e
sv

Karavan Yapmadan Önce | Marmara Karavan

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 1

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik

Marmara Karavan

Merhaba, benim adım Atıf Düzgün 1982 İstanbul doğumluyum. Uzun süre hobi olarak ilgilendiğim karavan kültürüne 2014 yılından itibaren  karavan üretimi ile devam ediyorum. Bu BLOG vasıtası ile  7 yıllık üretim tecrübelerimin bir kısmını ,siz değerli okurlar ve karavan kullanıcıları ile paylaşmak isterim.

Öncelikle karavana dönüştürmek istediğiniz aracın sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir araç olmasına dikkat etmenizi öneriyorum. Seçeceğiniz araç kullanıcı sayısı , sürüş konforu , uzun/kısa seyahatlerinizde sizi zorlamaması vs. gibi konularda ihtiyacınıza cevap vermelidir. İlerideki aşamalarda bu minimal yaşama ayak uydurabilmeniz açısından aracınızın rahatlığı ve ferah olması önemlidir.

Araç tercihinizi gerçekleştirdikten sonra imalat serüveni aracın içinin tamamen boşaltılması ,varsa koltukların sökülmesi tüm taban, tavan  ve yan duvarların temizlenmesi ,aracın kaporta aksamındaki eksiklerin (pas, çürüme, boya  vs.) giderilmesi ile başlıyor.

Karavan İç Dizayn

Karavan de Doğa

Bu esnada bir diğer önemli konu karavanınızın  yerleşim planı .Bu konuda da olası tüm seçenekleri , sahip olduğunuz aracın özelliklerine de bağlı olarak değerlendirmeli ve ona göre karar vermelisiniz. Bu nokta, karavandaki kullanıcı sayısı, karavan elektrik tesisatı ,su tesisatı, kullanılacak donanımlar  gibi temel konuları etkileyecek olması bakımından işin en başında ana noktaları ile belirlenmelidir. Karavan İzolasyon aşamasına geldiğimizde , biz elastomerik kauçuk kullanımını öneriyoruz. Son dönemlerde yalıtımda çok dikkat çeken bir ürün fakat farklı markalarda ürünler farklılık gösterebiliyor .Bu ürün dışarıdaki ısıyı içeriye , içerideki ısıyı dışarıya vermemekle ünlü. Burada dikkat edilmesi gereken husus az önce belirttiğim gibi ürünün kaliteli bir ürün olması , diğer yandan aşırı ısıdan etkilenen bir ürün olduğu için kullanacağınız sıcak su tesisatının ve elektrik kablolarının ısıya dayanıklı ve yine kaliteli ürünler  olması gerekiyor. Çünkü bu kauçuk malzeme bir çok bakımdan çok kullanışlı olmasına rağmen aşırı ısı ile araç içinde kokuya sebep olabiliyor. Ancak tekrar belirtelim ki bunun önüne geçmek, doğru ürünleri tercih ederek mümkün.

İlginizi Çekebilir  Motokaravan Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Karavan Elektrik Tesisatı

Karavan  elektrik sistemi , karavanda yaşayacak kişi sayısı, kullanılacak elektrikli donanımlar ile doğru orantılıdır. Maalesef elektrik aksamı ülkemizde imal edilen karavanlarda her zaman doğru planlanamıyor ve karavan kullanıcısını zor durumda bırakabiliyor. Oysa karavanda yaşamın devam edebilmesi için tabii ki en önemli unsur enerji. Bunu basitçe şöyle ele alalım; karavanda kullanılan yaşam akülerini depo, güneş  panellerini  musluk olarak düşünün ,  gelen enerji akümüzü doldurmamıza ve bu enerjiyi kontrollü bir şekilde kullanmamıza olanak sağlar. Tabii ki diğer tüm ürünlerde olduğu gibi bu sistemde de uzun vadeli kullanacağınız ,kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. İhtiyacınızı  belirleyerek bütçenize en uygun değeri yakalayabilirsiniz. Karavandaki (dışarıdan enerji almadan ) yaşam süreniz Elektrik tesisatınızda kullanacağınız destekleyici bazı aksesuarlarla arttırılabilir.

Su Tesisatı

Gelelim su tesisatına; su tesisatı hortumlarını maliyeti çok yüksek olmayan pnömatik hortumlardan  kullanabilirsiniz. Bu hortumların uluslar arası yollarda nakliyecilik yapan tırlarda hava hortumu olarak kullanıldığını düşünürsek ne kadar dayanıklı ürünler olduğunu anlayabiliriz. Su tesisatı ile ilgili yeni karavan kullanıcısında hayal kırıklığı yaratan bir konuya değinmeden geçmeyeyim. Tesisatta kullanılan hortum çapının küçüklüğü sebebi ile banyo ve mutfak evyesindeki gelen su tazyiki elbette evlerde kullandığımız gibi olmayacak. Bu sebeple görsel olarak tercih edeceğiniz ev bataryaları gelen su miktarları bakımından sizi çok mutlu etmeyecektir. Biz karavan yaşamına uygun ince uçlu bataryaları kullanmanızı öneririz. Elbette bu mantıktan yola çıkarak , limitli miktarda suyunuz olduğunu(bu miktar yine kişi sayısı , aracınızın yerleşim planı ve fiziksel yapısı gibi değişkenlere bağlıdır. Genel olarak karavanlarda 50 lt -300lt arasında temiz su deposu bulunmaktadır.) ve tüketimini buna göre ayarlamanız gerektiğini unutmayınız. Ayrıca temiz su deponuzu doldururken tesisatınızda tıkanıklıklar yaşanmasına sebep olabilecek yabancı maddelerin  olmadığı kaynakları tercih  etmenizi öneririm.

İlginizi Çekebilir  Yunus Emre Asan - Peugeot j9 Karavan Yapım Süreci

Karavan mobilyası

Karavan Mobilyası

Karavanınızın mobilya aksamında rengi ,modeli , dolap sayısı, çekmece adetleri hepsi sizin tercihinize bağlı yalnızca kullanacağınız kontra mutlaka Marin olmalıdır. Ülkemizde üretilen karavanların mobilya ömrü kullanılan malzeme dolayısıyla çok kısa. Ve çok çabuk deforme oluyor. Buna maalesef atölyemize gelerek destek isteyen birçok karavanda rastlıyoruz. Oysa karavan mobilya aksamı  kışın çok rutubetli , yazın ise çok kuru havada kalıyor. Bu sebeple hem sudan , genleşmeden etkilenmeyen hem de hafif bir malzeme tercihi özellikle önemlidir. Bu konuda bir başka detay ; her mobilya ustasının karavan mobilyası yapamayacağıdır. Bu konuda da karavan kullanıcısının araştırmalarını iyi yapması gerekir.

Marmara Karavan

Biz Marmara Karavan olarak atölyemizde bizleri ziyaret eden, karavan yaşamına yeni başlayacak  misafirlerimize öncelikle mutlaka kısa süre de olsa deneyim yaşamalarını öneriyoruz. Böylelikle kendi ihtiyaçlarını ve beklentilerini tam olarak oluşturabilirler. Ve kendi karavanlarının imalatında daha bilinçli tercihler yapabilirler.

Son dönemlerde sektörün hızlanması sebebiyle imalat tarafında firmaların giderek arttığını görüyoruz. Karavan yaşamına gönül vermiş kişilerin seçici ve bilinçli tercihler yapması ileride ülkemizin bir karavan çöplüğü haline gelmemesi açısından önemlidir.

Her üründe olduğu gibi tüketicinin hem bütçesine hem de ihtiyaçlarına uygun güvenli bir şekilde kullanabileceği karavana sahip olması en doğal hakkıdır. Bu noktada yanılgıya düşmek ileride sizi karavan yaşamında hüsrana uğratabilir.

Hazır bütçe demişken çok değişkenli bu konuya da değinelim. Bir çok marka ve ürünün  bir arada kullana bilirliği mümkün olduğu için bu konuda çeşitli seçenekler mevcut. Farklı paket uygulamaları ve donanımlar ile kendinize en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Son olarak , tüm karavan severlere sağlıklı ve keyifli yolcular dilerken kafalarında oluşan her türlü sorun yada soru da destek olmaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

İlginizi Çekebilir  Karavan Yapımı

Saygı ve Sevgilerimle.

Marmara Karavan olarak bizi İnstagram Hesabımızdan takip edebilirsiniz.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Cengiz
  2 sene önce

  İşinin ehli dürüst esnaf kesinlikle tavsiye ederim

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Yapmadan Önce | Marmara Karavan