e
sv

Motokaravan Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Motokaravan yapmadan önce bilmeniz gereken bazı konular var. Araç yerleşimi nasıl olmalı, elektrik tesisatı nasıl yapılmalı, ısı yalıtımı, su tesisatı ve mobilyaların ağırlığı ve kullanılacak malzemelerin seçimi ile ilgili tüm detayları okuyabilirsiniz.

Bu yazı Arda Berkay beyin kendi düşünceleridir.

Motokaravan Araç Seçimi ve Projelendirme

Motokaravan Araç Seçimi

Motokaravan dönüşümünün ilk safhası olan araç seçiminde doğru karar vermelisiniz. Az kilometre olan, motor bakımından performansı yüksek, kazası olmayan bir araç tercih etmelisiniz. PSA grubu araçlar Karavan için köşeleri dik geldiğinden daha yaygın kullanılmaktadır. Bu araçlar Citroen (Jumper), Peugeot (Boxer), Fiat (Ducato) marka araçlardır. Bunun yanısıra arıza konusunda yaygın yedek parça ve usta bulabileceğiniz araçları tercih etmelisiniz.

Ruhsatlandırma ve proje işlemleri

Türkiye’de panel Van ve minibüs tarzı aracınızı alıyor ve sonrasında iç dizaynını kendiniz yönetmelikte istenenleri yaparak bitiriyorsunuz. Nedir bu istenenler aşağıda detayları inceleyebilirsiniz. Detay bilgi için Karavan proje çizimi yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Koltuklar ve Masalar
 • Koltuklardan dönüştürülebilecek yatak
 • Yemek pişirme alanı
 • Depolama saklama alanları
 • Bunlar sabit şekilde olacak. Masa kolayca sökülecek şekilde tasarlanabilir.

Aracını bu şekilde tamamlayanlar bir proje firmasına gidip gerekli proje çizildikten sonra TSE onayına gidiyor. Sonrasında muayene ve sonrasında noterden yeni ruhsatınız ve sırada son olarak sigorta kalıyor.

Aracı Komple Sökmeyin

Motokaravan Araç Dönüşümü

Aracınızı aldıktan sonra ilk iş herkes gibi komple aracınızı sökmeyin. Aracınızı mutlaka 15-20 gün gibi bir süre kullanın. Aracınızdaki arıza sorun ve yapılması gerekenleri belirleyin. Aracınızı minibüs yâda panel Van halindeyken bütün arıza problem ve sorunlarını giderin. Çünkü karavan halindeyken yaptıracaklarınız daha pahalıya mal olabilir 😀 Karavan için Uygun Araç Seçimi

İlginizi Çekebilir  Karavan Aydınlatma Sistemleri

Bunları hallettikten sonra aracınızın içini tamamen sökebilir yâda Panel Van pas uygulaması için yeniden boyayabilirsiniz.

Yerleşim Planınızı Önceden Belirleyin

Motokaravan yapmadan önce mutlaka ve mutlaka bir yerleşim planı proje çizimi yapın ve hiçbir şeye başlamayın. Oturum yatak banyo mutfak elektrik su sistemlerinin nerelere geldiğini belirleyin. Bu sizin için olmazsa olmazlarınız arasında bulunmalı. Plan yapmadan atacağınız her adım size ileriki süreçte Motokaravan yapımında belirsizliğe itecektir.

Karavan Malzeme Ölçüleri

Aracınıza koyacağınız banyo lavabo buzdolabı duş teknesi gibi hazır alacağınız ürünlerin ölçülerini mutlaka öğrenip not edin. Alacağınız ürünlerin ölçülerine göre dizaynınızı tamamlayın. Her ne kadar ölçülendirme yapsanız da aracınızın içinde ölçüler tekrar tekrar değişeceği için çokta kağıt üzerindeki ölçülere takılmayın. Aracınızda ödün vermeyeceğiz; mesela banyo ölçülerini araç içinde tamamlayıp sonra mobilyaların ölçülerini banyonuza göre değiştirin. Karar sizin.

Elektrik ve Su Tesisatı Montajı

Karavan Elektrik Tesisatı

Elektrik Tesisatı

Araç planınıza göre 12v ve 220v tesisatını yerlerine çekin. 12v için 2*1,5 220v için 3*2,5 kablo kesiti yeterlidir. Yanmaz yâda Marin kablo tercih etmenizde her zaman fayda vardır. 12v için hazır satılan Marin sigorta panelleri tercih edilebilir. 12lisi 50-60 TL civarındadır. 220v içinde sigorta paneli koymayı unutmayın. Mümkünse elektrik sisteminizi mobilyaları kapattıktan sonra ulaşabileceğiniz şekilde dizayn edin. Ben en azından öyle yapmayı tercih ediyorum. Bir sorun olursa her şeyi sökmek yerine ulaşması kolay sistemler tercihimdir. Karavan Elektrik Tesisatı yazımızı okuyabilirsiniz.

Su Tesisatı

Su sisteminiz için doğalgazcılarda satılan çoklu konektör sistemini tercih edin. Temiz su tankından hidrofora, oradan konektöre giren bir hortum kaç yere su sistemi istiyorsanız o kadar çoklusunu alabilirsiniz. Hidrofor ve depomuz arasına mutlaka filtre takın. Seaflo hidroforlar yanında filtreli satılanlarda var bilginiz olsun. Su sistem hortumlarını duvarlarınızı içinden geçirmek yerine mobilyalarınızı içinden geçirin. Bir sorun yaşadığınızda her şeyi sökmek zorunda kalmayın. Hidrofor için 18 lt ve üzeri tercih edin. Kaç çeşme olduğuna göre değil şofben için gerekli bar ihtiyacınızı karşılayacak hidroforlar 18lt üzeri olduğu için altına düşmeyin. 18lt altında olanlarda çalıştırır ama ileride sorun yaşamanız kuvvetle muhtemeldir.

İlginizi Çekebilir  2020 Karavan Vergisi Ne Kadar ?

Mobilya ve Isı Yalıtımı

Karavan Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı Nasıl Yapmalısınız?

Isı yalıtım için ilk önce (bence diye not düşüyorum) 3-4 mm sert keçe ile 20×30 ölçülerinde keçeleri kaporta aksamının zırıltısını kesmek için boş kalan alanlara parçalar halinde yapıştırın. İki kaportanın birleşim yerleri bolca bulunan panel Van araçlarda her yeri yalıtım yapmadan silikonlayın ki zırıltı daha da kesilsin. Sonrasında 9 mm elastomerik sünger ile aracınızın her yerini kaplayın. Sonrasında kalan boşlukları komple serme taş yünü ile kapatıp üzerine yalıtım naylonu ile hiç boşluk kalmayacak şekilde bantlama yapın. Bunun maliyeti size 500 TL’yi geçmez emin olun. Ve bu yalıtım sizi çok soğuk ve çok sıcaklardan fazlasıyla korur. 4 mevsim yaşadığımız Türkiye’mizde yeterli gelecektir emin olun. (Bence) şuan sık kullanılan Bizofol yada diğer ürünlere bir sürü para vermenize gerek yok. Karavan Isı Yalıtımı yazımız size fikir verebilir.

Mobilya Seçimi

Karavan Mobilya Seçimi

Karavan için mobilyalarınızı sunta ve MDF gibi evde kullanılan mobilya aksamlarından tercih etmeyin. Ucuz diye kolay işlenir gibi düşüncelere kapılmayın. Sunta aksamına atacağınız vidalar 500 km yolculuk esnasında patlama ihtimali yüksek olan bir malzemedir. Sonuçta küçük küçük parçalanmış ağaçların ilaçlı pres baskı halinde tabaka yapılmasından oluşur. MDF dediğinizde kâğıtların baskılanıp yapılmasıdır. Kabaca açıklaması budur. Kavak kontrplak kullanıp boyayabilirsiniz. Aynı zamanda hafif olur. Marin kontrplak kullanabilirsiniz. Olması gerekeni kullanın. Olmaması gerekeni değil. Lamine edilmiş kontrplakta kullanabilirsiniz. Evet, her şey maliyete bakıyor ama bu araçları ölene dek kullanmayacaksınız. İleride satmayı da düşünün. Anlayan biri sunta diye aracınızı almaz. MDF ise hiç almaz 😀 mobilyalarınız da kapakların yolculuk esnasında açılmasın diye saçma sapan fikirler üretip kilit mekanizmaları uydurmayın. Tanesi 25-30 TL olan kilitli kulpları kullanın. Toplasanız 20 tane kullanırsınız. Buda 500 TL eder. Bunu vermem çok pahalı diyorsanız zaten karavan yapmayın. Her şey lüks olmak zorunda değil ama bazı şeyler olması gerektiği gibi olmalıdır. (Bence)

İlginizi Çekebilir  Karavan Fiyatları

Buraya kadar her şey bittiyse aracınızın lambalarını takın, su sistemlerini mobilyalarınızı içinden geçirin. Her şeyi kontrol edin. Elektrik aksamını kontrol edin. Şimdi ruhsat işlemlerini halledip doğanın keyfini çıkarabilirsiniz 😁🥰

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Cemal Yavuz
  2 sene önce

  Ben 75 yaşlarında sağlık sorunu olmayan biriyimdir moto karavan ilgisi olan biriyim eşim bu yaşta ne yapacaksın ben onun içinde uyuyamam diyor kaç metre küp araç önerirsiniz selamlar

  yorum beğen
  • Gökhan Çelikbilek
   2 sene önce

   Merhaba Cemal Bey
   Karavan yapımı konusunda 15 m3 araçlar ile 17m3 araçlara bakabilirsiniz. Arasındaki fark iç hacim olarak aynı olmasına karşın yükseklik olarak 17m3 araçlar çok daha kullanışlı olacaktır.

   yorum beğen

Sıradaki içerik:

Motokaravan Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler