e
sv

Volkan Merve Karavan Yaşamı

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Merhaba, biz Merve ve Volkan, 8 yıldır kamp yapan bir çiftiz. Yaklaşık 2 yıl boyunca çadırla başladığımız kamp hayatına çekme karavan alarak devam ettik. Bu yıla kadar çok sayıda çekme karavan satın alıp, uzun ve yakın mesafe seyahat ettik. Nihayet tüm karavan tecrübemizi tek bir karavanda toplamaya, kendi Motokaravanımızı yapmaya karar verdik. Evet, zor bir iş yaptık ve dışarıdan hiç destek almadan tamamını kendi zevkimize, kullanım isteklerimize uygun olarak inşa ettik. Şimdi yollardayız. Köpeğimiz Vodka’ da tüm maceralarımızda bizimle birlikte seyahat ediyor.  Başlangıçtan bugüne karavan yapım ve seyahat serüvenimizi Youtube’ da Volkan & Merve kanalımızdan takip edebilirsiniz

Sosyal medya hesaplarımız Volkan Merve Youtube | İnstagram Hesabımız. Bu arada Editörümüz Ebru Kanbur

Karavanda yaşama veya gezme fikri nerden geldi?

Volkan Merve Karavan Hayatı

Birçok İstanbullu gibi, bizde 20’ li yaşlarımızda eğitim hayatından kurumsal iş hayatına geçtikten sonra, bu çok sevdiğimiz ama çok yorulduğumuz şehri terk edip, güneyde bahçeli bir ev hayali kuruyorduk. Off-road Karavan tecrübemizin yanına birkaç günlük çadır kampları da eklenip, kamp hayatının keyfini yaşayınca kendi konfor alanımızı yaratabileceğimiz hayata, yani karavana geçiş yaptık. Öncelikle çekme karavan ile başlayan deneyimimiz, bir süre daha bu şekilde devam etti. Ancak çekme karavanın zorluklarını birçok defa tecrübe ettikten sonra, uzun araştırmalar ve planlamalar sonucu kendi motokaravanımızı yapmaya karar verdik.

Kendi bahçemizde çiçek ekmek yerine, yeryüzünün bütün çiçek bahçeleri bizim olsun istedik. 

Karavan konaklama alanlarından neler bekliyorsunuz?

Karavan konaklama alanlarının birçoğunda sorun temizlik,  elektrik ve su temini.  Biz kendi karavanımızın tavanına koyduğumuz 500 watt güneş panelleri ile elektrik sorunumuzu çözmüş olsak bile geçmişteki çekme karavan tecrübelerimizden edindiğimiz tecrübeye göre elektik ve temiz su büyük problem. Bizim açımızdan bu durumda temizlik birinci sırada yer alıyor. Yine kendi tuvalet ve banyomuza yeni karavanımızda yer verdiğimiz için kamp alanlarının tuvaletlerini kullanmıyoruz. Ancak ödenen ücret karşılığı temiz ve hijyenik tuvalet kullanmak her kampçının hakkı diye düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir  Karavan Yapım Aşamaları Nelerdir?

Karavanınızı kendiniz yaptıysanız zorlukları nelerdir?

İlk etapta karavan hayali kuranlar hazır bir karavan satın almayı düşünürler.  Ama satılan Motokaravan ların hiçbiri bizim hayalimizdeki karavan değildi. Motokaravanımızı kendimiz yapmaya karar verme fikri böyle ortaya çıktı. Yaklaşık 6 ay süren,  ilmek ilmek işlediğimiz, her detayını düşündüğümüz, geceleri onlarca video izleyip araştırıp uyguladığımız bir karavan yaptık. Önceliğimiz içindeki yaşam süremiz boyunca en konforlu alanı yaratmaktı. Karavan yapımının pek tabi ki çok büyük zorlukları var. Tesisatından iç kaplamalarına, mobilyasından montajına kadar tüm aşamaları kendimiz yaptığımız karavanımızda dışarıdan destek aldığımız tek konu aracın genel bakımları ile ilgili yapılacak işlemlerdi. Bunun dışında tüm karavanı kendimiz yaptık.

Araç seçiminde nelere dikkat ettiniz?

Karavan Yapımı Öncesi ve Sonası
Karavan mobilyalarımız tamamlanıyor

Önceliğimiz aracın en olarak insan boyuna en uygun yatak mesafesi sunmasıydı. Bu sebeple PSA grubu olan Citroën Jumper marka aracı seçtik. Bu araç işletme maliyeti, yani yedek parça, usta işçiliği bulma rahatlığı ve yakıt cimrisi olması açısından da tercih sebebimiz oldu. Diğer yandan panel Van bir aracı karavana çevirirken karavan hayatı için araca özel yapım temiz ve pis su depolarını uygulayabilmek ve diğer kalıplarda hali hazırdaki ekipmanların olması bu aracı seçme konusunda ilk etkenlerdendi.

Karavanda yaşamanın avantajları nelerdir?

Güvenlik, temiz su, elektrik ve tuvalet şartları sağlandığında, şehir hayatının karmaşasından sadece günübirlik seyahatlerle bile kurtulabileceğiniz, sabah ayazında, elinizde çayınız, kahvenizle doğadaki sesleri dinleyebileceğiniz, denize girebileceğiniz, evcil dostlarınız için bile özgürlüktür karavan. Kendi iç huzurunuzu bulacağınız, tek telaşınızın akşam yemeği olduğu, sadece size ait bir nefes alma alanıdır karavan yaşamı.

Karavanda yaşamanın zorlukları nelerdir?

Karavan yaşamının zorlukları neler ?

Karavanda seyahat etmenin kuralları var. Mesela istediğiniz yere park edemiyorsunuz.  Parklara ve insanların az olduğu yerlere çekmelisiniz çünkü insanlar sizi rahatsız edebiliyorlar. Diğer yandan evlerimizdeki gibi şebeke suyu ve elektriği alamıyoruz. Boşalan su depomuzu doldurmak, tuvalet kasetini boşaltmak bizzat sizin göreviniz oluyor. Ama bu detaylara zamanla alıştıkça, karavanın minimal konforunun keyfine vardıkça bu ve benzeri zorlukların varlığını bile önemsemiyorsunuz.

İlginizi Çekebilir  Motokaravan Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Karavan hayatına geçmek isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Köpeğimiz Vodka ve Karavanımız

Karavan tam anlamıyla özgürlük bize göre. Ancak yeni başlayacak olanların temkinli davranması ve rotasını önceden belirlemesi gerekiyor. Başlangıçta eğer aracınızda bu donanımlar yoksa elektrik ve su ihtiyaçlarınız için karavan kamplarında konaklamanız en doğrusu. Engebeli arazilerde zorlanabileceğinizi, tekin olmayan yerlerde kesinlikle konaklanmaması gerektiğini unutmamanız lazım. Lastik kontrollerinizi mutlaka yaptırın ve olası lastik patlamasına karşı hazırlıklı olun. İlaç çantası, sinek kovucu gibi spreylerde seyahatlerinizi daha konforlu hale getirecektir. Bu ufak tefek olmazsa olmaz kurallara uyarsak doğanın uyanışını seyretmek paha biçilemez.

Karavan yaşamı düşünüldüğü gibi çok masraflı bir yaşam şekli değil. Tek masrafı karavana sahip olmak.

Ve tabi ki çevreye, doğaya dost ve saygılı olmalı, kamp yaptığınız yerlerde sadece ayak izinizi ve teker izinizi bırakmalısınız.

https://www.youtube.com/watch?v=-CSZGJkbn0E&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=-CSZGJkbn0E&feature=youtu.be
karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Volkan Merve Karavan Yaşamı