e
sv

Yahu Kim Bu Adam ? (Bölüm 1)

avatar

Gökhan Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BÖLÜM 1

Bölüm (1)

Yahu Kim bu Adam ?

Öncelikle, naçizane, biraz kendimden bahsetmek istiyorum.

1968 Finike /Antalya doğumlu, ilk ve orta öğrenimimi Antalya ‘da, Liseyi İstanbul Kuleli Askeri Lisesinde okuyarak, Ankara Kara Harp Okulunu 1989 yılında terk etmiş (kendimce erken emekli olmuş) ve sivil hayata terfi etmiş, A.Ü. İktisat Fakültesi mezunu,  asker kökenli, Evli ve üç çocuk babası, Doğa, Kamp ve Karavan sevdalısı ve Antalya Kamp ve Karavan Derneği üyesi biriyim.

İLGİ = BİLGİ

Meslek ve çalışma hayatımın 25 yılını “Satış ve pazarlama” ile ( şimdiki aklım olsaydı asla ) heba etmiş, içindeki “Sanat ve Tasarım” aşkını 42 yaşında hayata geçirebilmiş, “İLGİ=BİLGİ” felsefesini kendine ilke edinerek, “Bilgi’nin dünyanın en büyük ZENGİNLİĞİ olduğunu” idrak etmiş ve bunu paylaşmaktan da hiç bir zaman kaçınmamış, aklına koyduğunu hep yapmış, askeriyenin aşıladığı “MÜKEMMELİYETÇİLİK” zihniyeti ile her işin altına korkmadan girip, Kendine inanarak ve güvenerek, sabır ve inatla, yorulmadan, yılmadan, düşünce; sızlanmadan, tekrar ayağa kalkıp, yeniden başlayan bir kişilik ile, yaptığım her işte, anlayanlarca takdir edilmiş, anlamayanlarca (birinin yaptığı işe, aklımız ermediğinde hep dediğimiz gibi ) “Deli bu yahu” diye yerilmiş ve eleştirilmiş ama kendine takılan “DELİ” yaftasından hiç bir zaman utanmayarak, bilakis “Gurur” duymuş, eskilerin tabiri ile “Nev-i Şahsına Münhasır“, zamaneye göre, “Yaratıcı Ruhlu“, amiyane tabiri ile de “Antin-Kuntin İşler Müdürü” diye adlandırılmış bir adamım.

Hoby Home Ahşap Sanatları Atolyesi (2010)

2010 yılında, Radikal bir karar ile, 25 yıl hizmet verdiğim sektörü terk ederek, Sanayide bir ahşap atölyesinde “Şoför” olarak işe girdim. Çocukluğumdan beri ilgi duyduğum, ahşap ile haşır neşir olmuştum. Asli görevim harici her boşlukta, ustalara yardım etme bahanesiyle, ahşap işleme makineleri ve Marangozluk hakkında “Bilgiler” edinmeye fırsat bulmuştum. Artan ahşap parçaları eve götürerek, balkonumu minik bir atölyeciğe çevirmiş, her fırsatta, minyatür, Model ve marketler (Kağnı, Tekne, At Arabası vb gibi) yapmaya başlamıştım. Yaptığım şeyler, başta eşim olmak üzere, tüm çevremde, beğeni ve hayranlık uyandırmaya başlamıştı. Başta “Hobi” olan bu uğraşıyı, Para kazandıracak bir projeye dönüştürme fikri eşimden gelmiş, onun cesaretlendirmesi ile Bağlı bulunduğum kaymakamlık Sosyal Yardımlar bölümünden, “İş edindirme Kredisi” adı altında, bir nakdi destek alarak “Hoby Home Ahşap El Sanatları Atölyesi” ni açmıştım. (2011)

İlginizi Çekebilir  Karavan Malzemeleri

Artık kendi işimi ve severek yapıyordum. Antalya Kaleiçi’nde, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken minyatürler yapıyor, satıyor ve evimi geçindiriyordum ki bir kaç ay sonra, önce dükkan komşumun, O’na yaptığım, sıra dışı iç dekorasyon ve tasarımın çok dikkat çekmesi ve beğenilmesinden sonra da diğer komşuların dükkanları ve mağazalarına iç dekorasyon (genelde Retro – rustik tarzda) yapan bir dekoratör olarak bulmuştum kendimi !!!

Kaderim Ağlarımı Örüyor (Osmanlı Kahvecileri)

Osmanlı Kahvecileri

Dizayn ve Dekorasyonunu yaptığım, en son yerin (bir halı-kilim mağazası) sahibinin daveti ile farklı bir yöntemle kahve pişiren Osmanlı kahvecilerinin, Kaleiçi’ne yakın bir şubesine (o zamanlar iki şubesi vardı. Şimdilerde 54 ilde 185 şubeleri var!!!) kahve içmeye gittiğimizde, daha önceden de tanıdığım fakat uzun zamandır görüşemediğimiz, Osmanlı kahvecilerinin sahibi Boğaçhan Göksu ile tekrar bir araya gelme fırsatımız oldu. (Kader ağlarını örüyor derler ya,  aha tam da bu oluyordu).

Kısa bir sohbetten sonra yaptığım Dekorasyonları merak ederek, zaten yakın olan Kaleiçi’ndeki mekânları görünce; eski dostum, yeni müşterim olmuştu.

İmalathane ve şirket merkezi olarak kullandıkları mekânı dekore ederken, kendimi Osmanlı kahvecilerinin Sanatsal ve Görsel Tasarım ve Dekorasyonlarını yapan kişi olarak bulmuştum. (2011 Kasım)

Atos [Atölye Osmanlı] Dizayn AŞ) Sanatsal ve Görsel Tasarım Stüdyosu Amiri olarak çalıştım. Atos çalışmalarımı buradan inceleyebilirsiniz.

Sadece Osmanlı Kahvecilerinin değil, Milkbar, Salman Pastaneleri, Pizzario, Villi Pizza, Mackbear Coffee Co. Gibi genelde “Franchise” modelde bayilikler veren markaların da iç dizayn ve Dekorasyonlarını da yaptık ve yeni markaların da işlerini almaya başladık. 


Aacayip Karavan İnstagram

 

Alokevli Karavan Teras

Yazının Diğer Bölümleri : Bölüm 1 | Bölüm 2 | Bölüm 3 | Bölüm 4

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • Anonim
  2 sene önce

  Candır yaa Mehmet Kaynak

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Yahu Kim Bu Adam ? (Bölüm 1)