e
sv

Motokaravan Nedir Özelikleri Avantajları

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 1

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu yazımızda sizlere Motokaravan hakkında bilgi vermek istedik. Motokaravan nedir? Çeşitleri nelerdir? Uygun araçlar hangileri ? Ehliyet, Bandrol ve Zorunlu Trafik Sigortası, MTV Vergisi ne kadar? Motokaravan içinde kullanılan malzemeler (Elektrik tesisatı, Güneş Paneli, Yalıtımı) hakkında detay bilgi ve içerikler ile sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

Motokaravan mevcut bir araç üzerinde yapılan değişiklikler veya araç dışında yapılmayan sadece araç içinde yapılan değişikler ile Tuvalet, Modüler yatak alanı ve Mutfak gibi içinde Hayat idamesini sağlayacak malzemelerin bulunduğu yaşam alanlarıdır. Motorkaravanlar için uygun araçlar Citroen Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer, PSA Grubu araçlar yoğunluk olarak kullanılmaktadır. Özellikle fiyat ve ölçüleri bakımından 15 m3 olan araçlar tercih edildiği gibi 17 m3 araçların iç hacmi aynı olmasına karşın yükseklik farklı bulunduğu içinde bütçe bakımından biraz fazla olsada 17 m3 araçlar daha idealdir.

Motokaravan Yapımı ve Malzemeler

Motokaravan yapımında birçok malzeme gerekmektedir. Aracın yalıtımından, Elektrik tesisatına kadar birçok aşama üzerinde çalışmak yapılması gerekmektedir.  Her aşamada bit bütün olarak değerlendirilmeli ve Proje çiziminde araç ölçülerine göre hareket edilmesi en sağlıklı izlenmesi gereken yoldur. Planlama yaparken su deposu, mutfak, geri görüş güvenlik kamerası, Tuvalet vb. tüm materyallerin kurulacak olan alanların belirlenmesi ve bu Plan ve Proje sadık kalınarak ilerlenmesi doğru bir sonuç ortaya çıkaracaktır.

Motokaravan Yapımı

Yalıtım

Yalıtım konusu Motokaravan araçlarda en önemli unsurlar arasındadır. Özellikle yazın sıcaktan korunmak ve Kışında soğuktan korunmak için araç iç yalıtımının tek kat değil birden fazla kat ile yapılandırılması gerekmektedir. Bu size daha rahat bir konfor alanı sağlayacaktır. Yalıtım konusunda Karavan Yalıtımı yazımızı okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Karavan Malzemeleri

Elektrik Su Tesisatı

Motokaravan Elektrik tesisatında aracın tüm ekipmanların birbiri ile uyum içinde çalışması ve olası bir arıza durumunda basit ve kolay bir şekilde müdahale edilecek bir yapıda olması gerekmektedir. Özellikle araç güvenliği için yanmaz Kablolar tercih edilmesi olmazsa olmazlar arasındadır. Elektrik tesisatı Karavan aydınlatma, Güneş Panelleri, Buzdolabı, İnvertör ile desteklenen tüm ürünlerin hesaplanması yapılması gerekmektedir.  Karavan Elektrik Tesisatı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Güneş Paneli

Güneş paneli Motokaravan içinde doğru hesaplanarak tercih edilmesi gereken ürünler arasındadır. Araç içinde Elektronik malzemelerin ne kadar güç tükettiği, buna uygun akü seçimi ve güneş paneli hangi modelleri kullanacağınız hesaplanması gereklidir. Doğru ir hesaplama ile Motokaravan ile yapacağınız seyahatlerde herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç duymadan uzun süreli seyahatler yapabilirsiniz.

Motokaravan Güneş Paneli Montajı

Mobilya

Karavanlar sabit duran nesneler değildir. Araçların sürekli olarak hareket halinde olmasından dolayı Mobilya ların sarsıntılara, sıcaklığa, soğuk hava şartlarına kaza durumuna kadar düşünülerek doğru ürün tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca araçların yakıt tüketimlerinin az olması için kullanılacak Motokaravan Mobilya Malzemelerinin seçiminde de bu konunun dikkate alınması gerekmektedir.

Güvenlik

Motokaravan içinde buluna kişilerin ve aracın güvenliği korunması önemlidir. Bakir alanlarda kalmak ve araç çalınmasının engellenmesi için farklı ürün grupları bulunmaktadır. Araç Takip Sistemleri, Güvenlik Kamera sistemi, Kapı ve cam kilitleri gibi birçok güvenlik ürünleri ile aracınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Motokaravan Çeşitleri Nelerdir ?

Motokaravan bir aracın üzerine veya içine yapılacak olan yaşam alanları, yatak, Buzdolabı, Tuvalet ve Banyo vb. ürünlerin bulunduğu hareket halinde olana araçlardır. Motokaravan çeşitleri de farklılık göstermektedir. Bu modeller araç sahiplerinin istekleri doğrultusunda şekillenmektedir. Araç içinde kaç kişi kalacağı, iç hacmin ne kadar olması gerektiği, Seyahat alışkanlıkları, ne kadar süre araç içine zaman geçirileceği gibi birçok sorunun karşılığında Motokaravan seçimi yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Karavan Park Projesi Nedir

Camper Motokaravan Modelleri

Camper Motokaravan modelleri bir aracın dış yapısının değiştirilmeden Karavan olarak dönüşümünün sağlanmasıdır. Genel ve yoğun olarak Camper van veya Vanlife olarak isimlendirilen yaşam ve karavan biçimidir. Camper araçlar diğer Alkovenli Motokaravan araçlara göre daha ekonomik bir bütçe ile yapılması ve kompakt olması nedeni ile tercih edilen Motokaravan çeşitleri arasında yaygın olarak kullanılan modellerdir. Camper araçlarda Citroen, Peugeot, Fiat Ducato, İveco Daily tarzında iç hacmi geniş olan araçlar yaygın olarak kullanılmaktadır.  Avantajları;

 • Uygun maliyet
 • Kompakt Tasarım
 • Arazi koşullarına Uygun Karavan
 • Konforlu ve hızlı sürüş
 • Yakıt Ekonomisi

Alkovenli Karavanlar

Motokaravan Alkovenli Model

Alkovenli Karavanlar bir aracın dış yapısının değiştirilerek Karavana uygun bir alan haline getirilmesidir. Özellikle Alkovenli karavanın ayrıldığı nokta Sürücü kısmının üzerinde bulunan Yatak alanıdır. Genel olarak bu alanda iki yetişkin kalabilecek yapıda tasarlanmaktadır.

Alkovenli Karavan yapımlarında Kamyonet tarzında kasalı araçlar kullanılmaktadır. Bu araçların arka kısmına yapılan bir demir, Profil vb. benzeri materyaller ile yapılacak olan iskelet üzerine Karavan yaşam alanı uygulaması sağlanmaktadır.

Semi Alkoven Karavanlar

Semi Alkoven Motorkaravan

Semi Alkoven karavanlar diğer bir adı ile yarı bütünleşmiş karavanlar şeklinde ifade edilmektedir. Alkovenli karavan şeklinde yapısı olan bu modeller Monoblok yani TEK gövde bir yapıya sahip olup araç üzerine Entegre edilebilen bir Karavan türüdür.

Motokaravan ları kullanan ehliyet türü nedir? Bu tamamı ile yapılacak olan araç ile ilgili olan bir durumdur. Genel olarak PSA araçları B sınıfı ehliyet ile kullanabilirsiniz. Fakat Karavan dönüşümü için satın alacağınız aracın kamyonet olması, ağırlık sınıfı vb. faktörler araç kullanımı için farklı statüde ehliyet almanız gerekliliği ni gündeme getirebilir. Bu nedenle Motokaravan dönüşümü için satın alacağınız aracı hangi statüde ehliyet ile kullanıldığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Resim İmaj Karavandan alınmıştır

İlginizi Çekebilir  Yahu Kim Bu Adam ? (Bölüm 1)
karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • buse güleç
  1 sene önce

  siz harikasınız çok güzel bir karavan yapmışsınız gerçekten

  yorum beğen
 • İki nöbet arası Çiğdem ve Kaan | Karavan Gezginleri
  2 sene önce

  […] ödeme şartlarıydı. ERBA karavanın şartları bizim için gayet uyumluydu.  İlk başta Motokaravan için birkaç girişimimiz olsada motor şasi sorunları vb. çekincelerimiz olduğu için bir süre […]

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Motokaravan Nedir Özelikleri Avantajları