e
sv

Kendi Karavanını Yapanlar | Aylin-Özgür|İzmir

avatar

Gökhan Ç

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İçindekiler

Merhaba, biz aynı hayali kuran bir çiftiz; Aylin ve Özgür. Kendi ellerimizle bir karavan yapıp dünyayı gezmek hayalindeyiz. Karavanımızı yaptığımız süreci sizlerle paylaşmak istiyoruz. Biz karavanımızı yaparken en iyi bilgileri yine kendi karavanını yapan arkadaşlardan öğrendik, amacımız bizim gibi arkadaşlarımıza yardımcı olabilmek.

Karavan Yapımı için Araç Seçimi

Aracımız 17 m³ Fiat Ducato, uzunca bir süre bu aracı bulmak için uğraştık. Benim boyum185 cm ve 15 m³ karavanlara girdiğimde bir sorun yaşamıyorum fakat tavanın saçıma dokunduğunu hissediyorum, bu da bende karavanın basık olduğu hissini uyandırdığından önceliğimiz yüksek bir araç olan 17 m³ PSA grubundan bir araç bulmak oldu.

17 m3 Ducato geniş bir iç hacim ve parça bulma avantajı

PSA grubu araçların geniş ve daha köşeli kasa yapısı, arka kısımda gerekli çalışma yapıldığı zaman 198 cm uzunluk ve 130 cm genişliğinde 2 kişilik bir yatak yapılmasına imkân veriyor. Ayrıca piyasada bu araca özgü Karavan Ekipmanları var. Örneğin karoser altına yerleştirilebilen pis su deposu, ya da teker üstü temiz su deposu. Bu ekipmanları piyasada kolayca bulabiliyorsunuz.

17 m³ araç yüksek olması sebebiyle rüzgârdan etkilenir mi diye bir endişemiz olmuştu, bu riski göze alarak bu aracı tercih ettik ve uzunca bir süredir bu aracı kullanıyoruz ve bu anlamda bir sorun yaşamadık.

Motor ve yürüyen aksam araç seçiminde tercih sebebi oldu

Aracımız renginden de anlaşılacağı üzere bir kargo aracı idi, 78.000 km’de aldığımız aracımızın motor ve yürüyen aksamı gayet iyi, hiç kazası olmamasına rağmen kasa kaportası biraz sıkıntılı idi. Bu sebeple ilk iş olarak aracın kasa zemininde yer alan hasarları tamir ettirip, arka kapıları temiz bir çıkma kapı ile değiştirdik.

İlginizi Çekebilir  Caravan Manufacturing Halil Kaya Mercedes Vario Dönüşümü

Paslanmaya karşı koruma ve lastik değişimi

Aracın alt kısmına paslanmayı önlemek amacıyla komple koruyucu ile boyattık. Bu esnada aracımızın genel bakımlarını yaptırıp, lastiklerini değiştirdik.

KARGAVAN
Bu esnada aracımızın genel bakımlarını yaptırıp, lastiklerini değiştirdik.

Ducato Karavan Planı

Aşağıda Ducato 17 m3 Karavan planını paylaşıyoruz. Fiat Ducato bir araç alıp Karavan yapacak arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyoruz.


KARGAVAN DÖNÜŞÜMÜ

Araç Seçimi

Tarih : 15 Mayıs 2020

Ducato 17 m3 Karavan için araç seçimi ve aracımızın Karavana dönüşmeden öncesindeki görüntüleri resimler üzerinden görebilirsiniz. Sıra araç içi yalıtım yapılmasında.
Yalıtım (Çok yakında….)

Tarih : ??.??.????

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Şamlı ahmet filiz
  8 ay önce

  Bu, araç için autocad dosyası varmı elinizde

  yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   7 ay önce

   Merhaba ilgili paylaşımda instagram hesapları bulunmaktadır kendileri ile iletişime geçebilirsiniz.

   yorum beğen
 • AYKUT.B.IZMIR
  2 sene önce

  Merhaba, gelişmelerden bizi haberdar edin lütfen 🙂

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Kendi Karavanını Yapanlar | Aylin-Özgür|İzmir