleri arasındadır.

Yapıma uygun araç hangisi

Panelvanlar araç satın almak isterseniz Karavan yapılan araçlar arasında olduğu için fiyatları camlı Panelvanlar göre daha yüksektir. Camlı panel Van ve Panelvan araçlar arasında da yapımda farklılık vardır. Örnek Camlı Panelvanlar fazla cam olmasından dolayı yalıtım problemi olma ihtimali yüksektir.

PSA grubu araçlar tercih edin

Araç seçiminde aracın yedek parça fiyatları, dayanıklılığı, aracı ikinci elde satmanız durumunda değeri, araziye gidecekseniz örnek arkadan çekişli İveco Daily kullanmalısınız. Bir not olarak düşelim PSA grubu araçların yapıları ve araç köşeleri daha dik olduğundan yapımı kolaydır. İveco daha ovel olan kenarlardan dolayı zorlukları vardır fakat kullanım ve dayanıklılık ve arkadan itişli, çift dingil olması İveco araçları karavan yapımında zor olmasına karşın sağlamlıkta daha etkilidir.

İlginizi Çekebilir  2020 Karavan Vergisi Ne Kadar ?

Kaç metreküp araç seçilmeli ?

Karavana uygun olan araçlar genelde 15m3 ve 17m3 araçlardan tercih edilmektedir. Bunun sebebi hem araç içi proje ve iç dizaynında fazla alternatif projelerin olması ve yeterliliğidir. 15 m3 ile 17 m3 arasında uzunluk ve genişlik aynı olmasına karşın yükseklik 20 cm gibi fazladır. Buda yalıtım ve mobilyalar araç içinde yapılınca daha geniş bir alan kalmasına size imkân verecektir. Karavan yapım süreçleri ile ilgili olarak Karavan yapımına uygun araçlar yazımızı okuyabilirsiniz.

Aracı belli bir süre kullanın

Karavan yapımı için aldığınız aracı kesinlikle belli bir süre kullanmalısınız. Camlı bir araç ise bunu koltuklarını sökmeden aracı 15-20 gün test edin. Karavan yapmadan önce bu testler sizin için önemli olacaktır.

Karavan dönüşümüne başladığınız zaman daha fazla maliyet ve zorluklarla karışılacaksınız.

Yapım Öncesi Araç İzolasyonu

Karavan Araç izolasyon yapımı dikkat edilmesi gerekli olan bir noktadır. Özellikle araç içinde yaz kış kalacaksanız, yazın serin ve kışın sıcak olması gerekmektedir. Öncesinde araç içi temizlik, koruma (Epoksi) yapılması sonrasında izolasyon için Bizofil veya İzogreen tercih edebilirsiniz. Detaylı yazımızı okumanız fayda sağlayacaktır. Karavan yalıtımı nasıl yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Elektrik Tesisatı

Elektrik tesisatı yapımı

Elektrik tesisatı karavan içinde izolasyon yalıtım bittikten sonra yapılması gereken bir konudur. Özellikle aracın Elektrik tesisatı çekilirken kabloların doğru kesit olması ve yanmaz kabloları tercih etmelisiniz. Araç hareket halinde olduğu için sabitleme için uygun elektrik malzemeleri ile kabloları birleştirmeniz gerekmektedir. Özellikle bu konuda yetkin olan Elektrik firmalarını tercih edebilirsiniz. Karavan Elektrik Tesisatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Güneş Panelleri

Araç içinde neler kullanılacak? Televizyon, Buzdolabı, aydınlatma vb. tüm detayları bir kenara yazarak hesaplama yapmanız gerekmektedir. Hesaplama yaptıktan sonra genel olarak bir tüketim değeri bulacaksınız. Bu değere göre Güneş Paneli Tercihi yapabilirsiniz. Yaygın olarak Karavan yapımında güneş paneli Monokristal olarak kullanılmaktadır.

Jel Akü

Tabiki Jel akü olması gerekmektedir. Bu kısımda güneş panelinden gelen enerjinin depolanması önemli. Tüketiminize göre bu sayı artırabilirsiniz. Aküler konusunda buradan bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Karavanda Tam Otomatik Çamaşır Makinesi Kullanımı

İnvertör

Araç içinde 12 volt gelen elektriğin 220 volt dönüştürülmesi için gerekli olan elektrik dönüşüm cihazıdır. Araç içinde kullanacağınız Laptop, Telefon şarjı vb. konular için tam sinüs İnvertör tercih edebilirsiniz.

Karavan Su Deposu

Su Tesisatı ve Depolar

Araç altında olan kısımdır. Araç içinde 3 adet su deponuzun olması gereklidir. Kirli su depolarını ayrı tutmalısınız. Tuvalet ile mutfak kirli su depoları aynı olması durumunda hareket halinde taşma ve mutfaktan tuvalet kokusu gelmesine neden olacaktır. Su deposu yaparken araç hareket halinde olacağı için dalgakıran kullanmanız gerekmektedir. Karavan Su Deposu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Temiz Su Deposu

Araç durumunda göre ortalama 100 – 200 litre arasında kullanılan depolardır. Karavan yapımında montajına özen gösterin aracın dengesini bozacak şekilde bir yere yapmayın. Ağırlığın dağılacak yer olarak aracın arka bagajı depolama için uygundur.

Kirli Su Deposu Gri (Banyo – Tuvalet)

Kirli su deposu Siyah veya GRİ olarak isimlendirilir. Tamamı ile Tuvalet ve mutfaktan gelen giderlerin toplandığı depolardır. Özellikle bu kısımda atıkları parçalaması için maceratör kullanmanız veya depo içinde parçalayıcı yapı oluşturmalısınız.

Kirli Su Deposu (Mutfak)

Mutfaktan gelen artıkların depolandığı alandır. Özellikle bulaşık yıkanmasında büyük atıkların giderden gönderilmemesi gereklidir. Hem koku olmaması hemde tıkanmaması açısından.

Karavan yapım Maliyeti Araç + Malzeme + Ruhsat + Montaj olmak üzere 120.000 Türk Lirası ile 150.000 Türk lirası arasında olacaktır. Bu Rakkamlar 2021 yılı ücretleri olup 2022 veya 2023 yılında bu ücretler değişecektir.

Mobilya Seçimi

Karavan Mobilya yapım aşaması İzolasyon, Elektrik, Su tesisatı tamamlandıktan sonra geçilmesi gereken bir adımdır. Mobilya tamamlandıktan sonra en son Prizler, aydınlatmalar takılarak karavan yapımı tamamlanmış olacaktır.

Karavan Mobilya Yapımı

Banyo WC

Duş teknesi ve tuvalet seçimi yapmalısınız. WC seçiminde kasetli, portatif veya Marin tipinde tuvaletler tercih edebilirsiniz. Fiyat yönünden Marin tipi olan tuvaletler daha uygundur. Bu konuda Karavan Tuvalet Modelleri yazımızı okuyabilirsiniz orada açıklamalarda bulunduk.

İlginizi Çekebilir  Karavan Yapımına Uygun Araçlar

Mobilyalar

Mobilya için kullanılacak farklı malzemeler bulunmaktadır. Duvar ve tavan kaplaması için Çam Lambiri kullanabilirsiniz. Bunun yerine Karavan yapımından mobilya olarak Sedir ağacı kullanabilirsiniz. Fakat Sedir ağacı karavan iç dizaynında çok hoş olsada fiyat yönünden ciddi yüksek rakkamlar ile karşılaşabilirsiniz. Mobilya kısmı karavan yapımında en çok bütçe tutan kısımdır. Bu nedenle tercihler değişebilir.

Mutfak

Bataryalar, Evyeler ve Ocaklar bunlarda aynı şekilde sizlerin bütçesi ile paralel olan ürünlerdir. Karavan ekipmanları üreten yabancı ve yerli firmalar bulunmaktadır. Maalesef konu karavan ve Tekne olduğu zaman rakkamlar ciddi anlamda uçuşa geçmektedir. 200 TL. olarak da evye alabilirsiniz. 1.500 TL. olarak da bu ücreti verebilirsiniz. Bu tamamı ile sizin bütçeniz ile alakalı olan ir durumdur.

Proje Onayı Muayene Tüvtürk

Tüvtürk karavan muayenesi
https://www.youtube.com/watch?v=4Bo_iYb-mb8

Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra. Aracın projesini çizdirmeniz gerekmektedir. Proje tamamlandıktan sonraki süreçte Onaylatmanız, sonrasında Tüvtürk meyane işlemleri sonrasında aracınıza Karavan Ruhsatı alabilirsiniz.

Karavan Yapım Maliyeti Ne Kadar ?

Karavan Yapım Maliyeti

Yukarıda bahsettiğimiz tüm konular ve iç linkler üzerinden bir karavan nasıl yapılır hangi aşamalar vardır ve detayları incelediyseniz bu işlemin sonucunda bir maliyet çıkıyor karşınıza. Bu karavan yapım maliyeti araç alımı, araç içi malzemeler, montaj ve ruhsatlandırma işlemleri olarak tamamlayabiliriz. Burada karavan için satın alacağınız araç marka modeli ve fiyatı hariç olmak üzere karavan yapımında gerekli olan malzemeler orta bir sınıfta malzeme seçiminde 30.000 Türk Lirası ile 40.000 TL arasında bir rakkam olacaktır.  Bu rakkam 2021 yılına ait bir rakkam olup 2022-2023 veya 2024 olmak üzere döviz kurudaki artışla beraberinde paralel olarak artacaktır.

Montaj konusunda sizin yaptığınızı düşünerek montaj işçiliği eklenmemiş olup gene aynı şekilde Karavan yapım şirketi ortalama olarak işçilik için sizde 30.000 – 40.000 TL. arasında bir ücret talep edecektir.

Birde satın alacağınız bir aracı bu maliyetlere ekleyecek olursak 2008 Citroen marka 60.000 TL. – 70.000 TL arasında düşünürsek toplam;

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavan Yapımı