e
sv

Karavan Yapmak mı Yaptırmak mı ? Bölüm_1

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hazır Bir Karavan Almak mı ?

İlk olarak ele almamız gereken konulardan yaptırmak ve yapmak kısmı avantaj olarak ortak paydayı paylaşıyorlar bunun başlıca sebeplerinden biri birincisi Şimdi hazır almak kısmına geldiğinizde hazır aldığınız bir Karavan tamamen karavan yapan kişinin kendi özel isteklerine uygun olarak yapılmış bir karavanı alıyorsunuz. Kişin yaşam tarzına göre örnek karavan yatak boyutu gibi kendi isteklerine göre yapılan bir karavan alıyorsunuz. Fakat kendiniz Karavan yapıyorsanız tamamı ile kendinize özgü bir yapı oluşturabilirsiniz. Kendi zevklerinize göre Karavan iç Dizayn yapabilirsiniz.

Başkasının bir hayat tarzını alıp alıyorsunuz ama Karavanı yapmak veya yaptırmak kısmında tamamen kendi ihtiyaçlarınıza göre belirlediğiniz bir yapıdır. Kendi karavanını yapmak kişisel bir alanınızı oluşturmak çok daha verimli ve haz duyacağınız bir yapı olacaktır.

Gereksiz Karavan Ekipmanları

Bazı Karavanlar ’da görüyorum fırın koyuyorlar çamaşır makinesi koyulan Bulaşık makinesi koyana bile gördüm Bunlar sizin ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterdiğinden dolayı hazır aldığınızda Bu şekilde bir karavanı aldığınızda Gereksiz olan Mesela ben şahsen kendi Karavan ’da çamaşır makinası bulaşık makinası gibi ihtiyaçlara yani gerek duymadığım dan dolayı bunları ekstra para vermenin doğru olmadığını düşünüyorum.

Karavan Yapmak mı yaptırmak mı ?

Hazır alanın bir karavan ’da yukarıda bahsettiğimiz ürünler olabileceğini düşündüğünüzde bana göre gereksiz olan malzemelerin yerine Karavan için daha önemli olan malzemelere yatırım yapmayı seçtim.

Karavan yapmak veya yaptırmak kısmı benzer olmasına karşın Hazır karavan almak kısmı kişiselleştirme dışında kalacağı için bu yandan bir dezavantaj oluşturmakta.

İlginizi Çekebilir  Karavanda Tam Otomatik Çamaşır Makinesi Kullanımı

Yeteneğiniz Yoksa Karavanı Kendiniz yapmayın!

Yapmak veya Yaptırmak kısmını ele aldığımız da yaptırmak kısmı çoğu kişi için faydalı olan kısmı bunun nedeni;

Karavan sürecine başlayan çoğu kişi normal zamanlarda elinden çok fazla iş gelemeyen kişiler olabiliyor. Mobilya montajı, Elektrik işleri vb. işlerin üzerinden gelemedikleri için Karavan yapımında sürekli olarak Elektrik işini bir firma, Mobilya içi ayrı firma, Su tesisatı camlar vb. Karavan yapımında kullanılan tüm ekipmanlar için ayrı ayrı firmalardan destek alınmaktadır.

Sonuç itibariyle bir Karavan 12 veya daha fazla firmaya giderek yapılıyor. İşin kötü tarafı hizmet veren firmalar diğer firmaların neler yaptığını bilmeden araç üzerinde işlem yapıyorlar. Bu nedenle el becerisi olmayan birisinin yapması Karavan bitiş sürecinde istenemeyen durumlara neden olmaktadır. Karavanda arıza olması durumunda arızanın bulunması ve giderilmesi aşırı zorluklara neden olacaktır.

Ayrıca maliyet konusunda Karavanı yaptırmaktan daha fazla bir fiyat ile karşılaşmanız içten değil. Bunun nedeni iste Karavan Firmaları Seri üretim yaptıklarından dolayı profesyonel bir süreç olmaktadır. Örnek Elektrik kabloların geçtiği kısımlar standart olduğundan sonraki süreçte müdahale etme şansları olabiliyor.

Elinizden iş Geliyorsa Karavanı kendiniz yapabilirsiniz.

Diğer kısma gelecek olursak elinizden iş geliyorsa yeteneğiniz var ise Karavan yapımına başlayabilirsiniz. Ben Karavana başlamadan önce görüştüğüm Karavan firmaları yapım için çok yüksek fiyatlar önerdiler. Yapamayacağımız ve başaramayacağımızı söyleyen çok firma oldu.

Karavanınızı Kendiniz Yapın

Kendinizin karavanı yapması durumunda Karavan firmasının yapmak istemediği Ekstra yalıtım, yedek hatlar vb. gibi istediğiniz birçok detayı kendi yapmanız durumunda tasarlayabiliyorsunuz. Örnek olarak bir Mobilya üzerinden desen presleme vb. birçok işlemi kendim yaptım. Fakat Karavan firması seri üretim yaptığı için size destek vermeyebilir veya yüksek maliyetler talep edebilirler.

İlginizi Çekebilir  Karavan İç Dizayn Malzemeleri

Kalıpların Dışına Çıkmanız Lazım

Karavan yapan çoğu firmanın kalıpları var örnek olarak Ducato Karavan yapımına uygun bir araç olarak tüm detayları kendilerinde bulunmaktadır. Bu kalıpların dışına çıkmak istemezler. Uzun şase yüksek şase 15m3 veya 17m3 tamamı ile kendilerinde daha önce yapılan projeler mevcut.  İsteseniz ’de Banyo kısmını 10 cm genişletmek bunu yapmayacaklardır çünkü tamamı ile Karavan iç Dizayn değişime uğrayacaktır. Kendiniz yapmanız durumunda bu avantajlar size ait oluyor.

Sağlamlık ve Uzun Yıllar Kullanım

Kendi yapacağınız Karavan hem sağlamlık hemde uzun yıllar sizlere kullanım imkânı verecektir. Hazır Kalıp Karavan modelleri genel olarak Asfalt ve sahil kısımlardan kullanıma imkân veren üretim standartları ile üretilmektedir. Özellikle Emekli olan kişiler için üretildiğini düşünebilirsiniz. Tabiki tüm Karavan Firmalarını bu standart içinde olmayacaktır. Günümüzde Karavan kültürü değişmiştir. Özellikle COVİD salgın hastalığında karavana ilgi duyan kişi sayısı artmaktadır. Bu nedenle daha yaygın ve sürekli kullanımda sıkıntılar oluşmaktadır.

Kendi Yeteneğiniz Yoksa

Karavan yapımında kendiniz yeterli değilseniz ve tüm yapım süreçlerinde firma veya ustalardan destek alacaksanız açıkçası kendiniz yapması doğru olmayacaktır. Yapım süreci abartılı olmayacaksa Elektrik tesisatı, Karavan iç aydınlatması, Buzdolabı hattı İnvertör, Güneş paneli, Karavan Tente aydınlatması gibi detaylara girmeden basit bir şey istiyorsanız ve kendinize inanıyorsanız başarabilirsiniz.

Fakat detaylı bir Karavan yapıp bunun içince rahatlıkla hayatımız idame ettirecek özellikleri olmasını istiyorsanız bu konuda açıkladığımız kıstaslara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu konuda çevremde bulunan insanlar var belli bir kısma kadar karavan yapımına geliyorlar sonrasında devam ettiremeyecek kadar zorlanmaya başlıyorlar. Elinden iş gelmediği için ustalar arasında sürekli gidip gelme ve tartışmalar olmaya başlıyor. Hatta bu karavan yapımına küsüp bırakmaya kadar giden bir süreç izleniyor. Karavan yapımı sürecinde araca verdikleri dönüşüm için uygulamalar nedeni ile araçlarını satmak durumunda kalıyorlar çok ucuz fiyatlara ilan veriyorlar.

İlginizi Çekebilir  Motokaravan Nedir Özelikleri Avantajları

Kısaca konunun özetine gelecek olursak kendinizi biliyorsunuz. Yetenekleriniz nelerdir bunları düşünerek Karavan yapımına başlayabilirsiniz.  İkinci alternatif olarak maliyetli de olsa Karavan yapımında profesyonel bir firma ile çalışabilirsiniz.

Yazı Sahibi Halil Kaya İnstagram Hesabı

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • kenan
  4 ay önce

  merhaba,

  öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. benim bütçem kısıtlı olduğu için bir araç alıp yani 2006-2010 model arası olacak ve malzemelerinide kendim alıp bir firmaya yaptırmak istiyorum sizden ricam malzemelerin fiyatları hakkında bana bilgi vermeniz birde Avrupa yakasında güvenebileceğim bir usta yada firma önerirmisiniz. vereceğiniz bilgi ve yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

  iyi günler

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavan Yapmak mı Yaptırmak mı ? Bölüm_1