e
sv

Karavanda Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?

avatar

Bora Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan Elektrik Şeması

Karavan elektrik tesisatı çizmeden önce bir proje çıkarmalısınız. Karavan içinde kullanacağınız aydınlatmalar, prizler, hermetik şofben vb. birçok elektrikli ürünün montaj yerleri tükettiği güçleri hesaplamanız gerekmektedir. Bunun için yukarıdaki elektrik şeması size fayda sağlayacaktır.

İnvertör Karavan için önemli

Karavan invertörleri

Bunun en önemli nedeni ise her şeyin bu saatten sonra kalıcı olacak olmasıdır yani bu saatten sonra çok dikkatli olmakta fayda var ! Eğer ki önceden bir karavan yaşantınız olmadıysa, neyin nerede kullanılacağını, nerede ne kadar bir akıma ihtiyaç duyulacağını bilmiyorsanız, öncelikle bu kısımla ilgili, yukarıdaki örnekteki gibi bir proje yapmanız gerekmektedir bu projenin ne işe yarayacağına örnek verecek olursak mutfakta 220V olması gerekiyor 12VÜzerinden bir sistem kurmuş olsanız bile direkt olarak inveterden mutfağa giden bir 12Vsistemi olmasında bir fayda var çünkü ileride çalıştıracağınız su ısıtıcı, mutfak robotu gibi eşyalar genellikle 220V ile çalıştığı için invertör yardımı ile bu işin üstesinden gelebilirsiniz, bunun  haricinde yemek masası vb yanında sürekli kullanacağınız fişlerin USB girişli olmasında fayda var ayrıca yatak bölümünde, TV koyacağınız bölümde anten kablolarının geleceği noktaları tek tek belirlemeniz ileride sizin fazla kablolardan kurtulmanızı sağlayacak. Resim Saviorsolar

Yanmaz elektrik kablosu

Bu konu sanırım karavan yaparken en çok dikkat edilmesi konular arasında başı çeker. Düşündüğümüz gibi voltaj düştüğü için kablonun küçülmesi tamamen bir yanılgı, aksine kablonun daha kalın olması gerekiyor. Ayrıca araç içerisinde kullanacağınız kabloları, ısıya olabildiğince dayanıklı şekilde almanızda fayda var. Çünkü betonarme bir yapının içerisinde değil, direkt olarak demirin içinde ve güneşe daha çok maruz kalan bir yapının içinde olduğu için, normal kablolara göre ısıya dayanıklı kabloların kılıfları veya kaplamaları ısıya daha dayanıklı olduğundan bu tarz kalın kablo seçimi, deformasyonları daha da geciktirmeyi ve olası kazaların önüne geçmenizde yarar sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Karavan Çeşitleri

En çok dikkat etmeniz gerekli konular

Tesisatın giriş noktaları

Öncelikle hatların tamamı için giriş noktası oluşturmanızda fayda var, Bu noktayı  akü ve invertör koyacağımız kısmı belirleyip o noktaya yakın koymanız size yarar sağlayacaktır .Öncelikle hatların tamamı için giriş noktası oluşturmanızda fayda var, Bu noktayı  akü ve inverter koyacağımız kısmı belirleyip o noktaya yakın koymanız size yarar sağlayacaktır .

Kablo kanalları çekin

Öncenden tasarladığınız noktalara, mümkün olduğunca ayrı olacak şekilde, mümkünse kablo kanallarınızı çekmeniz size fayda sağlayacaktır. Burada bahsetmek istediğim konu, örneğin karavanın tavanında arkaya uzanan 3 adet kablodan herhangi biri yanarsa, öbür kablolardan faz alarak her birini birbirinin yedeği olarak kullanabilirsiniz. Bunu yapmanız elektrik sistemini ne olursa olsun güvenceye almanızı sağlar.

Mutfak kısmına dışarıdan bir hat çekin

Ayrıca mutfak kısmında az önce bahsettiğim gibi, buzdolabı kısmında ve aküyü şarj etmek için dışarıdan gelen bir hat olacaktır. Bu hat genellikle elektrik bulabildiğiniz benzin istasyonlarında, kamp yerlerinde vs aküden kullanmadan direkt olarak sistemi besleyebileceğiniz şekilde bir dış kablo gelmesinde fayda var. Bu kablo sayesinde, akünüzü şarj edebilir ve yeri geldiğinde 220V ile çalışan sistemleri aküden çıkartarak direkt olarak bu sisteme devredebilecek şekilde kullanabilirsiniz. Bu sistemleri daima sigorta kullanarak ve bu sigortaların amper değerlerini kullanacağınız sistemde çekilen elektrik yüküne göre belirleyip döşemeliyiz. Olası bir akım düzensizliğinde veya devrede tesisata yük bindirmeden sigortanın bağlı olduğu devreyi sigorta sayesinde direkt olarak devre dışı bırakabilirsiniz. Bu konu asla 3-5 sigorta ile atlanmamalı.  Karavan akü seçimi yazısı size fayda sağlayacaktır.

Sigorta bir nevi erken teşhis gibi arızanın genişleyemeden diğer sistemlere zarar veremeden kontrol altına alınmasını sağlar.

Elektrik tesisatının 12 volt dönüşümü

Bahsedeceğimiz bir diğer konu ise dönüşüm aşamasında yani aracın elektriğini oluşturacağımız zaman karşımıza 2 seçenek çıkıyor bu sistemlerin tamamını 12V üzerinden çalıştırmak veya 24V üzerinden çalıştırmak olarak çıkıyor bizim tercihimiz 12V olmasından yana çünkü karavan malzemeleri nin en uygun olduğu sistemler genellikle 12V luk sistemler ayrıca birçok parçada 24V luk parçalara göre çok daha ucuz ve bulunabilir .

İlginizi Çekebilir  Karavanda Tam Otomatik Çamaşır Makinesi Kullanımı

Karavan içi aydınlatma

Karavan aydınlatma Işıklandırma kısmında ise neredeyse imkanınız olan her noktaya ışık koymanızda fayda var çünkü karavan tarzındaki yapılar dar ve genellikle alçak tavanlı yapılar olduğu için içine girdiğinizde kapalı mekan hissini olabildiğince uzaklaştırabilecek şekilde aydınlığı ve ferahlığı ışıklar ile sağlayabilirsiniz son olarak tüm  bu sistemleri yaptıktan sonra önemle vurgulamak istediğimiz nokta güneş panellerinizi takacağınız kabloları özellikle solar kablo almanızı öneriyoruz, solar kabloların yapısı genellikle bakır olarak ve kaplama olarak ok daha kalitelidir ayrıca diğer kablolar gibi içeriğinde 2-3 farklı hat bulundurmaz sadece tek hat bulunur bu sayede düşük voltajın ısınmaya ve enerji kaybına engel olmuş olursunuz zaten çok bir metraj gitmeyeceği için bu kısımda olabildiğince kalın bir solar kablo kullanmanızı tavsiye ederiz. Bizim söyleyeceklerimiz bu kadar merak ettiklerinizi bizlere aşağıdan yorum yolundan sorabilirsiniz 🙂 Karavan aydınlatma yazımızdan Led, iç ortam veya dış ortam aydınlatmalara bakabilirsiniz.

Kullanılan elektrik malzemeleri

Karavan içinde elektrik malzemeleri olarak ne kullanmalısınız. Aşağıda kısa bir liste olarak araç içinde kullanmanız gereken elektrik malzemelerini detaylarını verdik. Eksik kalan parça varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

 • Silikon kablo
 • TTR Kablo
 • Sigorta kutusu
 • Güneş paneli
 • Jel akü
 • Sigorta
 • Nyaf kablo
 • İç ortam LED aydınlatma
 • Dış ortam aydınlatma
 • Webasto ısıtıcı
 • Kablo pabucu
 • Prizler
 • USB girişler
 • İzole bant

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Abdullah AYVAZ
  1 sene önce

  Oncelikle herkese merhabalar.
  Karavanlarda kasetli wc lerin kaseti genelde arac dışına acılan pencereden alınıp boşaltilmaktadir.
  Bu ışlem direkt olarak karavanın içinden alınarak yapılamazdı.illaki kaseti arac dışındandı almak gerekir.
  Içerden alıp kullanan varmı.
  Bilgi verirseniz memnun olurum.
  Teşekkür ederim

  yorum beğen
 • ayşe
  1 sene önce

  tesisat şemasında ocak çakmağının yanında yazan nedir. okumam çok güç oluyor.
  mümkünatı varsa şayet daha net kalitede paylaşma imkanınız var mı

  yorum beğen
 • Emre
  2 sene önce

  Volt kastederek W simgesini kullanmışsınız ki bu watt birimidir. Bunun yanında bir kaç yazım hatasına denk geldim. Harici yüzeysel olarak konuya değinmişsiniz. Teşekkürler

  yorum beğen
  • Bora Çelikbilek
   2 sene önce

   Bu geç yanıt için kusura bakmayın 🙂 Yazıyı dediklerinize göre düzenleyerek tekrar yayınlayacağım, uyarı için teşekkür ederim.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavanda Elektrik Tesisatı Nasıl Yapılır?