e
sv

Karavana Hakkında Merak Edilenler

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik

Karavan Dünyasına gönül veren Nejat Üstüner kaleme aldığı bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedik.

Karavancı ve imalatçıyım gezginim denemeler yazarım uzun yıllardır ülkemi kimi zaman çalışma yâda kimi zaman seyahat amacıyla dolaşarak yön bulma ve birçok konuda tecrübe sahibi oldum. Fotoğraf çekmeyi, her tür soft müziği dinlerim. Fado, arya, ağıt, deyiş, maya, uzun hava, Müslüm, Bouika, mariza, dinlerim. Çilingir sofralarındaki sohbetleri severim. Dostluklarım köklü ve eskidir arkadaşlarımı yıpratmaktan kaçınırım empati seviyem yüksektir.

Sadece Motokaravan la ilgiliyim onu kullanıyorum ve onun imalatının bir parçasıyım. Bir teknik ehliyetim mevcut değil, âmâ yılların karavan kullanıcısıyım bu işin yurt dışın dada meraklısıydım ve çeşitli Amerikan karavanlar kullandım, bunu şunun için söylüyorum bir karavan meraklısı söz söyleyebileni konumunun ağırlığını taşıyorsanız insanların bilmeleri gerekenleri söylemekle sorumlusunuz. Bizlere gelen müşteriler çok değişik bir fotoğraf karşımıza çıkarmaktadır.

Ömründe hiç karavan kullanmayan, çadır tatili yapanlar
Karavan kiralayıp kesin kararını verenler,
Nasıl bir karavan alınacağını henüz bilmeyenler,

Hayatında hep otomobil kullanmış ilk defa hafif ticari araç dediğimiz araçları kullanacak olanların çoğunlukta olmaları, gibi birçok çözüm bekleyen tablolar var, işte biz orada temelden başlayarak karavanı, karavancı lığı onları bekleyen değişiklikleri anlatarak işe başlıyoruz ve bu uzun bir diyaloğun kapısını aralıyoruz. Camiada bilgi birikimi tecrübesi olan uzman arkadaşlarımız var ama iletişim eksikliği ve seçilen yönteminden kaynaklı anlaşılması güç yorumlar dinliyoruz ve yararlanmak yerine ayarsız yersiz sırf muhalif olma adına yapılan yorumlar yarardan çok karışıklıklara yol açıyorlar.

Çekme Karavan ile Motorkaravan arasındaki Fark

Çekme Karavan Motokaravan farkı

Çekme ile Motorkaravan arasında ne gibi bir ayrım diye hep sorulan beylik soru vardır: sosyal ve fiziksel farkları vardır derim. Çekme karavanınızı güzel bir kampa yerleştirir uygun zamanlarda aracınızla çevre gezileri yaparsınız. İçi nispeten daha bir geniştir, fiyat olarak ta Motor karavandan daha hesaplıdır. Âmâ uzun süreli konaklamalarda 220 Volt desteği almak durumundasınız, hareket kabiliyeti sınırlıdır, seyahat esnasında dikkatli bir sürüş gereklidir.

Motorkaravan Özgürlük

Motorkaravan da tamamen bağımsız ve özgür bir yaşamınız söz konusudur istediğinizde istediğiniz yere konaklar göçersiniz yani hareket kabiliyetiniz daha çoktur. Motor karavanlarda elektrik üretim ve depolama işi daha güçlü ve işlevseldir, güzel bir araç elde ederseniz buyurun size yürüyen mini köşk…

KARAVAN KANUNU

EŞLER ARASINDA İŞBİRLİĞİDİR YANİ EŞLERİN HER İKİSİDE BU İŞTEN MUTLAKA HOŞLANMALI VE SEYAHAT UYUMU OLMALDIR.

Eşlerin Karavan sevgisi-Eşlerin iş bölümü yapması kadın yada erkek fark etmez kim hangi konuda daha iyiyse iş bölümü otomatik olarak ona göre şekillenir, karavan içerisinde aynı ev düzenine benzer bölümler olacaktır. Bu bölümler giysiler ve kişisel eşyalarınız için bölüşülür…

İlginizi Çekebilir  Çekme Karavan mı Motor Karavan mı Avantajlı?

Ülkenin keşfinde karavan

Güzel ülkemizin bölgesel rotaları vardır, güney egede, kuzey egede, Trakya’da, güney Marmara’da, batı Karadeniz’de, orta ve doğu Karadeniz’de, orta Anadolu’dan. Batı akdenize doğu akdenize, güneydoğu Anadolu’dan, doğu Anadolu’nun en ucuna kadar her yöremizde çok orjinal görülesi rotalar vardır. Bu rotaları kullanıp o yörelerin isimsiz cennet yörelerini gördüğünüzde aslında yaşadığınız ülkenizin güzelliklerinden habersiz olduğunuzun farkına varacaksınız, çok yakınınızda yani burnunuzun dibi diye tabir edilecek yerlerdeki gizli ortamları keşfedeceksiniz. İlginizi çekebilir Karavan Kamp Noktaları

Konfor olarak karavan

Bir kere karavan dediğiniz nesne resmen yürüyen bir evdir kahve fincanınız, su bardağınız, çikolatanız, çay bardağınız, çorabınız diş fırçanız, şampuanınız, mayodan havluya, şorttan sandaletinize bir insanın evinde bulundurduğu her şeyi minimal olarak karavanda bulundurabilirsiniz. Denizden çıktınız ve tesis olmayan bir ortamdasınız dış duşunuzda tuzunu atarsınız daha sonra içerdeki banyonuzda asıl duşunuzu alabilirsiniz. Canınız soğuksu, Bira, çay yada başka bir içecek isterse karavanınız size bu hizmeti sunacaktır. Çünkü Karavan Buzdolabı var.

Karavanla Yurt Dışı Seyahati

Karavan ile Yurtdışı Seyahati

Önce kısa Balkan turlarıyla ve küçük guruplarla yapacağınız gezilerle tecrübe kazanarak ileride Avrupa’yı baştan sona turlarsınız ve işte o zaman karavanın sizlere sunacağı imkanları çok daha iyi anlayacaksınız.

Karavan Dostlukları Sohbetleri

Karavanlı hayata başladığınız da yepyeni dostlar edinecek ve dünyanız şenlenecek daha önce hiç tatmadığınız duygularla tanışacaksınız dışarılara atılan uzun masalar neşeli anlar tadında sohbetler bilenlerin bilmeyenlere rehberliği ve daha ne güzel anılar biriktireceğinizi bir hayal ediniz.

Karavanda Uyku

Karavanda Uyku

Karavanda uyanmak bence ev yaşamınızdaki sabahlardan mutlaka farklı olacaktır. Yatağınız seçmeniz gerekir icabında üreticinize yatağınızı kendinizi yaptıracağınızı söyleyebilirsiniz. Ayrıca sabah uyanacağınız manzarayı siz kendiniz seçebilirsiniz. Bir Deniz kenarı, Dağ yamacında veya bir göl kenarı olabilir.

Karavanda mutfak

Ocağınız, evyeniz, buzdolabınız , kileriniz hava güzelse karavan Tentesi altında değilse içeride kahvaltınız yemeğiniz ve her türlü güzel zamanlar geçirmeniz size o kadar iyi gelecek ki bu sizde alışkanlık yapacaktır. Karavan mutfak

Karavanda Yaşam Alanı

Genelde klasik yerleşimlerde şoför mahalli ve kayar kapının girişinden itibaren başlayan mutfak tezgâhı buzdolabı banyo duvarı arasında kalan yaklaşık 5,30/6 m2 bir alandır bir ikili koltuk iki döner koltuk (şoför arkası puf) ve istenildiğinde yatağa çevrilebilen bir kullanım alanıdır. Karavan Oturma gurubunun yanında bulunan, ön ve mutfak yanındaki pencerelerden çepeçevre görüş alanı ile çok ferah bir oturma keyfi yaşayacaksınız. Bu oturma alanı bazı araçlarda arkada U şeklinde olabileceği gibi Alkoven ve Semi integrallerde çok daha geniş ferah ve değişik olabilecektir.

Karavanda duş tuvalet

Karavan Duş Tuvalet

Klasik olarak 200 Lt. Veya daha üstünde su deponuz olabilir ve eğer majeratörlü bir tuvalet kullanıyorsanız 100+100 litrelik iki ayrı atık su deponuz olacaktır, depolardan birisi duş ve lavaboya diğeri ise WC sistemine ait olacaktır. Dışarda bir duş başlığınız ve içerde ayrıca bir duşunuz olacaktır. Kasetli tuvalet ve majeratörlü olabilir sosyal bir olaydır *[Kasetli WC;13/17 LT kapasiteli kimyasal kullanımı ile sürdürülen bir yapısı vardır dolduğunda yerinden çıkarılıp taşınabilir kasetini pratik bir şekilde uygun bir yere (WC_ROGAR GİBİ)boşaltırsınız).]

İlginizi Çekebilir  Karavan Malzemeleri

Majeratörlü WC ;Ev tuvaleti mantığında ezici motoru ile katı atıkları suyla karıştırıp ezerek depoya sıvı halde indiren bir sistemdir.

Bu depoların boşaltılması belli bir terbiye ve kültür meselesidir asla insanların rahatsız olamayacağı bölgeler boşaltımı yapılmalıdır. Bu konu henüz açıklığa kavuşmamıştır.

Benzin istasyonlarının mazgallarına yollarda uygun vadiler aslında direk tabiat boşaltmak gibi bir uygunsuzluk söz konusudur. Normalinde bu sistem için boşaltım istasyonları olmazsa olmazdır karavan kültüründe]

Karavanda Elektrik Su

Elektriğiniz genelde 300 AH gücünde aküler önerilir, Karavan güneş panelleri Monokristal ve en az 500 WATT ve üzeri olmalıdır. Böyle gurup elektrik oluşumu sizi genelde memnun edecektir. Araçta büyük oranda 12 volt cihazlar kullanımı tercih edilmelidir. Konaklamalarda araç yönünün doğu batı olmasına dikkat edelim. Suyunuz 200 LT ve üzeri olmalıdır.

Karavanda Uydu-TV

Genelde Neta G 28 ve SETCOM Uydu antenleri hareket halinde seyredile bilinen ürünler tavsiye olunur. Ancak son zamanlarda süper Box denilen mobil wi-fi tercihi başlamıştır. Ayrıca Karavan anteni yerine internet üzerinden de birçok kanal TV veya Film izleyebilirsiniz.

Karavanla seyahat

Konforludur, istediğinizde hoşlanacağınız bir alanda bir nefes alabilirsiniz, uykunuz geldiğinde sırtınız yatağa değer, alkollü iken trafiğe çıkmanız gerekmez. Bunlar karavanda yaşamanın ayrıcalıklarıdır.

Karavanda ikinci bahar

Mutlaka hayatınızda yeni bir sayfa açılacak yenileneceksiniz kendinizi beraberliğinizi hayatınız baştan sona değerlendirme imkânı yaşayacaksınız. Çok verimli enerji dolu neşe, keyif ve hareketli bir dönemi yakalayacaksınız.

Karavanın yaşamda değiştirdikleri

Gezmeyi çözecek gezdikçe öğrenmenin lezzetini yaşayacaksınız. Resimler anılar ve insan biriktireceksiniz.

Karavancının alışkanlıkları

Pratiklik minimal yaşam mütevazilik azla yetinme yeniden bölüşmeye başlayacaksınız çabuk hazırlanmak, daha düzenli ve çözümcü olmak..

Karavan sahibi olma

Öncelikle araştırmak sormak soruşturmak aydınlanmak, Uygun bir bütçe oluşturmak, Güzel bir araç, güzel bir imalatçı ile sözleşmeli olarak işe başlayabilirsiniz,

Karavanın bakımı

Depolarınız zaman zaman çamaşır suyu, sirke ile çalkalanma şeklinde tortu engelleme cihetine gidilmelidir, temiz su içinde aynı uygulama az miktarda olmak üzere yapılmalıdır. Aküler zaman zaman canlandırılmalı ve asla dip yapmalarına izin verilmemelidir.

Karavan Kampları

Çok fazla karavan kampı olmakla beraber rahat edeceğiniz kamplar hakkında mutlaka sosyal medyaya müracat ediniz. Yorumlara kulak veriniz kimisi fahiş fiyat uygulaması kimisinde hijyen bozukluğu kimisinde gürültü patırtı gibi olumsuzluklar vardır.

Karavanın Kampsız Karavancılığı

Güzel bir anlayışla edineceğiniz elektriği suyu ve diğer imkanları yeterli bir karavanla asla kamplara girmeseniz de ayakta kalacaksınız .Ve hatta mümkünse bu yolu izleyiniz .

İlginizi Çekebilir  Karavan Mutfak Modelleri

Karavan Yazıları

Karavan edinme. tanıtımı, kullanımı ve gezilerle ilgili kaliteli yazılar bilgiler rotalar bulacaksınız. Bir o kadarda kafa karıştıran, yanıltıcı yazılarda olacaktır dikkat ederseniz daha sağlıklı bir karavancı olacaksınız..

Karavan efsaneleri

Her hobide olduğu gibi karavan işin dede abartmalar üfürmeler kaçınılmazdır. Karavancını karavan edindikten sonra geliştirdikleri bir huy vardır. Benim karavan seninkinden iyidir.. İmalattaki kandırılmışlığını hiç dile getiremeyen utangaçlar. Şurası şöyle olsa iyi oldurucular. Ufak tefek tamirciliklerle karavan imalatçılığını bir türlü ayırt edemeyenler. Abartılmış çekimler konuşmalar şakşaklar falan bilindik yapmacıklıklar.

Karavan Duayenleri

Camiada bilgisiyle tecrübesiyle, çok değerli insanlar vardır yazıları yorumları karavancı lığın gelişmesinde öğrenilmesinde çok yarar sağlamaktadırlar ama maalesef klavye uzmanlarımızdan duayenler pek fırsat kalmamaktadır.

Karavan imalatçıları

İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Adapazarı ve diğer bazı şehirlerimizde bir elin parmaklarını geçmeyen gayet kaliteli ve şık kullanışlı araçlar üreten değerli üreticilerimiz vardır. Bunun yanında son derece riskli sektör haline geldiğimiz bir gerçektir zamanında teslim etmeme, yanlış ürün, olduğundan farklı gösterilen şişirilmiş efsaneler, sözleşmesiz çalışma gibi sakıncalı uygulamalar vardır dikkat etmekte fayda vardır. Üreticiler için Karavan üreticileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karavan malzemeleri

Karavan malzemeleri Mutlaka E belgeli, alev yürütmeyen, kansorejen salınımı olmayan bilinçli ve kalitesini kanıtlamış markalar kullanılmalıdır.

Karavan Arızaları

Hidrofordan, Boilere-TVden, Maceratörlü WC ye kadar her üründe arıza olabilir. Şarj cihazları, Ortam ısıtıcılar, sigorta arızaları yapabilir yapımda bilgi almanızda karavandaki donanım topluluğunu tanımak mantığına vakıf olmakta yarar vardır, elektronik cihazların okuyabildiğiniz arıza kodlarını markanın web sitesinden öğrenebilirsiniz. Elektrik ve su sarfiyatı hakkında bir politika geliştirmelisiniz.

Karavan Buzdolabını dikkatli ve pratik bir biçimde kullanmalısınız içini yerleştirirken aralık bırakmak veya içinden bir malzeme alırken seri aç kapa yapmalısınız onun için neyi nereye koyacağınızı iyi bilmelisiniz.

Karavanın ihtiyaçları

Seyyar kablo 15m,Hortum 15 m, Katlanır masa sandalye, Küçük bir alet çantasında pense, kontrol lambası, yedek sigortalar, küçük bir şarjlı ,elektrik bandı, yan keski, karga burnu, basit lehim takımı, çeşitli ölçülerde kablo parçaları-poliüretan lastik şişirme tüpleri, reflektör, yangın tüpü, bir miktar kalın ip, yeni tip aygaz piknik tüpü,takviye kablosu,100 gramlık bir çekiç,ve uzayan giden bir liste ama abartmamakta yarar vardır….

—- Bir yaşam biçimine hoş geldiniz

—- İkinci bahara hoş geldiniz,

—- Yeni yerlere yeni güzelliklere hoş geldiniz,

—- Özgürlüğe ,her şeye layık olduğu değeri vermeye ve

kendinizi insanları sevmeye hoş geldiniz….

—-Sağlık sevgi ve huzurla kalmanız dileklerimle….

Nejat ÜSTÜNER

ÖĞRETMEN

31/05/2020

Resimler Pinterest sitesinden alınmıştır.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Ali Genç
  1 sene önce

  Çocukluğumdan itibaren bir karavanımın olmasını hayalettim.
  Şimdiye kadar nasip olmadı.
  Dileğim ailemle birlikte hatta çok samimi dostlarımızla birlikte seyahat edebileceğim bir veya maksimum 5 karavandan oluşan bir samimi gurupla seyahat edebilmektir.
  Bu konuda verdiğiniz bilgiler İnşallah ileride bir karavan sahibi olmam halinde maksimum şekilde faydalanacağım bilgiler olacaktır. Emeğinize bilgi ve görgünüze çok teşekkür ederim.
  Selam ve sevgilerimle.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavana Hakkında Merak Edilenler