e
sv

Karavanda Yaşamanın Zorlukları Neler?

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçerik

Motokaravan veya Çekme Karavan ’da yaşamak tamamı ile karavan içinde yaşamayı planlayan kişinin konfor ve rahatlık bakımından hayata bakış açısı ve beklentileri ile paraleldir. Karavan içinde yaşamın avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu içeriğimizde eksik yönleri, zorlukların ve avantajların ne demek olduğunu ve Karavan ‘da sürekli yaşanabilir mi? gibi birçok sorunu açılımını burada okuyabilirsiniz.

Karavan yaşamının zorlukları olduğu kadar kolaylıkları da bulunmaktadır. Bu kişinin yaşam alanından beklediği konforla eşitlenebilir.

Karavan yaşamında bazı karavan sevenler Ev yerine karavanda bir Ömür boyu karavanda yaşamayı seçerken bazı kişiler 1 hafta tatili bile zor geçirebilmektedir. Özellikle Bayanlar eşlerimiz temizlik konusunda hassas oldukları için 🙂

Aileniz ile beraber karar alın

Karavan ile tatile çıkmak kısa süreli veya uzun süreli yâda karavan içinde bir Ömür boyunca yaşamayı planlıyorsunuz ilk başta aile bireyleriniz ile bu kararı almanız gerekmektedir. Herkesin Tatil ve yaşam değerlendirmesi farklıdır. Eşiniz temizlik konusunda çok takıntılımı? Çocuklar arkadaş çevresinden ayrılmada sıkıntı yaşar mı? Siz hazırımsınız karavan içinde yaşamayı kısaca karavan yaşamı zorlukları konusunda kendinizi hazırlamanız ve sorular sormalısınız.

Karavan aile zorlukları

Karavanda istediğiniz bir hayatı yaşamanız için öncelikli olan ihtiyacınızdan fazla olan eşyalardan kurtulmanız gerekli. Karavanda yaşamak aslında minumum eşyalar ile hayatı maksimum yaşamak olarak özetleyebiliriz.

Karavanda minimaliz bir hayata hazır olun

Karavan yaşam güçlükleri

Karavan hayatı ve yaşamına geçmek istiyorsanız 8 metrekarelik bir alanda ömür boyu yaşamak veya tatil planlıyorsunuz zorlu yönleri ile mücadele etmeniz gerekli olacak. Özellikle ev hayatında yaşamanın birçok avantajlarını karavan yaşam alanında bulamayacaksınız buna hazırlıklı olun J Minimaliz bir hayata adapte olmalısınız. Minimaliz kelimesine bakmak isterseniz minimaliz nedir ?

Karavanda yaşamanın güçlükleri

Karavanda yaşamanın güçlükleri arasında en fazla sıkıntı yaşayacağınız konu her malzemenin ihtiyacı kadar kullanılması ve fazla eşya ve malzemenizin olmaması, karavan da tüketeceğiniz her eşya veya nesneyi kısıtlı bir durumda tüketmeniz gerekli olacaktır. Örnek evde bir duş aldığınızda 20 litre su ile alıyorsanız karavanda bu tüketim yarı yarıya düşülecektir.

İlginizi Çekebilir  Karavan Yapmak mı Yaptırmak mı ? Bölüm_1

Toza toprağa alışık olmalısınız

Karavan hayatı

Karavan yaşamında güçlüklerinden biriside Doğada olacağınız için toz ve toprağa alışık olmanız gerekmektedir. Ani oluşabilecek rüzgârlar ile karavan içinde sürekli bir toz alma durumunda kalmanız olasılıklar arasındadır. Çok titizseniz bu konu sizi rahatsız edebilir.

Bulaşık ve Mutfak Malzemesi

Karavan içine bulaşık makinesine yer olmadığı için özellikle eşiniz bu durumda size sıkıntı yaşatabilir. J Bulaşık makinesi karavan yaşamının zorlukları arasında sayabilirsiniz. Bulaşık yıkamakta ayrı bir sıkıntı çünkü karavan su deposu bulaşığı bolca suyla yıkamanıza izin vermeyecektir. 4-5 kişilik bir ailenin tencere, tabak, bardak vb. bulaşıkları yerine karton tabak ve gereçleri kullanabilirsiniz. Bulaşık size karavan yaşamında size külfet oluşturabilir.

Ayrıca Karavan mutfak malzemesi konusunda da minimal bir tercih yapmalısınız. Büyük tencereler yerine daha ufak ve küçük mutfak malzemesi tercih etmelisiniz. Buda karavanda yaşam güçlükleri arasında sayılabilir.

220 Voltaja Geçit Yok

karavanda Enerjiye dikkat edin

Saç kurutma makinesi, kahve makinesi, su ısıtıcı vb. yüksek enerji çeken elektrikli ürünleri karavanda yaşama planınız varsa onlarla vedalaşın 🙂 Karavan güneş paneli üzerinden enerji ürettiği için bu eşyaları kullanmanız maalesef zor olacaktır.

Karavanı kıyaslamak gerekirse Çadır kampçılığına göre lüks ve kolay Ev yaşantısına göre zor ve külfetli bir yaşam size sunuyor.

Araç Park Sorunu

Karavan araç dönüşümü tamamladığınız aracınız ile seyahatlerinizde park sorunu yaşayabilirsiniz. Aracınızı park edeceğin yerin genişliği, Deniz görmesi, güvenlik bir alan olması, ses gelmemesi, engebeli bir yer olmasın, kalabalık olmasın ama yakında çeşme olsun vb. gibi birçok detay karşınıza çıkacaktır.

Su Sorunu

Karavan ile seyahat esnasında karavan su deposu tam dolu olmaması gerekmektedir. Sürüş güvenliği ve yakıt tüketimi açısından deponun boş olması tercihiniz olmalı. Ayrıca depodaki suyu en mantıklı şekilde tüketmeniz gerekmekte. Bulaşık ve banyo kullanımında minumum kullanım sağlamalısınız.

İlginizi Çekebilir  Karavan Anket Form Sonuçları

Ses ve Gürültü

Akşamları park ettiğiniz bir yerde rahat bir uyku ile sabaha dinç kalkmanız için ses ve gürültüden uzak kalmanız gerekli. Park yerine gelen bir araç veya yol kenarı sizin huzurunuzu bozacaktır. Karavan zorlukları arasında sayabiliriz.

Kısıtlı olan malzemeler

Karavan zorlukları arasında bir diğer konuda evdeki gardırobunuzda olduğu kadar eşya bulundurmamanız olacaktır. Karavan içinde alanın kısıtlı olmasından dolayı birçok kıyafetinizde vedalaşın!

Sinek ve Böcekler

Dağda, Denizde veya ıssız bir yerlerde kalmak ne kadar hoş değil mi ? Fakat bu yaşamın güçlükleri arasında sinek ve böcekler gelecektir J Bunun yanında domuz ve vahşi hayvanları sayabiliriz. Ama korkmayın güvenlik önlemlerini aldıktan sonra bunlar sizi için sıkıntı olmayacaktır. Karavan sineklik yazımızı okuyabilirsiniz.

Karavanda yaşama zorlukları hakkında yukarıda açıkladığımız detaylar sizin için yetersimi oldu ? O zaman ekşi sözlüğe bakabilirsiniz. Buradan bakabilirsiniz.

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • metin ayturk
  2 sene önce

  Bence asil sorun karavan alirken basliyor. Aracin motorun yuruyen aksamlarin durumu nasil? İc donanim tesisat guvenli ve yeterli mi? Bu konular yeterli butce ayiran ve biriktiren icin onemli, Ya kandiriliyorsam!? Korkusu ….Sonucta birikim yapmissin ve kandirilirsan bunlar bosa gidecek.İki karavana talip oldum.Birisinin motoru yeni yapilmis.Ekspere gittik yag akitiyordu,Digeri motor gucu dusuk cikti.Eksper ucretlerini oduyorsun,baska ildeler zaman harciyorsun.Gidip baktikkarimiz oldu.Uyduruk malzemeler kullanmis istedigi fiyat ucuk.Asil zorluk ilk kez karavan alacak olanlar icin saglikli bir karavan almayi becerebilmekte.

  yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   2 sene önce

   Merhaba Metin Bey
   Kesinlikle doğru düşünüyorsunuz. Özellikle 5 yaş araçların ÖTV yüzünden kullanılmaması sebebi ile yüksek yaşta araçlar tercih edilmektedir. Bu durumumda ister istemez kazalı araçlar, yorgun ve kilometre değişmiş birçok araç karşımıza çıkıyor. Burada iyice analiz edip birden fazla araç içinde seçim yapılması gerekli.
   Satıcı kişi ile görüşerek söylediklerinin aksi durumu çıkmasında Ekspertiz ücretinin iade edilmesi konusunda mutabık kalınarak işlem yapılması gerekmekte. Tabi bunu kaç tanesi kabul eder 

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavanda Yaşamanın Zorlukları Neler?