e
sv

Yunus Emre Asan – Peugeot j9 Karavan Yapım Süreci

Peugeot Karavan
avatar

Bora Çelikbilek

 • e 0

  Mutlu

 • e 1

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yunus Kimdir?

Aslında her şey çocukluktan gelen o filmlerdeki karavanları görerek başlamıştı. Çocukluğumdan beri hep karavan hayalim vardı ve artık kendimde o gücü gördüğümde almak istedim önce. Fiyatlar ve şartlar almamı imkân kılmadığı için “Neden kendim yapmayayım ki?” Diyerek; bir, “kendi karavanını kendin yap serüveni” başlatmak istedim kendimce J Evet bu konuda profesyonel olduğumu söyleyemem. Tamamen amatörce, ama çok içten hevesli duygularla bir çekme karavan yaparak onda hobimi gerçekleştirip, hayallere 1 adım daha yaklaştım. Hem de bir sonraki j9 karavan projem için işi daha da öğrendim. Sonra yakın bir abimden destek alarak, gidip bir tane beyaz bir Peugeot j9 araç aldık.

J9 Karavan Yapımı

Gelişim süreci 😊

                Arabanın durumu pek de iyi değildi aslında. Öncesinde içini güzelce boşaltıp paslı yerleri onararak aracın tüm bakımlarını yaptık. Güzel canlı bir renk seçimiyle turuncu beyaz olarak boyadık. Sonrasında içinde yapılması gereken ısı yalıtımlarına başladık, kauçuk ısı yalıtımını her yere yapıştırarak, üzerine de bizofol alüminyum baloncuklu bir malzeme ile kapladık. Tabi elektrik tesisatını da unutmamak lazım. Yanmaz kablolar ile bu ısı yalıtımlarının altından aldık.

Peugeot Karavan
Peugeot Karavan

Sonra ise ahşaplarımızı lambrilerimizi alıp taban ve tavanın ahşaplarını döşeyip onları 4 kat ceviz renk boya ile boyadık. Tüm bu aşamaları videolara döktük ki insanlarda kendileri yapabileceğini görsün. Ahşaplarla işimiz bitmeden önce elbette taban ahşapları altından su tesisatını da geçirmiştik. Sonra mobilyaları akrilik mdf ile dolap ve kaplamaları hatta duş kabinini dahi yaptık. Ancak duş kabini içerisini ilaveten kompozit ile kapladık ki su yalıtımı olsun ve aynı zamanda tüm kenarları dayson ile yalıtım yaptık. Tüm bu işlemlerden sonra aracımıza 2 adet 190watt mono kristal güneş paneli koyduk ve bunun yanı sıra 180 amper jel akü ile yaşam akümüzü belirledik.

Yunus Emre Asan
Yunus Emre Asan

Her şeyi ayrı ayrı sigortaladık ki bir yerde sorun olduğunda hangisi olduğunu bilelim. Tabi araç içerisinde birçok şey 12volt ancak 220 ihtiyacından dolayı 1000watt gücünde bir tam sinüs inverter kullandık. Bu sayede spot lambalarımızda 220 ile çalışabilecekti. Ayrıca TV çıkışı, suyun banyo ve lavaboya akışı için hidrofor pompası, 100 litrelik bir su tankı ile yaklaşık 30 litrelik bir pis su tankı montaj yaptık. İçerisinde 220volt bir mini buzdolabı kullandık. Yatağın altına demir profillerle destek verdim ve alt bölümünü bagaj olarak kullanmak adına bos bıraktım.

İlginizi Çekebilir  Karavan Dış Duş Seti
Karavan Yapımı

Üst bölüme oldukça fazla dolap kapakları yaptım ve onları da CNC makinasıyla şekillendirerek içindeki ışığın güzel bir görüntü çıkarmasını sağladım. Kış için webasto gerekli elbette ancak ben maliyet açısından öncelikle aracın kendi kaloriferini verimli bulduğum için bir düğme ile çalışır hale getirerek arka bölüme çevirdim montaj yaptım. Oldukça keyifli geçen bir yapım aşaması ile Peugeot j9’dan kendimce yapabileceğim en güzel karavanımı yaptım. Emeği geçen herkese teşekkürler ve umarım size de Keyifle tatiller yapabileceğiniz bir karavan nasip olur diyelim… hoşça kalın 🙂

karavan forum
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Yunus Emre Asan – Peugeot j9 Karavan Yapım Süreci