e
sv

Meltem ve Selim VANLİFE Yaşam

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Evrendeki Her Şey Enerjidir!

Biz enerjinin gücüne, “çekim yasasına” inanıyoruz. Çekim yasası, “neyi düşünürsen, onu alırsın” der. Yani, neyle mutluysan o sana mutluluk verir ve neye olumsuz yaklaşımda bulunursan, o senin için olumsuzlukla sonuçlanır.

Ekosistemi bozduk. Doğayı umursamıyoruz. Canlıları yeterince sevmiyoruz. Su kaynaklarımız git gide tükeniyor, oksijenimiz farkında olmasak da çok azaldı, nesli tükenen canlılarımız artıyor. Biz insanoğlu olarak Evren’e çok zarar verdik..

Biz evrene yakın olmak, ona iyi davranmak için var gücümüzü harcamak istiyoruz.

Biz Kimiz?

Meltem & Selim

Bir birimizin her şeyi olan 27 ve 30 yaşlarında bir birine aşık bi’ çift hayat…

Öğrenim hayatlarımız sırasında ve sonrasında birimizin hayatı fotoğrafçılık, birimizin hayatıysa dijital pazarlama ve iletişim sektörüne hizmet etmekle geçti. 2016’da tanıştık, 2018’de dünya evine girdik. Böylece iş hayatlarımızı da birleştirdik ve geliştirdik. İşimize daha fazla sarıldık hedefimiz olan ‘Motokaravan için.

Şehirden Sıkıldık

Nüfusu her geçen gün hızla artan İstanbul gibi bir metropolde yaşamak gerçekten çok zor. Yaşlarımız otuza merdiven dayamışken, yıllardır hayalimiz olan “Motokaravan ’da da bir ömür geçer” cümlemiz, artık delilikten çok harika bir düşünce gibi gelmeye başladı. Covid’in Pandemi ilan edilmesi de bize hızlı bir şekilde kendi karavanımızı yaparak kendimizi doğaya bırakma kararını aldırdı. Unutmayın zaman geçiyor ve şuan herhangi bir şey yaparak geçirdiğimiz zamana bir daha hiçbir zaman sahip olamayacağız..

Karavan Tavan Hekisi

İhtiyaçlarımız, Aslında İhtiyacımız Değil 🙂

Şehirde yaptığımız tek şey alışveriş çılgınlığı. Her yıl, her ay, her hafta başka bir trend var. Onu alayım, bunu alayım, bunu da alayım derken evlerimiz ve dolaplarımız eşya doldu. Halbu ki gerçekten ihtiyacımız olan kullandığımız eşyalar gerçekten çok az sayıda…

İlginizi Çekebilir  İki nöbet arası Çiğdem ve Kaan

Yakın zamanda İzmir depremindeki ihtiyaç sahiplerine göndermek üzere bir eşya kolisi hazırlamak için dolaplarımızı kurcaladık. Her yıl ihtiyaç sahiplerine vermemize rağmen, halâ o kadar çok kullanmadığımız eşyamız varmış ki… Oturup tekrar düşündük: Aslında sürekli kullandığımız kıyafetlerin sayısı 10 parçadan fazla değil J Şok edici değil mi. Bu cümleleri okumakla kalmayıp, oturup düşündüğünüzde bizi çok iyi anlayacağınızdan eminiz!..

Karavanda 6 Metrekareye 2 Yaşam Sığar mı?

Evet sığar.

Şuan yaşadığınız 100 metrekarelik evde toplam ne kadar alan kaplıyorsunuz… Maksimum 10 metrekare… Metropoldeki yorucu iş hayatımızı takip eden araç trafiğini atlatıp akşam eve geldiğimizde 1 metrekarelik alanda dinlenip, 2 metrekarelik alanda uyuyoruz. Sabah uyanıp aynı günü tekrar yaşıyoruz ve akşam rutinimiz yine aynı. Kısacası 100 metrekalik evde, karavandakiyle aynı alana sahibiz diyebiliriz. Biz bu kıyaslamaları yaptıkça “neden olmasın” dedik birbirimize. 🙂

Karavan Dizaynı Yaparken İhtiyaçlarımızı İyi Tayin Ettiğimizi Düşünüyoruz

Minimal yaşam!

Karavanda mini mi mini bir minimal yaşamın tam ortasındayız. Evet, tam olarak bu. Çok fazla bir depolama alanımız olmayacak, sadece ihtiyacımız kadar kıyafetimiz olacak. Belki her şeyden birer tane, ama iyisinden olacak.

Gıda ürünlerimiz 1 aylık değil, belki 1 haftalık belki de birkaç günlük olacak. Bittiğinde tekrar tedarik edeceğiz.

Karavan Dizaynı Yaparken İhtiyaçlarımızı İyi Tayin Ettiğimizi Düşünüyoruz

Mutfak malzemelerimiz belki 12 parça veya 24 parça olmayacak. Her şeyden 2 tane olacak. Tabak, çatal, kaşık, bıçak. Bulaşıklar dağ olmadan hemen yıkanacak, çünkü mutfak ufak 🙂

Karavan Çizim Projemiz

Tüm bu bahsettiklerimizi ve daha fazlasını düşünerek plan yaptık, ona göre de iki tasarımcı olarak oturduk çizdik yaşam alanımızı. Kısacası her şeyi ihtiyaçlarımıza göre tayin ettik, Karavan planımızı ona göre çizdik diyebiliriz.

İşlerimizi Mobil Yönetiyoruz, Karavan Bize Göre!

Minübüs Karavan Dönüşüm Öncesi

Profesyonel dış çekim fotoğrafçısıyız. Kısacası nişan ve düğün fotoğrafları çekiyoruz. Daha da kısacası gelin-damat olan her yer bizim evimiz ve ofisimiz olabilir. Ayrıca tasarım, yazılım ve e-ticaret yapan bir dijital ajansız. Önümüzde notebook olan interneti olan her yer bizim mobil ofisimiz…

Webselco’ isimli dijital ajansımız ve ‘Meltem & Selim Wedding’ isimli dış çekim ajansımız için gerek ofiste gerekse sahada var gücümüzle çalışırken, kiohe.com ve melsland.com ismindeki 2 e-ticaret markamızı da pazar yerleri üzerinde faaliyete geçirdik. Toplantı, proje, fotoğraf, video derken yoğunluk dozajını daha fazla arttıralım, daha fazla sosyalleşelim, eğlenelim, gezelim görelim dedik ve projelerimiz arasında olan “Meltem & Selim” isimli youtube kanalımızı ve instagram hesabımızı açtık.

İlginizi Çekebilir  Özge ve Volkan turtlesontheway

Aracımızın Karavana Dönüşüm Hikayesi

Önce Panelvan mı minibüs mü diye çok gittik geldik aslında. İkinci elde 2002-2008 arasında temiz bir Panelvan bulmak çok zormuş, bunu bir süre sonra anladık. Sonra minibüslere yöneldik, varsın camları olsun, kapatırız güzelce soğuk girmez diye düşündük. Zaten panelvan alınca da cam açmak zorunda olmayacak mıydık ki 🙂

Karavan Duvar Lambiri Yapımı

Minibüsü alırken 2 ayrı serviste ekspertize girdik, neyi var neyi yok tüm masraflarını öğrendik. Tatmin olduğumuz minibüs için notere gitmeden önce Tüvtürk ’ten kaza geçmişi, kilometre geçmişine baktık. O da yetmedi ki bir de sigorta acentemiz üzerinden geçmiş sigorta listesini kağıda döktürüp inceledik. Nihayet tam anlamıyla içimize sinen minibüsü satın aldık. Satın alım sürecindeki tavsiyemiz tam da bu şekilde ince eleyip sık dokumanız.

Minibüs ’ten Karavana Dönüşüme Tabi Ki Yalıtımdan Başladık

Önce yalıtım. Önce izolasyon.

Karavan ıcı zemin parke montajı

Karavanda tam zamanlı yaşamanın en büyük sıkıntılarından bir tanesi yalıtım olacaktır diye düşündük. Çok araştırdık. Sonunda İzobozz keçe ve Bizofol Abba kullanmaya karar verdik. Taş Yünü – Cam Yünü – İzocam – Strafor – Köpük – Bizce kullanılmaması gereken, karavana girmemesi gereken ürünler arasında. Karavan yalıtımı konusunda kullanılabilecek bir çok malzeme tabi ki var. Belki hepsi de kendi üstlendiği görevi yerine getiriyor. Ancak mümkün olduğunca sağlığa ve doğaya zararlı olmayan, tozutma yapmayan, alerji yapmayan, dokunulabilir yeni nesil ürünler kullanmak gerekir.

Bizofol, katman sayısına göre kendi içerisinde bir kaç çeşitte bulunuyor. Biz sırasıyla Alüminyum-Balon-Balon-Alüminyum katmanlı ABBA‘yı tercih ettik. ABBA, alüminyum folyo arası iki kat balonlu patpattan oluşuyor. Dış tabakası alüminyum olduğu için üzerinde böcek, sinek, haşere barınmıyor ve üremiyor. Dışarıdaki havayı dışarıda, içerideki havayı ise içeride tutarak ısı yalıtımı sağlıyor. Eğer bir şekilde kaçan hava olursa, orta bölümdeki balonlar sayesinde hava arada hapsedilerek absorbe oluyor ve yine ısı yalıtımı sağlanmış oluyor. Biz Bizofol ABBA‘yı şimdiden test etme imkanı bulduk J Araç içerisinde gece çalışırken, dış / iç sıcaklık farkından dolayı terlemeler oluyordu, Bizofol ABBA uygulaması sonrasındaki geceler böyle bir terleme göremedik ve gerçekten doğru bir karar verdiğimizi gördük.

İlginizi Çekebilir  Kendi Karavanını Yapanlar | Aylin-Özgür|İzmir

Izobozz Keçe, en iyi ses ve ısı yalıtımı sağlayan özelliklere sahip. Dokunulabilir, rahatlıkla elle tutulabilir ve sağlığa zararı olmayan, çevreci ve geri dönüştürülebilir bir yalıtım malzemesidir. Polyester elyafın özelliklerini bildiğimiz için şunları da söylemek kesinlikle mümkün… Bünyesinde kesinlikle nem barındırmaz, dolayısı ile kokmaz, çürümez ve mantar yapmaz. Zaten bunlar da bir yalıtım malzemesinde aranan en önemli özellikler arasında değil mi?

Izobozz polyester Elyaf keçeyi ihtiyacınıza göre 3 ayrı kalınlıkta tercih edebilirsiniz. Biz aracımızın özellikle enini daraltmamak adına 10mm tercih ettik ama bazı alanlara iki kat döşediğimiz için 20mm olarak kullandığımız yerler de oldu diyebilirim. Bizce çok iyi bir karavan yalıtım malzemesi olduğu için 10mm yeterli, ama dediğim gibi kendi tercihinize göre 15mm veya 20mm de tercih edebilirsiniz. Sanırım sona kaldı ama esnekliği ve yoğunluğu düşündüğümüzde bence en büyük artılarından bir tanesi de kolay kesilmesi ve kolay uygulanması.

Karavan yalıtımı için kullanabileceğimiz en sağlıklı, en kaliteli ve en uygun maliyetli malzemeleri tercih ettik, mutluyuz.

Karavan’daki Elektrik İhtiyacımızı Güneş Enerjisiyle Sağlayacağız

Karavan Terası

Aracımız 12.3 metreküp olduğu için tavanımız çok geniş değil. 190watt panel kullanarak panel sayısını arttıramayacağımız için daha güçlülerini tercih etmek durumundaydık. Dolayısı ile Motokaravanımız da 2x320watt Monokristal güneş paneli ile güneş enerjisini yakalayacağız. 2x150Ah Jel akülerimize depolayıp, enerjimizi kullanacağımız tüm cihazlarımıza 12v ve 220v olarak dağıttık.

Birçok kişi 190watt’ın üzerinde güneş paneli kullanmanın, yaşam alanını 12v yerine 24v yapma zorunluluğu olduğuna inanır. Oysa 12v / 24v tercihi tamamen kendi tercihinizdir.

Karavan Terasımız var

Söylemeden geçemeyeceğiz 🙂 Tavanımıza harika da bir teras yaptık. Önce demirden bir iskelet yaptık ve iskeletimizi tavana PSA grubunda hali hazırda bulunan tırnaklara kaynattık. Sonra bu iskeletin üzerine güneş panellerimizi sağlam bir şekilde bağladık, ve arka bölümüne ağaçlarımızı vidaladık, terasımızı oluşturduk. Süper oldu! 🙂 Güneşin kendini gösterdiği zamanlarda en güzel anlarımızı belki de terasımızda geçireceğiz.

Hayâlimiz Değil, Hedefimiz!

Tek amacımız yaşadığımız hayatı geride bırakıp, kendi Motokaravanımızı hazırladıktan sonra sonunu göremeyeceğimiz ‘minimal’ bi’ yolculuğa çıkmak.

Sosyal Medya ve Hesaplarımız

Youtube Hesabımız | Instagram Hesabımız | Web Sayfamız

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Haluk İNCESU
  2 sene önce

  Youtube kanalınızı ve imstagramınızı takip ediyorum. Hırslı azimli güzel bir çiftsiniz.

  yorum beğen
  • Meltem & Selim
   2 sene önce

   Sevgili Haluk İNCESU, çok çok teşekkür ederiz düşünceleriniz için. Sağlıklı mutlu günler diliyoruz 🙂

   yorum beğen
 • Sevgi çağlayan
  2 sene önce

  Yeni keşfettiğim çok mu çok tatlı bi çift. Epey videonuzu izledim. Yolunuz açık olsun.

  yorum beğen
  • Meltem & Selim
   2 sene önce

   Çok çok teşekkür ederiz.

   yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   2 sene önce

   Merhaba Sevgi
   Meltem ve Selim hesabını verdiğimiz linkler üzerinden takip edebilirsin. Sevgiyle kalın 🙂

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Meltem ve Selim VANLİFE Yaşam