e
sv

Karavanda Tam Otomatik Çamaşır Makinesi Kullanımı

avatar

Ozgur Gokalp

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavanıma uzun zamandır bir çamaşır makinesi alma niyetim vardı. Fakat ilk önce sıcak su işini halletmem gerekiyordu. Karavan çünkü tam otomatik çamaşır makineleri soğuk su girişi olduğunda suyu belli bir dereceye kadar ısıtırlar. Kazan iç ısısı yaklaşık olarak 40 dereceye gelene kadar dahili rezistans çalışır. Bu da yaklaşık 2000 wattlık bir gücün en az yarım saat boyunca harcanması demek. Eğer makinenin kazan iç ısısını bu derecenin üzerine çıkaracak bir sıcak su kaynağınız varsa bu tüketilmesi muhtemel enerjiden direkt olarak tasarruf ediyorsunuz ki bu enerji de makinenin harcadığı enerjinin neredeyse tamamı denebilir. 

Kazan iç ısısı derken makinenin iç metal aksamı, gövdesi, çamaşırların kendi ısılarını da hesaba katmak gerekir. Bunları da göz önünde bulundurunca siz makineye 60-65 derece civarında su verirseniz iç ısı 40 derecenin biraz üzerinde olacaktır. Çamaşırlarınız yüksek sıcaklıktan zarar görmeyecekse makinenizi sıcak su tesisatına bağlamanızda hiç bir sakınca yok. Su ile ilgili bir bilgi daha vermekte fayda var; makineniz sadece ilk aşamada aldığı suyu yıkamak için kullanır. Bu ilk suyu ısıtır. Ana yıkama işi bitince durulama sularını almaya başlar. Sadece ilk aldığı ana yıkama suyunu ısıtıp su ısıtıcınızı devreden çıkarıp sonraki alımlarında soğuk su verebilirsiniz. Böylelikle suyu ısıttığınız kaynak boşa harcanmayacaktır

Çamaşır makinesinde LG Twin Wash 3.5 tercih ettim

Ben çamaşır makinesi olarak. LG Twin Wash 3.5 Kg’lik  aldım. Bu model çekmece tipinde ve kazan yere paralel dönüş yaptığından su tüketimi konusunda epey hoyrat. Çamaşırların suyla tam temas edebilmesi için kazanı tamamen suyla doldurarak yıkıyor ve duruluyor. Hafif kirli programda yıkayınca program 50 dakika sürüyor, 75 litre su ve sadece 70 watt elektrik (suyu sıcak verirseniz) tüketiyor. Su tüketimi bir hayli yüksek olduğundan çamaşırlarınızı mutlaka bir su kaynağının yanında yıkamalısınız. Ayrıca çamaşır yıkadığınız yerde su tahliyesi için de uygun gider de bulunmalı.

İlginizi Çekebilir  Karavan Enerji Sistemleri
Çamaşır makinesini aktif etmek kolay olmadı 🙂

Gelelim benim sistemi çalıştırmak için verdiğim mücadeleye. Benim karavanımda nominal gücü 2500 watt olan bir modifiye sinüs invertör ve nominal gücü 300 watt olan tam sinüs bir başka invertörüm var(dı). İlk önce makineyi modifiye sinüs olan güçlü invertörümle çalıştırmayı denedim.

Suyu aldı, motor dönmedi, içindeki su sıcak olduğundan (bu detayı sonradan öğrendim) kapağı kilitli kaldı, açılmadı. Yetkili servisine gittim, kapısına vardığımda su soğumuş olduğundan kapak açıldı 🙂 İkinci denememi 300 wattlık tam sinüs invertörümle yaptım. 

Mücadeleye bu sefer invertör engel oldu 🙁

Onunla suyu aldı, yıkamaya başladı, sıkmaya geçemeden invertörün gücü yetmediğinden yine hata verdi ve kapak yine kilitli kaldı 🙂 Neyse ki tecrübeliydim, bu defa servise gitmeden bekledim, kapak yine açıldı. Baktım olacak gibi değil, gittim 1000 wattlık akıllı tam sinüs bir invertör daha aldım. Bu aldığım invertör çok fonksiyonlu olanlardan. Panelden, şebekeden ve aküden şarj olaylarını da tek elden hallediyor. Bu invertörü de bağlayınca makine sorunsuz çalıştı.

Çamaşır Makinesi ilk deneme !
İlk yaptığım denemede akülerimin voltajı kıpırdamadan bolca çamaşırı yıkayabildim.

Karavanda kullanacağınız invertör tam sinüs olmalı.

Sonuç olarak karavanda kullandığınız invertör mutlaka tam sinüs olmalı. Çamaşır makinesi motoru çalışırken 200-350 watt arasında güç çekiyor. Sıkmada bu rakam biraz daha artıyordur. En az 1000 wattlık bir invertörünüz olmalı. Akü kapasitesinin pek önemi yok bu tüketim değerleriyle fakat su tüketimi oldukça fazla.

Sonuç olarak karavanda kullandığınız invertör mutlaka tam sinüs olmalı. Çamaşır makinesi motoru çalışırken 200-350 watt arasında güç çekiyor. Sıkmada bu rakam biraz daha artıyordur. En az 1000 wattlık bir invertörünüz olmalı. Akü kapasitesinin pek önemi yok bu tüketim değerleriyle fakat su tüketimi oldukça fazla.

İlginizi Çekebilir  Karavan Nasıl Yapılır?

Not: Karavanımın bagajı fotoğraflar için müsait olmadığından foto çekemedim, ama zatan makinenin fotosunu kim ne yapsın değil mi 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=CAdQgoaS0U4https://www.youtube.com/watch?v=r06wOWjhD5I

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Ahmet Özgür Gökalp
  2 sene önce

  Benim makinem tek başına çalışabiliyor. Model değişikliği olduysa bilemem ama yazıda bahsedilen makine tek başına çalışıyor. Tüm yıkama modları ayrı ayrı tamamen bağımsız bir makine gibi seçilip çalıştırılabilir. Zaten aslında bu bağımsız bir makine.

  yorum beğen
 • ceyhun
  2 sene önce

  Üzerinde bir düğme var ona basınca tek başına çalışabiliyormuş . Tek çalışmasında problem yokmuş

  yorum beğen
 • Kağan
  2 sene önce

  Özgür bey, ben de LG’nin çamaşır makinesini almıştım ancak. Monte ettikten sonra ana makine olmadan çalışmadığını öğrendim. Siz bu sorunu nasıl çözdünüz? Teşekkürler…

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavanda Tam Otomatik Çamaşır Makinesi Kullanımı