Karavanda Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

Her şey bir kenara en önemli konumuz proje çizimi. Örn;

Bunun en önemli nedeni ise her şeyin bu saatten sonra kalıcı olacak olmasıdır yani bu saatten sonra çok dikkatli olmakta fayda var ! Eğer ki önceden bir karavan yaşantınız olmadıysa, neyin nerede kullanılacağını, nerede ne kadar bir akıma ihtiyaç duyulacağını bilmiyorsanız, öncelikle bu kısımla ilgili, yukarıdaki örnekteki gibi bir proje yapmanız gerekmektedir bu projenin ne işe yarayacağına örnek verecek olursak mutfakta 220V olması gerekiyor 12VÜzerinden bir sistem kurmuş olsanız bile direkt olarak inveterden mutfağa giden bir 12Vsistemi olmasında bir fayda var çünkü ileride çalıştıracağınız su ısıtıcı, mutfak robotu gibi eşyalar genellikle 220V ile çalıştığı için inverter yardımı ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz, bunun  haricinde yemek masası vb yanında sürekli kullanacağınız fişlerin USB girişli olmasında fayda var ayrıca yatak bölümünde, TV koyacağınız bölümde anten kablolarının geleceği noktaları tek tek belirlemeniz ileride sizin fazla kablolardan kurtulmanızı sağlayacak.

 • Bu konu sanırım karavan yaparken en çok dikkat edilmesi konular arasında başı çeker. Düşündüğümüz gibi voltaj düştüğü için kablonun küçülmesi tamamen bir yanılgı, aksine kablonun daha kalın olması gerekiyor. Ayrıca araç içerisinde kullanacağınız kabloları, ısıya olabildiğince dayanıklı şekilde almanızda fayda var. Çünkü betonarme bir yapının içerisinde değil, direkt olarak demirin içinde ve güneşe daha çok maruz kalan bir yapının içinde olduğu için, normal kablolara göre ısıya dayanıklı kabloların kılıfları veya kaplamaları ısıya daha dayanıklı olduğundan bu tarz kalın kablo seçimi, deformasyonları daha da geciktirmeyi ve olası kazaların önüne geçmenizde yarar sağlamaktadır.

EN ÇOK DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN KONULAR

 • Öncelikle hatların tamamı için giriş noktası oluşturmanızda fayda var, Bu noktayı  akü ve inverter koyacağımız kısmı belirleyip o noktaya yakın koymanız size yarar sağlayacaktır .
 • Öncenden tasarladığınız noktalara, mümkün olduğunca ayrı olacak şekilde, mümkünse kablo kanallarınızı çekmeniz size fayda sağlayacaktır. Burada bahsetmek istediğim konu, örneğin karavanın tavanında arkaya uzanan 3 adet kablodan herhangi biri yanarsa, öbür kablolardan faz alarak her birini birbirinin yedeği olarak kullanabilirsiniz. Bunu yapmanız elektrik sistemini ne olursa olsun güvenceye almanızı sağlar.
 • Ayrıca mutfak kısmında az önce bahsettiğim gibi, buzdolabı kısmında ve aküyü şarj etmek için dışarıdan gelen bir hat olacaktır. Bu hat genellikle elektrik bulabildiğiniz benzin istasyonlarında, kamp yerlerinde vs aküden kullanmadan direkt olarak sistemi besleyebileceğiniz şekilde bir dış kablo gelmesinde fayda var. Bu kablo sayesinde, akünüzü şarj edebilir ve yeri geldiğinde 220V ile çalışan sistemleri aküden çıkartarak direkt olarak bu sisteme devredebilecek şekilde kullanabilirsiniz. Bu sistemleri daima sigorta kullanarak ve bu sigortaların amper değerlerini kullanacağınız sistemde çekilen elektrik yüküne göre belirleyip döşemeliyiz. Olası bir akım düzensizliğinde veya devrede tesisata yük bindirmeden sigortanın bağlı olduğu devreyi sigorta sayesinde direkt olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu konu asla 3-5 sigorta ile atlanmamalı. 
 • Sigorta bir nevi erken teşhis gibi arızanın genişleyemeden diğer sistemlere zarar veremeden kontrol altına alınmasını sağlar.
 • Bahsedeceğimiz bir diğer konu ise dönüşüm aşamasında yani aracın elektriğini oluşturacağımız zaman karşımıza 2 seçenek çıkıyor bu sistemlerin tamamını 12Vüzerinden çalıştırmak veya 24V üzerinden çalıştırmak olarak çıkıyor bizim tercihimiz 12V olmasından yana çünkü karavan malzemelerinin en uygun olduğu sistemler genellikle 12Vluk sistemler ayrıca birçok parçada 24V luk parçalara göre çok daha ucuz ve bulunabilir .
 • Işıklandırma kısmında ise neredeyse imkanınız olan her noktaya ışık koymanızda fayda var çünkü karavan tarzındaki yapılar dar ve genellikle alçak tavanlı yapılar olduğu için içine girdiğinizde kapalı mekan hissini olabildiğince uzaklaştırabilecek şekilde aydınlığı ve ferahlığı ışıklar ile sağlayabilirsiniz son olarak tüm  bu sistemleri yaptıktan sonra önemle vurgulamak istediğimiz nokta güneş panellerinizi takacağınız kabloları özellikle solar kablo almanızı öneriyoruz, solar kabloların yapısı genellikle bakır olarak ve kaplama olarak ok daha kalitelidir ayrıca diğer kablolar gibi içeriğinde 2-3 farklı hat bulundurmaz sadece tek hat bulunur bu sayede düşük voltajın ısınmaya ve enerji kaybına engel olmuş olursunuz zaten çok bir metraj gitmeyeceği için bu kısımda olabildiğince kalın bir solar kablo kullanmanızı tavsiye ederiz. Bizim söyleyeceklerimiz bu kadar merak ettiklerinizi bizlere aşağıdan yorum yolundan sorabilirsiniz 🙂

2 thoughts on “Karavanda Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

 • Avatar
  4 Kasım 2020 tarihinde, saat 12:01
  Permalink

  Volt kastederek W simgesini kullanmışsınız ki bu watt birimidir. Bunun yanında bir kaç yazım hatasına denk geldim. Harici yüzeysel olarak konuya değinmişsiniz. Teşekkürler

  Yanıtla
  • Avatar
   15 Kasım 2020 tarihinde, saat 03:34
   Permalink

   Bu geç yanıt için kusura bakmayın 🙂 Yazıyı dediklerinize göre düzenleyerek tekrar yayınlayacağım, uyarı için teşekkür ederim.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.