Karavan Fiyatları

Karavan fiyatları yılında en çok sorulan sorular arasında olmaktadır. Herkesin bir karavan hayali var fakat bu hayaller herkesin bütçesi ile sınırlı oluyor maalesef. Karavan Fiyatları ucu çok açık bir konu aslına bakılırsa bir karavan maliyeti 50.000 TL. den başlayıp – 300.000 TL. veya daha yukarısı rakamlara kadar oluşabilmektedir.

Karavan fiyatlarında etken olan unsurlar arasında karavan için araç seçimi, karavan iç dizaynında kullanılacak olan malzeme seçimleri Karavan Fiyatlarını etkileyen unsurlar arasında olacaktır. Kendi bütçenize göre en uygun ürünleri seçebileceğiniz gibi bütçenizin üzerine çıkarak farklı donanımlar ile karavanınızı imal edebilirsiniz. Bu nedenle Karavan fiyatları kısaca araç dizaynı ve araç seçimi ile paralel olarak değişkenlik gösterecektir.

Karavan için Araç Seçimi ve Fiyatları

Karavan için araç seçiminde birden fazla kriteriniz olması gerekmektedir. Yakıt tüketimi, Parça fiyatları, motor torku, iç hacim vb. detaylar karavan için araç seçiminde kriterleriniz arasında olmalıdır. Araç seçiminde marka modeli seçiminde motor torku önemli bir kriter olacaktır. Aracınızın Yurtdışı ve Yurtiçinde kullanıma uygun olması gerekmektedir. Örnek olarak Fiat marka bir araç satın almanız durumunda Yurtdışında servis ağı çok daha yaygın bir model seçimi yapmış olacaksınızdır. Aracınızla seyahat esnasında herhangi bir sorun çıkması durumunda hızlıca servis çözümü bulmanız önemli olacaktır.

Mercedes, Volkswagen veya İveco gibi araçların arkadan çekişli olması şöyle bir dezavantaj oluşturmaktadır. Araç alt kısmında arka kısma kadar olan aktarma mili olması aracın alt tarafında kullanmanız gerekli olan alanların azalmasına neden olmaktadır. Araç altında kullanılacak olan Temiz su veya Pis su haznelerinin koyulması arkadan çekişli araçlarda sıkıntı oluşturacaktır. Aracın önden çekişli olması durumunda aracın arka tarafından çok fazla boş alana sahip olabilirsiniz. Alt kısma koymayacağınız bu ekipmanları araç içinde barındırmanız durumunda araç için yer kaybı olacağı bir gerçektir.

İlginizi Çekebilir  Karavanda Cam Seçimi

Kısaca araç seçiminde doğru tercihte bulunmanız Karavan Fiyatları içinde en büyük maliyet kalemlerinin kontrol edilmesi için size avantaj sağlayacaktır. Karavan araç Fiyatları 2020 yılında ortalama olarak satın alacağınız marka modele bağlı şekilde değişkenlik göstermektedir. Ortalama olarak Fiat Ducato 2011 model araçlar 50.000 TL. den başlayarak satın alacağınız marka modele göre bu ücretler 150.000 TL. ye kadar çıkmaktadır. Tabiki karavanda vergi avantajı olması açısından satın alacağınız karavan aracının modelinin önemli olduğu unutmayın.

Karavan için Araç Seçimi

Karavan İçi Ekipman Fiyatları

Karavan için uygun araç satın aldıktan sonrasında bu aşamada araç için kullanılacak olan Karavan ekipmanlarının seçimi de Karavan Fiyatları nı etkileyen unsurlar arasındadır. Karavan Fiyatları içinde diğer büyük kalemi tutanda Karacan içi malzeme fiyatları olacaktır. Malzeme sınırları tamamı ile sizin bütçeniz ile paralel gitmektedir.

Karavan için ekipmanlarda kendi aralarında ayrılmaktadır. Karavan için özel üretilen Lavoba, Isıtıcı vb. ürünler olmasına karşın günümüzde kullanılan ürünlerde tercih edilebilir. Karavan için özel olarak üretilen ürünlerin fiyatları normal standart ürün fiyatlarına göre kalite ve fiyat yönünden sizin bütçenizi etkileyecek maliyet kalemleridir. Örnek olarak Karavan için bir cam fiyatı orijinali 5.500 TL. Olarak bir bedel var iken sürgülü minibüs camı almanız durumunda bu ücret 500 TL. civarında olacaktır. Bu örneklemeleri daha da çoğaltabiliriz.

Ortalama olarak iç dizayn bir karavan için 2020 yılı Şubat ayı zamanına göre 40.000 – 50.000 TL. aralığında bir fiyata orta karar bir karavan içi dizayn edebilirsiniz.

Karavan içi Malzeme Seçimi
Karavan İçi Ekipman Fiyatları

Karavan Montaj İşçilik Fiyatları

Karavan içinde bulunan ekipmanların doğru kişiler tarafından montaj yapılması önem arz etmektedir. Bu kapsamda iki türlü yol üzerinden hareket edebilirsiniz. Karavan imalatı yapan bir firma ile Malzeme ve montaj dâhil bir fiyat alabilirsiniz. İkinci yol ise malzemelerin tamamını siz tedarik edersiniz ve ilgili firma sadece montaj desteği sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir  Karavan Ruhsatı nasıl Alınır?

Ortalama malzeme haricinde karavan montaj ücreti 30.000 – 40.000 TL. aralığında bir işçilik ücreti alınmaktadır. Bu ücret sadece montaj ücretidir. Montajı daha ekonomik bir hale getirmek isterseniz Karavan firmaları yerine Mobilya konusunda deneyimli olan ve daha önce araç için mobilya kurulumu yapmış olan firmaları da tercih edebilirsiniz. Tabiki Elektrik tesisatı içinde ayrı bir elektrik tesisatı yapan otomotiv sektöründe bir firma ile çalışmanız gerekli olacaktır.

Kısacası konuyu toparlayacak olursak Karavan Fiyatları yukarda bahsettiğimiz üzere ana kalemleri oluşturan işlemleri içermektedir. Kabaca olarak Sıfırdan bir karavan yaptırmak isterseniz Araç Bedeli + Karavan içi Ekipmanlar + Karavan İşçiliği olmak üzere 120.000 TL. – 140.000 TL. aralığından başlayıp araç içinde eklenecek olan orijinal Karavan parçaları veya kullanılacak malzeme kalitesine göre 200.000 250.000 TL aralığına kadar bir fiyat yelpazesi oluşacaktır.

Karavan içi Ahşap Kaplama
Karavan Su Deposu Montajı Fiyatları
Karavan Yapımı Elektrik Fiyatları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.