e
sv

Karavanda İnverter Seçimi

avatar

Gökhan Ç

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan içinde inverter seçimi nasıl yapılmalıdır ? İntiyaçlarınızı nasıl belirlersiniz. Tam Sinüs inverter Nedir ? Karavan da inverter ne işe yarar ? 2000 watt inverter neleri çalıştırır ? Hepsi bu yazımızda

Karavan için kullanılacak inverter seçiminde karavan içinde kullanılacak olan elektronik ürünlere ihtiyaç duyulan enerji kaynağı için uygun bir voltaj değerinde olması gerekmektedir. Her ihtiyacın farklı olması ve enerji beslemesi Karavan için inverter seçiminde doğru ürün tanımlamanız için hesaplanması gerekmektedir. Karavan içinde doğru enerji hesaplanması yapılmadan alınacak olan inverter sizin yetersiz kalabilecek ve istediğiniz elektronik ürünlerden gerekli verimi almamanıza sebep olacaktır.

Kısaca İnverter Nedir ?

İnverter Kısaca Elektriksel bir gücü istenilen voltaja dönüştürebilen bir güç çeviricisidir. Belirli bir voltajı düşürmek veya değiştirmek için kullanılan bir enerji çevirici birimidir. Türkçe olarak “inverter” olan kullanılan kelime aslında İngilizce “invertör” kelimesinden gelmektedir. İnverterler herhangi bir DC kaynağından gelen gerilimi çevirerek sabit veya değişken frekanslı AC gerilimi elde etmek için kullanılan güç elektroniği devreleridir.

İnverter Çeşitleri Nelerdir?

İnverter ürünlerinde farklı seçenekler bulunmaktadır. Yarım sinüs veya Tam Sinüs inverter olarak genelde piyasada bulunmaktadır. Satın alacağınız ürünün Tam sinüs olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Karavan içinde inverter verim alabilmeniz için size gerekli olan Enerji çevirmini sağlayacaktır. İhtiyacınıza göre 150 Wattan – 3.000 Watta kadar alternatif inverter seçenekleri bulunmaktadır. Tam sinüs inverterler %94 oranında verimlilik ile çalışmaktadır. Bu nedenle satın alacağınız İnverterin Tam sinüs inverter olmasına dikkat edin.

İnvertör Fiyatları

Karavan için inverter fiyatları ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterecektir. Elektrik ihtiyacınıza uygun olan bir inwertör minumum 1.000 wat olması gerekmektedir. Bu karavan içinde olan elektrik ihtiyacınıza göre daha yüksek watta bir ürün ihtiyacınız da olabilir. Ortalama İnverter Fiyatları wat ve marka seçiminize bağlı olarak 2019 yılına göre 800 – 950 TL. aralığında bir fiyat olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Karavan Çeşitleri

Karavanda Hangi Tip İnverter Kullanılmalıdır ?

Karavan için inverter seçiminde ilk önceliğiniz Karavan içinde kullanacağınız elektronik ürünlerin ne kadar watt ihtiyacı olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Tüm cihazların watt olarak gücünü bir yere not edin. Örnek olarak 1.000 watt enerji ihtiyacına gereksinim duyan bir ürün için 1.000 W lık bir inverter satın alırsanız belli bir süre sonra problemler ile karşılaşmanız kaçınılmazdır. İnverterler optimum değerlere göre çalışmaktadır. İnverterin ısınması veya akünün voltajının düşmesi durumunda Karavan içinde kullandığınız inverter size 1.000 W enerji üretimini sağlamayacaktır.

Örnek olarak aynı anda iki elektrikli ürünü bağlayacaksanız aşağıdaki tabloda bulunan değerlerin üzerine %50 ilave ederek ihtiyacınız olan watt değerini bulabilirsiniz.

 • Monitör : 100 W
 • Buzdolabı : 100 W

Toplam 200 W (100 W + 100 W) + 100 W (0,5×200 W) = 300 Watt değerinde bir inverter sizin ihtiyacınızı karşılayabilecek bir ürün olacaktır.

Yukarda yapmış olduğumuz hesaplama ile Karavan içinde kullanacağınız donanımlara göre almanız gerekli olan inverter değerini ve gücünü hesaplayarak seçim yapabilirsiniz.

Kısaca inverter seçimi tamamı ile sizin ihtiyaç duyduğunuz Elektrikli ürünlerin kullanım güçleri ile alakalı olan bir seçim olacaktır. Karavan içinde sürekli olarak Buzdolabı çalışacağını hesap ederek ufak bir inverter de alabilirsiniz. Yada TV, Klima, Buzdolabı, Laptop, Kahve makinası vb. daha fazla elektronik ürünlere destek sağlaması için çok daha kapsamlı bir inverter seçimide yapabilirsiniz.

İnverter Bağlantı Videosu
karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Karavanda İnverter Seçimi