e
sv

Malta Adası ve Bilinmesi Gerekenler

avatar

Ecem Kayaoğlu

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnstagram : @eccemgibi

mail : g.e.kayaoglu@hotmail.com

İçindekiler

Herkese merhabalar, bugün size 400 bin nüfusu ile tüm dünyayı büyüleyen Malta adasından bahsedeceğim. 2018 yılında dil eğitimi için gittiğim Maltaya aşık Veysel ve olduğumu inkar edemeyeceğim. Sicilya ile İtalya’nın hemen ortasın da kalan en büyük 3. Ada olan Malta ve daha sonra Gozo ve Comino adaları gerçekten görülmeye değer.

Malta Adası Dil Eğitimi

Öncelikle en çok merak edilen dil eğitiminden söz edeyim biraz. Her yaz 10 Milyondan fazla turist öğrenci alan küçük bir ülkenin ne kadar kalabalık olacağını tahmin edersiniz. Ben çok fazla Türk öğrenci olduğunu bilmeme rağmen Malta’yı seçtim. Çünkü gerçekten insanların tek ortak derdinin dil öğrenmek olduğunu bilme rahatlığıyla gittim. Ayrıca ana dili İngilizce olan bir yer den daha iyi İngilizce öğrenebileceğim neresi olabilirdi ki? Euro bazında en uygun ve kaliteli eğitimin de orada olduğunun farkındaydım elbette. 2018’in Mayıs ayı itibari ile Malta Pembroke’da aşırı sevimli bir okula başladım. Sprachcaffe Languages ​​Plus, 7 farklı dil sunan 30 dil okulunun birliğiydi. İki İtalyan kardeş, Alberto ve Marcello Sarno tarafından kurulmuş zamanında. 12 kişilik sınıflardan oluşan ve konaklamanın da resmen bir saray yavrusunda olduğu bu okula biraz fazla para vermiş olabilirim. Yaz sezonu olduğu için ve her Avrupa ülkesi gibi konaklamanın dil eğitiminden pahalı olduğunu söyleyebilirim. 3 aylık eğitim ve konaklama için yaklaşık 20 bin TL ödedim. Bunun içinde yediğim içtiğim ve gezdiğim paralar asla yok 🙂

Maltada dil eğitimi almaya karar verdiğiniz andan itibaren şuna emin olabilirsiniz. Size dil eğitimi ile birlikte gerçekten hayal gibi bir tatil sunuyorlar. Sprachcoffe de ki bahçemiz de kocaman bir havuz, voleybol sahası, ardı arkası bitmeyen partiler ve etkinliklerle yeni arkadaşlarınızla sürekli konuşarak pratik yapabilir ve çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz. Dışardan getirilmediğine emin olduğum ana dili İngilizce olan hocalarınız gerçekten çok ilgili ve kaliteli bir eğitim sunuyorlar. Yılsonunda aldığınız programa katılma sertifikanızda, derslerden kaytarma yapmadıysanız ve ödevlerinizi düzenli olarak yaptıysanız minik hediyelerle ödüllendirilebilirsiniz bile. 12-16 yaş arası 16-22 yaş arası ve 22 yaş ve üstü sınıf ve seviyeler olduğu için kendinizi orada diğer arkadaşlarınıza göre çok küçük yada çok büyük hissetmezsiniz. Derslerin yanı sıra yaşları birbirinize yakın olduğu için, sınıf arkadaşlarınız ve başka insanlarla sık sık aktivite yaparak dilinizi geliştirebilirsiniz ki bu benim işime çok yaramıştı.

Malta Gezilecek Yerler

Malta da çok dost kazanabilirsiniz.

Gerçekten gittiğim birçok ülkede Malta Paçaville merdivenlerinden çıkmaya başladığımda ki hazzı bulamadım. Pembroke ile Sn.Julians arasında kalan bu muhteşem gece hayatı cenneti size her türden eğlence imkânı sunuyor. Her Pazartesi gece yarısından sonra Native Bara girip Brazilya partisinde Salsa dansı yapabilir, yada Foodlouse bara gidip locanızda kendi arkadaşlarınızla dans ederek keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Ama ben parti ve danstan çok hafif bir şeyler atıştırarak müzik dinlemek istiyorum derseniz de, yine Pacaville’de bulunan Hugos’ta zamanınızı geçirebilirsiniz. Merdivenlerin hemen sonun da ki Burger King gibi emin olduğunuz yerlerden yemek yemekte sizin tercihiniz tabi ki. Ben daha çok ayakta atıştırmalık 1-1,5 Euro’ya satılan sıcak pizza dilimlerini tercih ettim.

Bunları Maltanın hemen her yerinde görmek mümkün. Gece hayatından ve Pacaville’den başkent Valetta’ya uzanalım biraz. Tarihi meydanı ve abartısız rengarenk sokaklarıyla aklınızı başınızdan alabilir. Valetta’ya her girişinizde orada mutlaka bir Festival göreceksiniz. Çoğunlukla öğrenciler için belediye tarafından düzenlenen bu ücretsiz Festivallere anlaşmalı okullar ve dışarıdan sivil turistler giriyor.

Malta adası Tatil Cenneti

Ciddi anlamda eğlenceli ve güzel zaman geçirebilirsiniz. Bu ara’da gündüzleri dahi atılan top atışları ve havai fişekler sizi korkutmasın. Malta askerlerinin turistlere show yapma hevesi gerçekten bitip usanmıyor çünkü 🙂 Top atışlarını da izlediyseniz, yol üzerin de ki Sliema kendinde ki Küba restoran da muhteşem deniz ürünlerinden tadabilirsiniz. Fiyatları 10 ile 40 Euro arasında farklılık gösteren bu mekana bayılacaksınız.

Yine Sliemada ki otobüs durağından hemen köprünün üzerine çıktığınızda çok büyükbir AVM sizi bekliyor olacak. Ünlü markaların ve cafe&restoranların olduğu bu AVM Euro bazında biraz pahalı fakat içinden çıkmak istemiyorsunuz. Sahil kıyısından biraz daha devam ederek Bugibba’ya ulaştığınızda harika çarşısı ve Aqua parklarıyla sizi büyüleyecek olan bu meydan ağırlıkla gençleri misafir ediyor. Türk restoranlarını özledim diyenler ise Bugibba da bulunan Öz Sofram da dilediğince kebap ve Türk yemekleri yiyebilir.

Deniz kenarına nazıran buz gibi limonata içmek istiyorum diyenleri duyar gibiyim. Öyleyse yine otobüs durağının karşısında bulunan Ice Lemon da serinliği hissedebilirsiniz. Arkadaşlarınızla gezmeyi tercih ediyorsanız her sahil kenarında sizi diğer adalara götürecek tur bileti satmaya çalışanları göreceksiniz. Sıkı bir pazarlıkla 29 Euro ‘ya sınırsız alkol ve yemek ile birlikte Gozo ve Comino adasına gitmiştim. Yok ama ben tek başıma gezmek, tura katılmak istemiyorum derseniz. Normal Türkiye’de ki gibi motorları kullanarak her bir adaya 5 euro karşılığında gidebilirsiniz. Sabah 10..00 ile akşam 18..00 arasında her saat başı motor kalkıyor olacak. Şimdilik ben okulumun bulunduğu Pembroke’a geri dönüyorum çünkü size biraz ulaşımdan ve fiyatlardan söz edeceğim.

Malta adası gece hayatı

Malta Çadır & Kamp Alanları Fiyatları

Herkes elbette dil eğitimi için gitmemiş olabilir. O nedenle size araba kiralamaktan, ucuz konaklama ve ulaşımdan bahsedeceğim. Araba vergisinin %0 olduğu bir ülke olan Malta’da açıkçası uzun süre kalmayacaksanız araba kiralamak pek mantıklı değil. Çünkü Arabayı satın almaya kalksanız da aynı ücreti ödeyeceksiniz.

Örneğin 2.El bir Ford Focus sadece 1000 Euro karşılığında tamamen sizin olabilir. Fakat kiralamaya kalkarsanız 2 aylık ücreti de aynı olacaktır. Ülke dışına araba çıkamayacağı için satın almak veya kiralamak çok sıradan şeyler Malta’da. Direksiyonun sağ tarafta olması da cabası 🙂  Bana kalırsa en mantıklısı Otobüs kullanmak. 2 Euro’ya satın aldığınız bilet size 2 saat boyunca defalarca otobüse binme fırsatı veriyor.

Bileti saklayarak 2 saat sonra yine kullanabiliyorsunuz yani. Ayrıca zaten Türkiye’de ki büyük bir mahalle büyüklüğünde ki bir Ülke için, kısacık yollar sizi hiç yormayacaktır. Trafik, kavga gürültü neredeyse hiç yok Malta da. Gece 12 den sonra otobüs bulunmadığı için taxi yahut minibus, yani minik kırmızı minibüsler mevcut. 3 Euro karşılığında sabaha kadar onlarla seyahat edebilirsiniz. Ulaşım konusunu burada kapatıyorum.

Gelelim konaklamaya. Benim bütçem her şeye uyar pahalılık sorun değil diyorsanız. Paçavile sahilinde bulunan 5 yıldızlı Corontia otel gerçekten muhteşem ötesi diyebilirim. Her boyda havuza, sauna, buhar odası, masaj salonu, oyun odası ve bar&pub ‘ larıyla  harika zaman geçirebilirsiniz. Yok ama ben biraz daha orta düzeyde konaklama yapmak istiyorum diyorsanız. Haftalık 200-250 Euro’yu gözden çıkararak kiralık oda yahut hostellerde kalabilirsiniz.

Sliemada ki The House Hostel deniz kenarında ki manzarası ve titiz çalışanlarıyla sizi memnun edecektir. Ben doğa ve doğallık düşkünüyüm ve cüzzi para harcamak istiyorum diyorsanız da. Kentten biraz uzaklaşıp Meliha sahilinde ki Camping alanında çadır kiralayabilir yada kendi çadırınızla gidebilirsiniz. 2018 Temmuz ayında 2 kişilik çadır 30 Euro idi. Ama ben kendi çadırımı tercih ederim derseniz de alan kiralamak ve kahvaltı yapmak 10 Euro. Malta da ormanlık bulmak imkansız denecek kadar zor.

Ekstralar mutlaka var tabi, deniz faaliyetleri, yeme içme ve varsa havuzu kullanmak bunların arasında. Alkolün su dan ucuz olduğu gerçeğini atlamamak lazım. Ciddi anlamda 40 Cent’e bira satın alabilir ama su satın alamazsınız. Su fiyatları ortalama 1-2 Euro değerinde. Çadır hayatınızda dışarıdan yiyip içmeyecekseniz Malta’nın hemen her kentinde bulunan Green’s Marketi şiddetle öneriyorum. Plastik çatal bıçak, tabak, yeme, içme, deniz ürünleri, meyve sebze, top, deniz aletleri, kıyafet, hijyen malzemeleri vs vs. Her şey aşırı uygun fiyata ve çok alternatifli.

Malta yerlileri ve turistleri

Dünya’nın her yerinden akın eden milyonlarca turistten ve Malta’nın yerlilerinden bahsedeyim. Ufak bir ülke olduğu için ve çok fazla ithalat ihracat yapamadığı için, biraz kendi yağında kavrulmak zorunda kalan bu ülke de yerliler paraya gerçekten çok önem veriyor.

Örneğin Golden Bay’da bulunan ST.Peterspool adlı koya ulaşmak için otobüs minibüs bulunmuyor. Ya araba kiralayacak yada taksi tutacaksınız. Biz birkaç öğrenci arkadaşlarımızla otostop çekmeye karar verdik. Son model bir Mercedes arabayı durdurduk, ki hemen hepsi son model arabalar. İçin de bir  karı-koca vardı ve bizden arabaya bindirmek karşılığında 2’şer Euro istediler.  Aksi taktirde oraya gitmek için 40 derece sıcakta 15 kilometre yürümek istemeyeceğimizi söylediler. Çok şaşırarak kabul ettik.

Hâlbuki ki öğrenciden aldıkları 2 Euro ile zengin olmayacaklardı  🙂 bu otostop örneği sadece bir tanesi. Yine para karşılığında arabasına alan, yol tarif eden bile gördük. Mesela 20 Cent’iniz eksikse asla marketten bir şey alamazsınız. Aldıklarınızı kasada geri bırakır ve marketten çıkarsınız. Gerçekten 1 Cent bile halk için çok değerli. Sosyalist düzene aykırı yaşayan fakat Sosyalizmle yönetilen bu ülke de kafanızı çevirdiğiniz her yer de Casino görebilirsiniz.

Kumar oynanan bu mekânlarda sadece turistler bulunuyor. Ve ülkeye ekonomik anlamda ciddi bir katkı sağlıyor. Malta’ da ki 3. Ay’ım da Havva’na adlı gece kulübünde telefonumu çaldırdıktan sonra, yerlilerle birlikte bazı turistlerin de paragöz olduğunu öğrenmiş oldum 🙂 Ülke de araba hariç hiçbir ürünün 2.el satışı olmadığı için çalınan telefonlar genellikle turistler tarafından kullanılıyor yada ülkelerine götürülüp satılıyormuş. 99 Euro’ya aldığım yeni ve sıfır telefonum işimi görmüştü daha sonra neyse ki.

Çadırlara kimse müdahale etmiyor ve turistlerin ilgisini çekmediği için herhangi bir hırsızlık olayı olmuyormuş. Ama elbette her an her yer de tedbirli olmakta fayda var. Benim Malta deneyimlerim işte böyle. Çok güzel arkadaşlıklar kurup bol kahkahalı günler geçirerek, dilimi geliştirmiş olmanın mutluluğu ile Türkiye’ye geri döndüm. Sorularınız olursa mail yoluyla ulaşabilirsiniz. Her konu da elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Herkese bol bol seyahatler diliyorum.

#YolAçıkYolaÇık


Eccemgibi Takip edin


karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
benzer içeriklerBENZER İÇERİKLER

Sıradaki içerik:

Malta Adası ve Bilinmesi Gerekenler