e
sv

Karavanda Yaşamın 10 Olumsuz Yanı

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Karavan yaşamında ve seyahatlerinde zorlukların kısa bir özetini George Yılmaz kendisi bizlerle paylaştı. Sizde yanı fikirde misiniz veya ekleyecekleriniz varsa aşağıda yorumlarda bahsedebilirsiniz.

Karavan satın almaya niyet edenleri bilgilendirme amaçlı belki faydam olabilir.

Kendi üretimim olan 15m3 Motokaravan ile 1 ayı geçen bir süredir yolda olan bir çiftiz. En güzel manzaraların en hoş anların fotolarını devamlı paylaşıyoruz. Bir de olumsuzluklardan bahsetmek istedim.

1-) Ücretsiz kalınan yerlerde kolluk kuvvetleri tedirginliği.

Her an gelip burası yasak diye bir beklenti içinde olmak. Türkiye deki beton sevdası ve elde kalan yegane finans kaynağı olması nedeni ile sahiller satılmakta ve kalınacak yer çok azalmakta Aynı anda karavancı sayısı da hızla artmakta. Sayıca azalmış keyifli noktalar internet sayesinde herkes tarafından bilinmekte ve bu noktalarda yoğunluk yaşanmakta. Beton sahipleri ve arsa sahiplerinin de tepkisini çekip şikayetlere neden olmakta. Ayrıca ortam kirleten, ortak alanlara yayılan, yüksek sesli müzik dinleyen, çizgili pijamalı karavancılar bol miktarda mevcut.

2-) WC Boşaltma Alanları

Karavan Tuvalet Modelleri

Diğer bir sorun ise Karavan Tuvalet boşaltma veya Üretilen her türlü vücut dışkısını depolama, kapasite takibi, boşaltacak yer arama ve boşaltma işlemi ve ardından temizleme.

Diğer bir sorun ise Karavan Tuvalet boşaltma veya Üretilen her türlü vücut dışkısını depolama, kapasite takibi, boşaltacak yer arama ve boşaltma işlemi ve ardından temizleme.

3-) Temiz Su İhtiyacı

Karavan Su Tesisatı

Limitli temiz kullanım suyu. Araca optimum seviyede temiz karavan su tankı ve kirli su (gri depo) tankı koymak gerekiyor. Fazlası araca ağırlık ve hacim kaplıyor, az olunca yetmiyor. Devamlı seviye takibi yapmak gerekiyor. Araçta bayan olunca su tüketimi çok artıyor. ( Benim yıkanma sürem 13 günü buldu, eşimin 2 günde bir. )

İlginizi Çekebilir  Karavan Çeşitleri

4-) Elektrik Limitli Kullanım

kamp dışı kalımlarda, limitli elektrik kullanımı. En çok elektrik tüketimi buzdolabı , invertör, su pompası ve kışın ısıtıcı tarafından kullanılıyor. Buzdolabı boyutu optimum seçilmeli. Otellerdeki tezgah altı buzdolapları hiç bir işe yaramıyor (90lt, bizimki 270lt) Akü seviye kontrolü devamlı yapılmalı, güneşsiz havalarda bizimki 18 saat yeterli olabiliyor. Optimum seviyede akü ve güneş paneli koymak gerekiyor. Fazlası maliyet ve araca ağırlık, azı yetersiz. 90 lt buzdolabı olursa 2 su şişesi ile doluyor, her gün yiyecek alışverişi yapmak gerekiyor.

5-) Karavan içi Yaşam Alanı

8m2 alanda yaşama alışmak. Tuvalet çok dar, kısa bir zaman diliminde kullanılsa da, alışmak zor oluyor. Enine yatak yer tasarrufu sağlıyor ama wc ye gidip gelirken eşinin üzerinden atlamak gerekiyor. Yatak bölümünde ki baş üstü dolapları yüzünden epeyce kafa çarpması yaşadık. Mutfak tezgahı küçük olmak durumunda. Yaz ve kış kalınca her türlü giysi depolamak gerekiyor. Depolama alanı limitli olup, benim gibi bisiklet ( çalınma tehlikesi nedeni ile parçalayıp içeri koyuyorum.) Ve kano taşıyınca, eşya bulmak için her şeyi indirip yeniden yerleştirmek gerekiyor.

6-) Eşinizle iyi anlaşmak 🙂

Eşin ile iyi anlaşmak zorundasın, 24 saat berabersin ve başka alternatifin yok. ( Kapıyı çarpıp babamın evine gidiyorum diyemezsin.)

7-) Magandalar ve Sesler

Kaldığın yere gecenin bir saati magandalar gelebilir. Hiç tartışmadan oradan ayrılmalısın. ( Motokaravanın avantajı bu durumlarda. )

😎 Güvenlik ve Hırsızlık

Araca hırsız girmesi veya toptan götürülmesi. Evin gidiyor, kabullenmesi zor bir durum. Özellikle Akdeniz kıyısı Avrupa ülkelerinde çok olay var. En tehlikeli yerler, İtalya, Fransa ve İspanya kıyıları. Karavandan fazla uzaklaşmayacaksın yada başka karavanların yanına park edeceksin. Sıcak havalarda havalandırma açıkken uyutucu, bayıltıcı gaz durumları.

İlginizi Çekebilir  Karavan Yapımı Yardımlaşma Grubu

9-) Güneş Tentesi ve Dışarıda bulunan malzemeler

Güneş tentesi, en hafif bir rüzgarda bile 6m2 alanı ile kalk gidelim yapıyor. Araçtan ayrılırken muhakkak kapatmak gerekiyor. Ayrıca araçtan ayrılırken dışarıda bulunan malzemelerin toplanması gerekli oluyor.

10-) Güneş Panelleri

Karavan Güneş panelleri sık sık temizlemek gerekiyor. Özellikle çöl rüzgarı sonrası sarı toz kaplanıyor. Verim %30-40 düşüyor. Teleskopik bir merdiven edindim. Başka türlü temizlemek mümkün değil.

Kamping de yaşam olursa ilk 4 madde ve 10 numara gündemden kalkıyor. Kaldığın kamping in kalitesine göre fiyat artıyor, konforun artıyor, yada tam tersi.

Alıntı George Yılmaz

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Tanju
  1 sene önce

  Arkadaslar su an avrupada kompost tuvalete gecis var her keze tavsiye ediyorum masrafsiz ve kokusuz bir sistem
  Elektirik konusunda litium baterileri tavsiye ediyorum hic bir sekilde elektrik ihtiyaci yok tabiki kullanim fazla asiriya kacmamak sartiyla .su konusunda malesef birseyler söylemek istemiyorum ülkemizde su sorunu yok diyebilirim karavancilar icin her köseden isteyebiliriz.insanimiz sagolsun bu konuda rahatlikli söyliyebilirim yardimci olur avrupada malesef sorunlu.
  Saygilar

  yorum beğen
 • Serpil Van Den Boorn
  2 sene önce

  Merhaba Karavanımızı eşim yapıyor kısmetse Mayıs sonu bitiyor güzel bigiler veriyorsunuz tabi tecrübe konuşuyor ben korkuyla karışık heyecanliyim anlaşabileceğimiz gurup arkadaşlar edinmek istiyoruz Urla Çeşmealtında yaşıyoruz 65-70 yaşındayız eşim müzisyen Hollandalı ben izmirli ve Emekliyim İşletme mezunuyum ınşallah yollarda şansımızı de beyceğiz.Daha önce sizin sayfaya üye olmak istedik ama kabul görmedi.Belki bir yerde karşılaşırız sizede kolay gelsin.

  yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   2 sene önce

   Merhaba Serpil hanım öncelikle aramıza hoş geldiniz. Karavan BLOG içinde birçok bilgiye ve etkinliğe yer vereceğiz. Şuan için Whatsapp gruplarımıza yoğunluk var. Bunun yerine Telegram gruplarımıza giriş yapabilirsiniz. Buradaki Link üzerinden giriş yapabilirsiniz. https://www.karavanblog.com/karavan-blog-whatsapp-grubu/

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Karavanda Yaşamın 10 Olumsuz Yanı